Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Herbata to nie „siki świętej Weroniki”

cze 18, 2018 | HERBATY | 0 komentarzy

Herbata to nie „siki świętej Weroniki” 

Tak mawiała moja mama do ojca, który z imbryczka nalewał do szklanek esencję. Później rozcieńczał ją dużą ilością gorącej wody. Tak się piło herbatę w poprzedniej epoce. Do imbryczka wsypywało się susz herbaty i zalewało wrzątkiem. Była to tzw.esencja, którą w niewielkiej ilości wlewało się do szklanki i dopełniało gorącą wodą.

Kolor herbaty  zależał od stopnia rozcieńczenia esencji. Trzy lata temu wybrałam sie na Cejlon (Sri Lanka). Jednym z najważniejszych punków wycieczek  jest pobyt na plantacji herbaty.  Jest to jedna z tych plantacji, gdzie liście herbaty zbierane są ręcznie przez zatrudnione tam kobiety. Zaskoczyła mnie informacja, że z tego samego krzaka otrzymujemy herbatę czarną, białą, zieloną. Różni je technologia przetwarzania. Herbata Pu-Erh zwana u nas czerwoną jest sklasyfikowana, jako herbata czarna o kolorze zbliżonym do czerwonego.

Przed zakupami w fabrycznym sklepie poczęstowano nas wszystkimi rodzajami naparu herbat.

Skosztowałam herbatę białą i jakież było moje zdziwienie, kiedy kolor tej herbaty okazał się taki, jak herbata zaparzana przez mojego ojca, czyli bardzo jasny. W smaku herbata też była zupełnie inna niż dotychczas znane mi herbaty. Na szybkim szkoleniu (przed zakupami) dowiedziałam się o cennych właściwościach herbat. I tak np. biała herbata zwana jest eliksirem młodości, ponieważ ma najwięcej antyoksydantów, czyli wymiataczy wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się naszego organizmu. Biała herbata to najmniej przetworzone i najmłodsze liście krzewów herbacianych.

Korzyści z picia białej herbaty

Biała herbata reguluje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, co ma zbawienny wpływ na nasze serce. Chorzy na cukrzycę powinni pić ją regularnie, gdyż wpływa na normalizację poziomu glukozy. Białą herbatę, ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy, wykorzystuje przemysł kosmetyczny. Na półkach sklepowych znajdują się toniki (samemu też można zrobić) i kremy przeciwstarzeniowe z naparu białej herbaty. Bardzo często tworzy się mieszanki białej i zielonej herbaty.

Dominantą jest biała herbata. Mieszanki te wzbogacone są kawałkami owoców takimi jak np. ananas, mango, kawałki granatu, kiwi, malin, truskawki, papaja, gruszki oraz płatkami kwiatów np. nagietka, trawy cytrynowej, różnego rodzaju przyprawami.  Nadają one herbatom  niepowtarzalny bardzo ciekawy smak. Herbatę białą parzymy w 75- 80 stopniach Celsjusza przez 2-3 minuty

KUBKI, DZBANKI DO HERBATY

  • Promocja! przepiękny porcelanowy dzbanek z sitkiem

    Dzbanek Porcelanowy z zaparzaczem 900 ml

    139.00
  • Promocja! świąteczny kubek z sitkiem

    Kubek Porcelanowy Świąteczny z zaparzaczem Cha Cult 230 ml

    55.00

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *