Wstajesz rano i pierwszym twoim pragnieniem jest napój z kofeiną, który „postawi Cię na nogi”. Część osób pije kawę,  inni szukają-z różnych powodów- jakiegoś zamiennika. Przypominam, że kofeina ma właściwości zdrowotne jeżeli ją pijemy z umiarem.W przeciwnym razie może powodować rozdrażnienie,  niepokój etc.

Dzisiaj proponuję zamiast kawy wypić herbatę

Zawiera teinę – jest to ten sam związek chemiczny co kofeina w kawie. W jednych herbatach pochodzących z krzaka camellia sinenesis jest jej więcej, w drugich mniej. Najwięcej kofeiny zawierają  herbaty czarne i Matcha. Powodem tego jest czas zbiorów i proces produkcji. Przy herbacie czarnej nie przerywa się oksydacji, co powoduje  powstanie teaflawin. Jest to bardzo silny przeciwutleniacz porównywalny do EGCG w zielonej herbacie. Spotkałam się z tezą, że ma silniejsze działanie niż EGCG. Herbatę czarną należy parzyć w 100 st.Celsjusza, około 3 minut lub w tzw. białym wrzeniu. Dłuższe parzenie powoduje większą gorycz. Czarna herbata może również zawierać  różnego rodzaju dodatki, które przełamują gorycz.. Moją ulubioną jest Figowa Rozpusta. Dodane są do niej figi i acerola. Smak i aromat znakomity a przy tym dodatkowa wartość -witamina C.

Ile kofeiny w herbacie Matcha

Herbata Matcha jest około 6 tygodni przed zbiorami zaciemniana. Stawia się rusztowania a na nich płachty ze słomy lub innego materiału, aby nie dopuścić promieni słonecznych. Kilka dni przed zbiorami rośnie w całkowitych ciemnościach.
Dzięki zaciemnieniu krzaki zaczynają wytwarzać większe ilości chlorofilu (jasny zielony kolor ) i aminokwasów. Zebrane liście  krótko gotuje się na parze w ten sposób przerywa oksydację, Następnie suszy się za pomocą ciepłego powietrza. Najwyższej jakości liście poddawane są mieleniu za pomocą dużych granitowych kół. Powstaje proszek zwany Matcha. Herbatę można zaparzać w sposób tradycyjny. Jeżeli nie posiadasz „miotełki”-  wsyp do kubka lub filiżanki 2, 3 łyżeczki proszku i dodaj tyle wody aby powstała pasta. Następnie dolewaj wodę do takiej konsystencji jaką preferujesz. Woda do parzenia Matcha powinna mieć temperaturę 80-90 stopni Celsjusza. Proszę zauważyć, że pijąc tę herbatę -w przeciwieństwie do pozostałych – spożywamy wszystkie liście. Ta herbata jest idealna na prezent.

Przypominam: wszystkie  herbaty (camellia sinensis) zawierają aminokwas nie białkowy- l-teaninę, który łagodzi działanie kofeiny. L-teanina jest we wszystkich rodzajach herbat, ale najwięcej jest jej w zielonej.
Moją drugą  ulubioną herbatą „stawiającą mnie na nogi” jest mieszanka czarnej z dodatkiem owocowej. Robię mocną esencję z St. James lub Mokalbari, o gorzkawym smaku i dolewam ją do zaparzonej wcześniej herbaty owocowej.  Smak i aromat dodaje energii i wprawia w dobry nastrój. Od dawna wiadomo o zdrowotnych właściwościach aromaterapii.
Do herbat czarnych można dodać goździki (1-2) szczególnie wtedy, kiedy zaczyna się przeziębienie. Działa przeciwzapalnie.

 Sporą ilość kofeiny zawierają herbaty białe

Herbata biała zbierana jest najwcześniej, kiedy jeszcze pąki nie są rozwinięte. Jest to herbata najmniej przetworzona i jedna z najdroższych herbat. Biała herbata ma  same właściwości prozdrowotne. Można ją pić czystą bez dodatków lub z dodatkami np. owoców suszonych, płatków kwiatów. W smaku jest bardzo delikatna. Po wypiciu filiżanki białej herbaty jesteś w znakomitej formie zarówno psychicznej jak i fizyczne

Reasumując; Herbata to samo zdrowie. Znana jest od 5000 lat i moda na nią nie przemija, wręcz przeciwnie. Sięgnij rano po filiżankę twojej ulubionej herbaty a doda ci energii i wprawi w dobry nastój. Osobiście jestem zwolenniczką herbaty sypanej parzonej w czajniczku. Liście  herbaty mają przestrzeń do rozwinięcia się przez co w pełni wydobywa się jej smak i aromat.

0

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I ODBIERZ KOD RABATOWY!

Na podany adres e-mail dostaniesz potwierdzenie zapisu i kod rabatowy na zakupy w sklepie dzbanhebraty.pl. Poinformujemy Cię, gdy tylko będą pojawiać się dodatkowe rabaty od cen objętych promocją, czy nowości. WARTO korzystać, bo czas na dodatkowe promocje jest bardzo krótki.

Zapisz mnie. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).