Rozpoczął się marzec i już za kilka dni 8 marca czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Święto to od 1910 roku w wielu krajach, w tym w Polsce, jest oficjalnie obchodzone. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustaliła Dzień Kobiet świętem Międzynarodowym. Zadaniem tego wydarzenia było upowszechnienie idei praw kobiet. W tamtym czasie nie miałyśmy żadnych praw. Byłyśmy dyskryminowane pod każdym względem: niższe płace, gorsza pozycja społeczna,  brak praw wyborczych i wiele innych.

Mężczyznom zaś przez wieki przyznawano wszystkie prawa a ich obowiązkiem było o rodzinę. Rolą kobiety bogatej było “ładnie pachnieć” i być ozdobą męża.  Biedna kobieta musiała podjąć pracę zawodowa (na ogół bez przygotowania zawodowego), harować  w domu (pranie, gotowanie,  sprzątanie), rodzić i wychowywać gromadę dzieci. Za stosowanie środków antykoncepcyjnych (już były –bardzo prymitywne) kobieta mogła trafić do więzienia.

Międzynarodowy Dzień Kobiet szczególnie fetowany był w PRL

Dziś już nie każdy pamięta, że było to bardzo popularne święto w PRL – obowiązkowo obchodzone w zakładach pracy i szkołach. De facto był to dzień wolny od pracy. W tym dniu we wszystkich firmach obligatoryjnie świętowano. W szkołach zaś lekcje były skracane i organizowane akademie ku czci. Kobiety były obdarowywane przez personel męski goździkiem (bardzo popularny kwiat w PRL) lub tulipanem, a przy odrobinie szczęścia również drobnym prezentem. Takimi uniwersalnymi upominkami była: paczka kawy, herbaty, czasami rajstopy a już w przedsiębiorstwach zasobnych- bon na zakup czegoś tam.

Dziś nie ma już oficjalnych procedur obchodzenia Dnia Kobiet

Świętowanie zależy wyłącznie od inwencji bliskich kobiecie mężczyzn i niekiedy zakładów pracy. Ale, ale, panowie prezenty są nadal mile widziane i to nie tylko brylanty czy perły. Może to również być paczuszka wykwintnej herbaty. Pozwoli to po jej wypiciu zabawić się w wróżenie z herbacianych fusów.

Wróżenie z herbacianych fusów 

Jest to przepowiadanie przyszłości znane już w starożytnych czasach. Należy dodać, że fusy kawowe do tych celów zaczęto używać znacznie później.
Jak wróżymy? Pora na krótką instrukcję. A zatem przygotowujemy dla osoby, której wróżymy w porcelanowej filiżance herbatę – oczywiście liściastą lub kawę – ziarnistą zmieloną. Osoba pijąca nie dopija naparu do końca, zostawiając go tyle, żeby fusy były zakryte.

Następnie  trzymając za uszko filiżankę w lewej ręce, zakręca nią trzykrotnie w kierunku ruchu wskazówek zegara, mieszając płyn. Na końcu odlewa pozostałość i nareszcie możemy odczytać wzory z liści, które pozostały na dnie. Powinno się  jeszcze przekręcać filiżankę pod różnymi kątami, zmieniając kształt ułożonych fusów, co da nam pełniejszy ich obraz.

Pamiętajmy:

– fusy ułożone bliżej uszka filiżanki to ważne sprawy dla osoby, której wróżymy – im bardziej odległe od uszka tym mnie istotne,
– wzory fusów położone bliżej dna to zdarzenia bardziej odległe w czasie niż te przy wierzchu filiżanki.
Uwaga nie wróżymy sami sobie bo odczytana przepowiednia będzie zwykle życzeniowa, a nie o to nam chodzi.
Oprócz określonych symboli takich jak na przykład krzyż ( ból, cierpienie ) gwiazda ( szczęście, miłość, sukcesy w pracy ), jajko –pomyślność i sukces.
Interpretacja wzorów z fusów opiera się głównie na intuicji i doświadczeniu wróżącego.

Drogie Panie w Dniu Międzynarodowego Dnia Kobiet życzę Wam abyście zawsze chciały być kobietą.
I jak śpiewa Alicja Majewska

Mieć z pół kilo biżuterii,
Kapelusze takie duże,
I od stałych wielbicieli,
wciąż dostawać listy, róże”.

 

0

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ KOD RABATOWY!

Na podany adres e-mail dostaniesz potwierdzenie zapisu i kod rabatowy 20% na wszystkie herbaty nie objęte promocją.

Zapisz mnie. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie). Poinformujemy Cię, gdy tylko pojawią się też nowe artykuły, oferty.

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ KOD RABATOWY!

Na podany adres e-mail dostaniesz potwierdzenie zapisu i kod rabatowy 20% na wszystkie herbaty nie objęte promocją.

Zapisz mnie. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie). Poinformujemy Cię, gdy tylko pojawią się też nowe artykuły, oferty.