Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Herbaty z Azji- Cejlon, Nepal, Wietnam

mar 17, 2020 | HERBATY | 0 komentarzy

Herbaty z Azji – Cejlon

Cejlon ma bardzo ciekawą historię, która  datuje się od IV w p.n.e . “Gościli” tam Arabowie, Portugalczycy, Holendrzy i Anglicy. Cejlon odzyskał niepodległość w 1948 r,  a w 1972 roku zmienił swoją nazwę na Sri Lanka.

Herbaty cejlońskie oferują koneserowi herbat szerokie spektrum smaków. Przyjemnie korzenna, wysokogatunkowa herbata z południowo-wschodniego dystryktu UVA, pyszna, złota herbata z zachodniego dystryktu Dimbula, a także wysoce aromatyczna i złoto żółta herbata z gór (niektóre osiągają wysokość 2000 m ) otaczające Nuwara Eliya. Herbaty o wyraźnym smaku i ciemniejszym kolorze, pochodzą zazwyczaj z niższych regionów uprawy herbaty.

Herbaty cejlońskie są od wieków bardzo znane, szczególnie w Europie Wschodniej oraz na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Ze względu na różne lokalizacje geograficzne rozróżnia się nie tylko regiony, ale także wysokości, na których uprawiane są herbaty;
Niska uprawa 0– 550 m
Średnio uprawiana 550–1050 m
Wysoko rosnący 1050 – 2250 m

Herbaty z Azji – Nepal

W Nepalu “gościli” miedzy innymi Anglicy a władza ciągle się zmieniała. Ostatecznie w 2008 monarchia została zniesiona a kraj przekształcił się w republikę parlamentarną o 29 000 000 populacji. Religią dominującą  jest hinduizm.
Herbaty z Nepalu w przeszłości były klasyfikowane jako średnio dobre. W ostatnich latach przeszły imponujący rozwój. Nie tylko uprawia się tradycyjne odmiany herbaty czarnej, ale także zielone, a nawet białe. Rynek herbat Nepalskich dorównuje a niekiedy przewyższa jakość herbat uprawianych w Indiach pod względem smaku i zapachu.

Te wyjątkowe nepalskie herbaty są wytwarzane na pojedynczych plantacjach, można powiedzieć z ogromną pasją i coraz większą wiedzą. Krzaki herbat uprawia się na obszarach górzystych na wysokościach do 2100 m. Coraz częściej krzewy pochodzą z kontrolowanej uprawy organicznej.

W połowie XIX wieku pierwsze rośliny herbaciane uprawiano w regionie Ilam. W świecie herbaty, termin Ilam jest kojarzony z herbatą wysokiej jakości z Nepalu. Podobnie młodsze obszary uprawy, np. Dhankuta lub Therastum również dziś cieszą się doskonałą reputacją.

Herbaty z Azji – Wietnam

Wietnam jest krajem – jak większość krajów azjatyckich- o kolonialnej przeszłości. Krajem, który doświadczył licznych wojen. Co ciekawe – jest to drugi kraj po Brazylii słynący z największych upraw kawy. Mimo, że Wietnam ma jedną z najstarszych kultur herbacianych w Azji, to herbatę na rynki europejskie zaczęto produkować dopiero na początku lat 80 XX wieku.

Podczas gdy na północy Wietnamu na wysokości do 1500 m produkuje się głównie zieloną herbatę, na południu na nizinach Lam Dong i Thai Nguyen wytwarza się przede wszystkim odwiecznie tradycyjną czarną herbatę.

Na północy nadal znajdują się rodzinne plantacje, ale nie przetwarzają herbat (brak własnych zakładów produkcyjnych). Dostarczają one jedynie świeżo zebrane liście do fabryk. Plantatorzy otrzymują wynagrodzenie uzależnione od jakości zebranych liści. Natomiast w środkowym i południowym Wietnamie plantacje herbaty i fabryki są w większości w tych samych rękach, na wzór ogrodów herbacianych w Indiach i na Cejlonie.

Zakochaj się w herbacie od pierwszego parzenia


0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *