Jak parzyć herbatę sypaną z krzaka Camellia Sinensis?
Herbaty Czarne parzymy w temperaturze 100 st. C. albo w tak zwanym białym wrzeniu (około 97 st. C). Wsypujemy na litr naparu 4 – 5 łyżeczek sypkiej herbaty i zalewamy gorącą wodą. Po dwóch, trzech minutach napar gotowy jest do spożycia. Pozostałe herbaty z krzaka camellia sinensis – (poza Matchą). Parzy się w podobny sposób. Różnica jest w temperaturze parzenia. Zielone herbaty sypane parzymy w temperaturze 65-80 st. C., herbaty białe i zółte 75-80 st. C. Herbaty oolong 80 – 90st.C.
Na każdym jednostkowym opakowaniu podana jest właściwa temperatura, czas parzenia i ilość suszu jaką należy wsypać.
W jakiej wodzie parzymy herbatę?
Aby uzyskać najlepszy smak i aromat z herbaty, zaleca się używanie świeżej, filtrowanej wody.
Woda ma znaczący wpływ na smak i zapach herbaty, dlatego ważne jest, aby używać czystej, świeżej wody
o odpowiedniej temperaturze podczas parzenia. Do niedawna uważano, że woda na herbatę może tylko raz być przegotowana. Dzisiaj uważa się, że był to mylny pogląd. Parząc herbatę zieloną, białą czy oolong zawsze przegotowuję wodę i czekam aż przestygnie do właściwej temperatury.
A więc jak długo parzyć herbatę?
Kiedy mówimy „mocna herbata”, to często znaczy, że zbyt długo ją parzymy. A więc jak długo parzyć herbatę? Susz herbaty musi być parzony nie tylko w odpowiedniej temperaturze, ale też we właściwym –dla danej herbaty- czasie. Zbyt długie parzenie powoduje dodatkową fermentację, co jest niekorzystne dla organizmu ludzkiego.
Jak długo parzyć herbatę?
Zależy czy chcemy, aby herbata miała właściwości pobudzające czy też uspokajające. W procesie parzenia naparu najpierw wydziela się teina, która ma właściwości pobudzające, Natomiast taina, która osłabia działanie teiny, uwalnia się po 3-5 minutach. Aby więc uzyskać napar pobudzający należy herbatę zaparzać nie dłużej niż 3 minuty. Po tym czasie napar ma właściwości uspakajające.
A więc pamiętajmy – teina ma właściwości pobudzające, natomiast taina osłabia działanie teiny i ma właściwości uspakajające. W herbacie długo parzonej znajduje się dużo garbnika, co powoduje jej gorzki smak. Większą mocą charakteryzują się odmiany wysokogatunkowe, gdyż w suszu jest więcej młodych liści. Rodzaj herbaty determinuje sposób jej parzenia. Inaczej zaparza się herbaty czarne, inaczej zielone a jeszcze inaczej białe czy czerwone.
- Parzenie herbaty czarnej
Na jeden litr naparu należy wsypać od 4 do 5 łyżeczek suszu. Herbatę powinno się zaparzać przez około 3-5 minut w 100 stopniach Celsjusza, wtedy uzyskamy najlepszy aromat. Czajnik lub kubek, w którym parzymy susz powinien być wcześniej ogrzany. Możemy go np. przelać kilka razy wrzącą wodą. Susz herbaty zalewamy tzw. „białym wrzątkiem” . Jeżeli dodatkowo na kubek nałożymy sweterek np. tygryska, nie dopuścimy do szybkiego spadku temperatury naparu.
- Parzenie herbaty zielonej
Susz zielonych herbat powinien być zalewany wodą o temperaturze 60-90 stopni Celsjusza- w zależności od gatunku. Np. herbatę Sencha parzymy w ten sposób: wsypujemy od 4 do 5 czubatych łyżeczek suszu na litr naparu. Napar powinno się zaparzać od 1 do 3 minut w 75- 80 stopni Celsjusza. Aby dokładnie ustalić temperaturę wody posługujemy się specjalnym termometrem, lub w warunkach domowych odczekujemy, aż woda ostygnie. Po upływie 3-4 minut woda osiąga 90 stopni Celsjusza, a po 12-14 minutach – 75 stopni Celsjusza.
Przy każdej zielonej herbacie jest opis jak należy ją parzyć. Gdy herbata jest zaparzona, można wylać pierwszą filiżankę i pić napar dopiero z drugiego parzenia (tak postępuje się w krajach Azji Środkowej).
Prawie wszystkie zielone herbaty nadają się do dwu lub trzykrotnego parzenia, Należy pamiętać, że wtedy pierwsze parzenie, które ma właściwości pobudzające powinno być nie dłuższe niż minuta, następne parzenia mogą być dłuższe. Są wtedy naparem relaksującym.
Czy ilość suszu ma znaczeniu przy walorach smakowych herbaty?
Aby osiągnąć optymalny smak herbaty, ważne jest, aby stosować odpowiednią ilość liści. Zazwyczaj zaleca się użycie około 3 – 5 łyżeczek herbaty na 1 l wody, Pamiętaj, że możesz dostosować tę ilość do własnych preferencji. Zbyt mała ilość liści może dać herbatę zbyt słabą, natomiast zbyt duża ilość może sprawić, że będzie ona zbyt intensywna. Pij taką, która Ci smakuje.
5 zasad, które należy przestrzegać, aby uzyskać optymalne rezultaty podczas parzenia herbaty
Herbata to napój, który jest ceniony na całym świecie zarówno ze względu na jego smak, jak i właściwości zdrowotne. Istnieje wiele różnych rodzajów herbat, ale wszystkie pochodzą z jednej rośliny – Camellia sinensis. Różnią się one od siebie miejscem i sposobem uprawy, czasem zbiorów oraz obróbki liści.
W związku z tym, aby uzyskać optymalne rezultaty podczas parzenia herbaty, należy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Woda: Woda jest najważniejszym składnikiem herbaty, dlatego powinna być świeża i pozbawiona chloru oraz innych zanieczyszczeń. Idealna temperatura wody zależy od rodzaju herbaty – dla zielonej herbaty najlepsza jest temperatura około 65-80 stopni Celsjusza, dla czarnej około 100 st. Dla białej i żółtej herbaty najlepsza jest temperatura około 75-80 stopni C, dla oolong -80-90 st.C
Proporcje: Prawidłowe proporcje liści herbaty do wody są równie ważne, jak woda i temperatura.
Zbyt dużo liści może sprawić, że herbata będzie zbyt mocna i gorzka, natomiast zbyt mało liści sprawi, że herbata będzie słaba i mdła. Zazwyczaj zaleca się użycie od 2 do 4 gramów liści herbaty na 150 ml wody.
Czas parzenia: Czas parzenia jest ważnym czynnikiem, który wpływa na smak i aromat herbaty. Zbyt krótki czas parzenia sprawi, że herbata będzie słaba, natomiast zbyt długi czas parzenia sprawi, że herbata będzie zbyt mocna i gorzka (uwalniają się garbniki). Czas parzenia zależy od rodzaju herbaty, ale zazwyczaj wynosi od 2 do 5 minut.
Przygotowanie filiżanki: Aby przygotować filiżankę herbaty, należy najpierw ją rozgrzać nalewając do niej wodę o właściwej temperaturze dla rodzaju herbaty. Następnie wodą z filiżanek zalewamy susz w czajniczku. Po odpowiednim czasie parzenia rozlewamy napar do filiżanek i dodajemy (ewentualnie) mleko lub cukier.
Aromat: herbata ma swój aromat, który jest równie ważny dla odbioru smaku naparu. Dobrze dobrana herbata i odpowiedni sposób przyrządzenia pozwala cieszyć się pełnią smaku i aromatu.
Warto pamiętać, że każdy rodzaj herbaty jest inny i wymaga odpowiedniego przygotowania, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Dlatego przed przygotowaniem herbaty należy dokładnie przeczytać instrukcję na opakowaniu oraz ewentualnie skonsultować się ze specjalistą. Pamiętaj, że parzenie herbaty to sztuka, której należy się uczyć i doskonalić przez całe życie.
W niektórych sklepach (supermarkety) sprzedaje się herbatę w małych jednorazowych torebkach, w innych (specjalistycznych) sypaną – na wagę.
Herbatę w torebce wystarczy zanurzyć w odpowiedniej temperaturze i napar gotowy.
Jestem zwolenniczką herbaty sypanej, sprzedawanej na wagę, ponieważ widzę jej jakość. Po zaparzeniu dobrej gatunkowo herbaty, jej liście są śliskie i gładkie. Przeczytaj jak poznać dobrą herbatę. Zaparzając ją w tradycyjny sposób pozwalamy liściom się rozwinąć. Herbata jest smaczniejsza, bardziej aromatyczna oraz zachowuje wszystkie swoje wartości prozdrowotne. inna ważna sprawa to ceremoniał parzenia herbaty, no cóż z herbaty w torebce nie zrobisz ceremoniału.
W czym parzyć herbatę?
Często parząc herbatę wsypujemy ją do tzw. koszyczków, sitek. Do parzenia herbaty używa się wody o właściwej temperaturze dla rodzaju herbaty.
Jeżeli jesteś zwolennikiem zaparzania herbaty w dzbanku z koszyczkiem, to wybierz taki, w którym liście nie będą ściśnięte. Herbata to cały rytuał parzenia i picia (rytuał Japoński nazywa się herbateizmem).
Oczywiście można z kubkiem lub termosem gorącej herbaty biec do pracy, ale przecież nie o to chodzi.
Ważne jest, aby usiąść przy filiżance dobrej herbaty i rozkoszować się jej smakiem i aromatem.
Sitka do parzenia herbaty
Aby przygotować zieloną, białą, żółtą, oolong herbatę, należy najpierw zagotować wodę, a następnie pozwolić jej ostygnąć do odpowiedniej temperatury. Następnie do zaparzacza (sitka) herbaty wsypujemy około 1 łyżeczkę suszu herbaty na każdą filiżankę i zalewamy wodą o odpowiedniej temperaturze.
Herbatę należy parzyć przez około 2-3 minuty, a następnie odcedzić. Jestem przeciwnikiem zaparzaczy szczypiec ponieważ tłamszą herbatę i nie pozwalają liściom się rozwinąć
Ważne jest również, aby wybierać wysokiej jakości herbaty i używać świeżej wody, ponieważ jakość wody może wpłynąć na smak i jakość zaparzonej herbaty.
Dzbanki do parzenia herbaty
Dzbanki do parzenia herbaty to bardzo ważny element w przygotowaniu dobrej jakości naparu z herbaty. Dzbanki mogą mieć różne kształty, rozmiary i materiały, ale ich główną funkcją jest zaparzanie jej w odpowiedniej temperaturze i czasie
Dzbanki do herbaty mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak ceramika, porcelana, szkło, metal lub glina. Każdy materiał ma swoje zalety i wady, na przykład ceramika i porcelana są łatwe do czyszczenia i zwykle utrzymują dobrą temperaturę, ale są też dość delikatne i łatwo je uszkodzić. Szkło jest dobrym wyborem dla osób, które chcą podziwiać kolor i przejrzystość herbaty, ale może szybko stracić ciepło. Metalowe dzbanki z kolei są trwałe i utrzymują ciepło, ale mogą wpłynąć na smak herbaty.
Pamiętaj też, że dzbanek jest ozdobą stołu.
Jak wybrać dzbanek do parzenia herbaty?
Kiedy wybierasz dzbanek do parzenia herbaty, ważne jest, aby wybrać taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom. Niektóre dzbanki mają wbudowane sitka, co ułatwia zaparzanie herbaty, mają też pokrywki, które pomagają utrzymać temperaturę naparu. Warto również wybrać dzbanki o pojemności odpowiadającej Twoim potrzebom – niektóre dzbanki są przeznaczone do zaparzania jednej filiżanki herbaty, a inne mogą pomieścić więcej.
Podsumowując, dzbanki do parzenia herbaty są ważnym elementem w przygotowaniu dobrej jakości naparu z herbaty. Wybierz dzbanek, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom, a z pewnością cieszyć się będziesz pyszną i aromatyczną herbatą.
W odmienny sposób zaparza się Matchę
W sposób tradycyjny lub uproszczony. Do tradycyjnego potrzebujemy: miseczki, miotełki bambusowej i drewnianej łyżeczki.
2 g proszku zalewamy 200 ml wody w temperaturze 80-90 st. C i spieniamy bambusową miotełką. Jeżeli nie masz tradycyjnych akcesoriów, możesz użyć spieniacza do mleka. Jeszcze bardziej uproszczona metoda to: wsypujemy 1 łyżeczkę Matchy, dodajemy odrobinę wody do kubka i mieszamy do uzyskania konsystencji pasty. Następnie bardzo powoli dolewamy wodę. Matchę można również dodawać do potraw np. naleśników czy ciasteczek i ostatnio modne są lody z Matchą.
Odmienną grupę stanowią herbaty bezkofeinowe. Do nich zaliczamy herbaty owocowe
Herbaty owocowe które de facto są kompozycjami staranie dobranych suszonych owoców. Te kompozycje są bardzo smaczne – nawet na sucho – i charakteryzują się przepięknym zapachem. Należy wsypać 5- 6 łyżeczek suszu, zalać 1 litrem wody o temperaturze 100 st. Celsjusza i pozostawić na 10 – 12 minut.
Ja do takiego naparu dodaję ¼ szklanki esencji z czarnej herbaty. Smak zachwycający i niepowtarzalny.
Herbata Rooibos charakteryzuje się lekko miodowym smakiem i kolorem rdzawo–czerwonym.
Stąd jej potoczna nazwa – herbata czerwona. Rooibos ma bardzo dużo właściwości prozdrowotnych. Mogą ją pić właściwie wszyscy. Polecana jest kobietom w ciąży i karmiącym, jak również dzieciom. Jest doskonałym zamiennikiem popularnych napojów gazowanych i niegazowanych, a przede wszystkim słodzonych.
Herbata Rooibos może być czysta jak i z dodatkami, które nadają jej charakterystyczny smak. Można ją nabyć na wagę. Wsypuje się 4-5 łyżeczek herbaty na 1 litr gorącej wody (100st. Celsjusza) i zaparza 8- 10 minut. Herbatę Rooibos możemy wypić również przed snem.
Herbaty ziołowe
Mają różne właściwości zdrowotne. Jedne działają uspokajająco, drugie pomagają w trawieniu, jeszcze inne poprawiają naszą urodę. Wszystko zależy od kompozycji ziół zawartych w mieszankach. Herbaty ziołowe są sprzedawane są na wagę. Na ogół wsypuje się 4-5 łyżeczek ziół, zalewa 1 litrem wody o temperaturze 100 st. Celsjusza i pozostawia na 8 -10 minut.
Herbata Lapacho – wsypujemy 1 łyżkę stołową na litr naparu do zimnej wody i czekamy do zagotowania. Następnie gotujemy ją na wolnym ogniu przez 5 minut. Pozostawiamy w garnku na 20 minut (parzenie).
Chiński sposób parzenia herbaty sypanej (camellia sinensis) versus zachodni
- Wschodnie parzenie herbaty różni się od zachodniego. Jakie są różnice ?
W Chinach susz parzy się w małych czajniczkach, używa się dwa, dwa i pół razy więcej suszu, dwa razy mniej wody. Czas parzenia to około 30-45 sekund. Temperatura – w zależności od rodzaju herbaty – między 60 a 95 st. Celsjusza. Ten sam susz parzy się kilka razy.
Przykład: - Zachodnie parzenie herbaty:
1 łyżeczkę suszu wsypujemy do czajniczka, parzymy w 200 ml wody o temperaturze odpowiedniej dla danej herbaty (od 70-100 st. Celsjusza) przez 2-3 minuty. - Wschodnie parzenie herbaty:
do czajniczka lub gaiwanu wsypujemy 2 łyżeczki suszu, parzymy w 100 ml wody o właściwej temperaturze dla danej herbaty i parzymy przez 30 – 45 sekund. Następnie przelewamy do czarek lub filiżanek i ten sam susz ponownie zalewamy wodą i tak kilka razy.
0 komentarzy