Mamy już za sobą Święta Bożego Narodzenia i Święto Trzech Króli. To bardzo ważne święta dla chrześcijan (osoby wyznania prawosławnego uroczystości wigilijne zaczynają 6 stycznia). Święta te dla wielu rodzin stały się tradycją. Bez względu na to, czy są praktykującymi chrześcijanami, czy też nie, ogromna większość zasiada do świątecznego stołu. A co w tym okresie dzieje się u wyznawców innych religii na przykład judaizmu, buddyzmu. Też obchodzą swoje święta, ale nie są one związane z narodzinami Jezusa.
Chanuka święto wyznawców judaizmu
Chanuka to ośmiodniowe święto o ruchomej dacie. W 2019 roku zaczęło się 22 grudnia. Co ciekawe Chanuka ma też inne nazwy jak Święto Poświecenia, Święto Świateł czy też Dzień Ognia.
Jakie wydarzenie upamiętnia Chanuka
Miejscem wydarzenia była Świątynia Jerozolimska, gdzie w 167 roku p.n.e. władca Palestyny Antioch IV chciał zmusić Żydów do porzucenia swojej wiary mojżeszowej i przyjęcia greckich zwyczajów. W jerozolimskiej świątyni pojawiły się greckie posągi, w tym posąg Zeusa pod którym w 25 dniu miesiąca Kiszew w roku 167 p.n.e. władca Palestyny złożył ofiarę. Wydarzenie to spowodowało wybuch narodowowyzwoleńczego powstania zwanego Powstaniem Machabeuszów.
Po trzech latach 25 dnia miesiąca Kiszew 164 roku p.n.e. Jerozolimska Świątynia została wydarta z pogańskich greckich rąk i powróciła do prawowitych właścicieli. Niestety w świątyni odnaleziono tylko jeden dzban oliwy, zabezpieczony pieczęcią arcykapłana. Oliwa jest niezbędna do rytualnego oczyszczenia. O dziwo ta znikoma ilość zamiast na jeden dzień, wystarczyła aż na osiem. Jak się na pewno domyślacie ośmiodniowe święto Chanuka upamiętnia to wydarzenie.
Symbolem tego święta jest zapalanie świec lub lampek oliwnych na specjalnym świeczniku.
Pierwszego dnia Chanuki płonie tylko jedna świeca, w każdym następnym zapalane są kolejne aż do ośmiu. Ważna jest przy tym kolejność ich zapalania. Osiem dni świętowania to również czas ośmiodniowych modłów. Tak, jak w innych religiach w ciągu tych dni spożywa się specjalne potrawy, choć religia ich nie nakazuje.
Powstała jednak tradycja spożywania placków ziemniaczanych, racuchów i pączków nadziewanych dżemem, konfiturą czy marmoladą oraz potraw zawierających ser. Podczas Świąt nie rozdaje się prezentów natomiast grywa się w karty i tzw. bączki (drejdle).
8 grudnia Dzień Oświecenia Buddy
W Japonii 8 grudnia wyznawcy buddyzmu obchodzą Dzień Oświecenia Buddy – Bodhi Day. Siddhartha Gautama doznał pod drzewem oświecenia i stał się Buddą. Przez siedem dni poprzedzające święto w klasztorach ZEN medytuje się (nierzadko obowiązują bardzo surowe reguły). Przez trzydzieści dni płoną świece symbolizujące duchowe oświecenie. Domy udekorowane są obrazkami i statuetkami Buddy siedzącego pod figowym drzewem. Wyznawcy spożywają tylko jeden posiłek składający się z ryżu i mleka.
21-25 grudnia hinduskie święto ku czci Ganesy
Od 21 do 25 grudnia w Indiach obchodzona jest ceremonia Pancha Ganapti będąca hinduskim świętem ku czci Ganesy – słoniogłowego boga pomyślności, szczęścia i bogactwa. Bóg ten uważanym jest również za mecenasa sztuki. Jest to święto stanowiące odpowiednik Bożego Narodzenia. Dzieci robią świąteczne kartki zawierające wersety z ksiąg Wedy i dekorują figurkę Ganesy pojawiającą się w tym czasie w salonach domostw.
Codziennie spożywane są pobłogosławione słodycze i owoce, dodatkowo dzieci obdarowywane są małymi prezentami. W domach obowiązuje duchowa dyscyplina zwana sadhana (medytacje, recytacje mantr etc). Święto to jest symbolem naprawiania wszelkich błędów i nowych, pełnych nadziei początków.
Dlaczego ludzie lubią obchodzić święta?
Bez względu na to czy jesteśmy wierzący, czy nie, tradycją stało się wspólne obchodzenie świąt i cały rytuał z nimi związany. Święta są formą wspólnego spędzania czasu, przynoszą wiele radości, nadziei na lepsze jutro i co bardzo ważne jednoczą rodzinę. Uważam, że kultywowanie tradycji jest bardzo ważne ponieważ -między innymi- wzmacnia więzi międzyludzkie.
0 komentarzy