Różnice między czarną a zieloną herbatą
Czarna czy zielona herbata to ten sam krzew Camellia sinensis. Kluczową różnicą między nimi jest sposób produkcji. Tradycyjny sposób przetwarzania czarnej herbaty obejmuje cztery etapy: więdnięcie, rolowanie, oksydacja i suszenie.
Przy produkcji zielonej herbaty, przerywa się oksydację poprzez podgrzewanie albo w piecach albo w wokach lub za pomocą pary wodnej. Dlatego herbata zielona jest o wiele jaśniejsza od czarnej. Dopiero odkrycie przeciwutleniaczy sprawiło, że herbata została naprawdę doceniona.
Naukowo stwierdzono, że największa ilość przeciwutleniaczy znajduje się w herbacie, jabłkach i cebuli. W czarnych i zielonych herbatach występują podobne ilości flawonoidów (podgrupa polifenolów) natomiast różnią się budową chemiczną.
Zielona herbata zawiera znacznie większą ilość katechin, a najmocniejszy przeciwutleniacz to 3-galusanu epigallokatechiny (EGCG). Czarna herbata na skutek oksydacji (utleniania) jest bogatym źródłem teaflawin -też silny antyoksydant. Zielone i czarne herbaty zawierają również kofeinę (teinę) z tym, że w czarnej jest jej więcej.
Jedna i druga herbata posiada aminokwas L-teaninę, który łagodzi działanie kofeiny (nie ma go w kawie). Ponadto aminokwas ten łagodzi stres i stabilizuje nastrój, działa uspokajająco. W zielonej herbacie L-teaniny jest więcej niż w czarnej.
Ile kalorii ma herbata?
Zarówno herbata czarna, jak i zielona bez mleka i cukru mają zero kalorii. Dla tych co trzymają dietę spokojnie polecam każdą herbatę liściastą.
Jakie korzyści wynikają z EGCG zawartego w zielonej herbacie?
- może hamować namnażanie się komórek rakowych,
- zmniejszyć szkodliwe powstawanie płytek amyloidowych w hipokampie, czyli spowalniać chorobę Alzheimera,
- chroni wątrobę przed otłuszczeniem,
- działa antybakteryjnie i antywirusowo,
- działa uspokajająco,
- obniża poziom „złego” cholesterolu LDL i poziom trójglicerydów.
Jakie korzyści wynikają z teaflawin zawartych w czarnej herbacie?
- są silnym antyoksydantem,
- chronią serce i naczynia krwionośne, czyli zapobiegają zawałowi i udarowi,
- obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów,
- normują poziom cukru,
- działają przeciwzakrzepowo.
Którą herbatę wybrać?
Sam zdecyduj biorąc pod uwagę walory smakowe, zawartość kofeiny (w zielonej jest mniej) i aminokwasu L-teaniny (w zielonej jest więcej). Przypominam, że zarówno czarna, jak i zielona herbata zawierają garbniki, które mogą wiązać się z minerałami i zmniejszać ich zdolność wchłaniania. Dlatego też najlepiej spożywać herbatę między posiłkami. Pamiętajcie o właściwej temperaturze parzenia (bardzo ważne) oraz o tym, że najlepsze właściwości mają herbaty wysokogatunkowe.
Podsumowując:
Zarówno zielona jak i czarna herbata pomagają wzmocnić naturalny system obronny organizmu oraz spowolnić proces starzenia . Badania wykazały, że picie trzech filiżanek herbaty dziennie może zmniejszyć ryzyko problemów z sercem o 11 procent. Zielona i czarna herbata zawierają kofeinę, ale znacznie mniej niż kawa.
Na marginesie chciałabym przypomnieć, że z krzaka camellia sinensis pochodzą jeszcze herbaty białe, oolong, pu-erh, żółte. Różni je czas zbiorów, miejsca uprawy i sposób produkcji.
Zrób rytuał z parzenia herbaty. Niech stanie się on Twoim nawykiem. Jak twierdza lekarze zajmujący się nałogami jeden można zamienić na drugi np. nawyk palenia papierosów na nawyk parzenia herbaty.
Do tego potrzebny ładny imbryk (dzbanek), filiżanka, herbata liściasta i woda w odpowiedniej temperaturze.
Przypominam: herbaty czarne parzymy w 100 st. C lub białym wrzątku, herbaty zielone miedzy 70 a 80 st. Celsjusza, pu-erh w 100 st. Celsjusza. Susz herbaty zielonej i pu-erh można zaparzać trzy razy, czarnej raz.
Jaką herbatę wybrać ? Oto jest pytanie
Taką, która Ci smakuje, są przecież różne aromaty od łagodnych do bardzo wyrazistych. Tak samo smaki od ostrych, gorzkawych, ziemistych do bardzo łagodnych. Ważne aby była dobrej jakości przeczytaj na naszym blogu jak poznać dobrą herbatę
0 komentarzy