Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Kultura picia herbaty w Indiach

lut 8, 2022 | DYWAGACJE PRZY HERBACIE | 0 komentarzy

Krótka historia uprawy herbaty w Indiach

Uprawę Herbaty w Indiach zapoczątkowali Anglicy w XVIII ( Indie były kolonią Brytyjską). Do tego czasu Brytyjczycy importowali herbatę z Chin. Kultura picia herbaty w Indiach ewoluuje.

Region Assam

Naukowcy angielscy poszukiwali na terenie Indii krzaków herbacianych. Odkryli w regionie Assam dziko rosnące, nazwano je tea assamica. Zaczęto sprowadzać z Chin sadzonki herbat camellia sinensis. Krzyżowano je z dziko rosnącymi, raz po raz, aż powstały hybrydy.

Region Darjeeling

Region Darjeeling to chłodniejsze wyżyny. Terytorium to jest idealne do uprawy herbat bardziej kwiecistych.
Czarne herbaty z płaskowyżów Sikkimu przypominają te z Darjeeling tyle, że są łagodniejsze. Uprawia się je także w regionie Nilgirii. To też są znakomite herbaty, przypominające smakiem wysokiej jakości herbaty cejlońskie. Darjeeling i Assam to nie tylko regiony, to marka herbat najwyższej jakości.

Hindusi piją ogromne ilości herbaty

Wiadomo, że kraje kolonizowane przejmowały część zwyczajów od kolonizatorów. W Indiach tak naprawdę herbata stała się popularna wraz z powstaniem Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Zaczęto eksporować herbatę indyjską. Od tego czasu herbata stopniowo stawała się towarem nie tylko dla najbogatszych, ale dla wszystkich.

Hindusi uwielbiają herbatę i właściwie piją ją wszędzie. Początek dnia zaczynają od chai tea.

Herbata indyjska Chai Tea

Jest to gęsta, gorąca herbata, do której dodaje się mleko, mnóstwo przypraw, a przede wszystkim imbir – nazywają ją Herbata Chai Masala.
W Indiach korzeń imbiru jest bardzo popularny od setek lat.. Dodawanie imbiru do herbaty jest czymś naturalnym. Napar gotuje się bardzo powoli. Herbata indyjska Chai jest gorąca, pikantna, gęsta i bardzo słodka.

Indie bardzo się rozwijają. Powstają tu nowoczesne biurowce, gdzie sprzedawca ze swoim chai nie ma prawa wstępu. W biurach serwowana jest herbata służbowa w torebkach. Nie mniej, jak czytałam, Hindusi wolą napić się na zewnątrz tradycyjnej herbaty chai: gęstej, gorącej z przyprawami, a przede wszystkim z imbirem.

Gdzie można kupić chai?

Praktycznie wszędzie na ulicy, na poboczu drogi, na stacji kolejowej. Stoiska z herbatą przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Mimo rozwoju cywilizacji i herbacianych torebek, stoiska z gęstą herbatą chai cieszą się ogromną popularnością. I nie tylko wśród tubylców, ale i turystów. Przy chai załatwia się też małe i te większe biznesy. Kupiec „ubija” z tobą interes przy chai.

Picie gorącej herbaty w upały

Herbata Chai jest częścią hinduskiej kultury i tradycji narodowej. Kiedyś piło się ją w małych glinianych czarkach, dziś w kieliszkach, kubkach metalowych, plastikowych, czasami w filiżance. Ale wtedy przelewa się herbatę na spodeczek i z niego pije. Będąc w Indiach nie możesz nie skosztować gorącej, słodkiej, ostrej i gęstej chai.

Inne tradycje narodowe Indii

Mimo ogromnego przeludnienia (Indie co do liczby ludności są drugim państwem na świecie) oraz tradycji, która hierarchizuje społeczeństwo, mimo ubóstwa, kraj ten rozwija się. Postawiono na rozwój przemysłu informatycznego, energetykę jądrową i produkcję samochodów i w tych dziedzinach Indie mają duże osiągnięcia.

Z czasem Indie zmieniają się. Ale jak to z tradycją bywa, przechodzi ona ewolucję bardzo powoli, mimo wielu przepisów prawnych, które ją eliminują albo mocno ograniczają.

Sati – Ceremonia podczas, której wdowa po śmierci męża musi dokonać samospalenia. Na szczęście tego typu zwyczaj jest już przeszłością
Posag – Mimo, że prawo go zabrania, czyli jest nielegalny, to do dzisiejszego dnia jest wymagany od panny młodej. I tu zaczynają się komplikacje. Rodzice, którzy mają córki i nie są zasobni, stoją na straconej pozycji.

Związki małżeńskie są w ogromnej większości aranżowane. Dwie strony, jak w biznesie, ustalają warunki, czyli aktywa panny młodej . Niejednokrotnie cała rodzina się na nie składa. Im bogatszy pan młody tym posag panny młodej musi być większy. Posiadanie córki dla rodziny jest ogromnym obciążeniem.

Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku nie można robić badania sprawdzającego płeć płodu. Prawo nie jest przestrzegane i wiele kobiet poddaje się aborcji. Obecnie sytuacja jest taka, że jest mniej kobiet niż mężczyzn.

Wielokrotnie słyszy się o gwałtach, czasami zbiorowych. Prawo niestety chroni mężczyznę. (To tak jak było dekady temu w Polsce – “gdyby nie chodziła w mini i nie prowokowała to nie byłaby zgwałcona. Sama się o to prosiła”).

Kobiety, których rodziny nie wywiązały się z przekazania ustalonego posagu są przez rodzinę męża dyskryminowane. Nie, to jest za delikatne słowo. Są często zabijane albo okaleczane.

Kastowość wydawałoby się, że XXI wieku kastowość to przeżytek. A jednak nie. Nadal istnieją kasty i podkasty. Członkowie kast żyją we własnych społecznościach, małżeństwach.

Na szczycie znajdują się Bramin,i a najniższa kasta to Dalici czyli nietykalni. Chyba nie można być bardziej upokorzonym niż należąc do kasty nietykalnych. Co rusz czyta się w prasie, że ci z trochę wyższej znęcają się fizycznie i psychicznie nad nimi i często kończy się to śmiercią.

Indie to przepiękny kraj, pełen kontrastów, niesprawiedliwości społeczne,j ale i pięknych zabytków oraz doskonałej herbaty.

Zapraszam na herbatę.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *