Herbata to nie „siki świętej Weroniki”
Tak mawiała moja mama do ojca, który z imbryczka nalewał do szklanek esencję. Później rozcieńczał ją dużą ilością gorącej wody. Tak się piło herbatę w poprzedniej epoce. Do imbryczka wsypywało się susz herbaty i zalewało wrzątkiem. Była to tzw.esencja, którą w niewielkiej ilości wlewało się do szklanki i dopełniało gorącą wodą.
Kolor herbaty zależał od stopnia rozcieńczenia esencji. Trzy lata temu wybrałam sie na Cejlon (Sri Lanka). Jednym z najważniejszych punków wycieczek jest pobyt na plantacji herbaty. Jest to jedna z tych plantacji, gdzie liście herbaty zbierane są ręcznie przez zatrudnione tam kobiety. Zaskoczyła mnie informacja, że z tego samego krzaka otrzymujemy herbatę czarną, białą, zieloną. Różni je technologia przetwarzania. Herbata Pu-Erh zwana u nas czerwoną jest sklasyfikowana, jako herbata czarna o kolorze zbliżonym do czerwonego.
Przed zakupami w fabrycznym sklepie poczęstowano nas wszystkimi rodzajami naparu herbat.
Skosztowałam herbatę białą i jakież było moje zdziwienie, kiedy kolor tej herbaty okazał się taki, jak herbata zaparzana przez mojego ojca, czyli bardzo jasny. W smaku herbata też była zupełnie inna niż dotychczas znane mi herbaty. Na szybkim szkoleniu (przed zakupami) dowiedziałam się o cennych właściwościach herbat. I tak np. biała herbata zwana jest eliksirem młodości, ponieważ ma najwięcej antyoksydantów, czyli wymiataczy wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się naszego organizmu. Biała herbata to najmniej przetworzone i najmłodsze liście krzewów herbacianych.
Korzyści z picia białej herbaty
Biała herbata reguluje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, co ma zbawienny wpływ na nasze serce. Chorzy na cukrzycę powinni pić ją regularnie, gdyż wpływa na normalizację poziomu glukozy. Białą herbatę, ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy, wykorzystuje przemysł kosmetyczny. Na półkach sklepowych znajdują się toniki (samemu też można zrobić) i kremy przeciwstarzeniowe z naparu białej herbaty. Bardzo często tworzy się mieszanki białej i zielonej herbaty.
Dominantą jest biała herbata. Mieszanki te wzbogacone są kawałkami owoców takimi jak np. ananas, mango, kawałki granatu, kiwi, malin, truskawki, papaja, gruszki oraz płatkami kwiatów np. nagietka, trawy cytrynowej, różnego rodzaju przyprawami. Nadają one herbatom niepowtarzalny bardzo ciekawy smak. Herbatę białą parzymy w 75- 80 stopniach Celsjusza przez 2-3 minuty
0 komentarzy