Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Znaczenie ochrony środowiska

Nieomal codziennie poruszany jest temat ochrony środowiska. Media alarmują -ziemia, oceany, morza to jeden wielki śmietnik  z wszechobecnym plastikiem. Jesteśmy  informowani o coraz częstszych przypadkach śmierci ssaków morskich z powodu połknięcia plastykowych opakowań. Przypominam, że opakowania plastikowe podlegają biodegradacji setki lat.

Codziennie słyszymy o bezmyślnym  wycinaniu drzew, które, jak wszyscy wiemy, są płucami ziemi. O wielkich pożarach lasów wywoływanych celowo lub przez nieuwagę.  Stopień zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla, pyłami węglowymi w niektórych krajach przekracza normę nawet o sto i więcej razy(miedzy innymi Polska). 

Zanieczyszczone powietrze nie jest obojętne dla naszego organizmu, wręcz przeciwnie, powodują poważne choroby układu oddechowego, oraz różnego rodzaju alergie.

Opakowania szklane – to już było, czy powróci?

Kika dekad temu napoje np. soki, oranżady, mleko, śmietany, jogurty, kefiry etc. sprzedawano tylko w opakowaniach szklanych. Były one wielokrotnego użytku i podlegały wymianie. Np. żeby kupić mleko bez kaucji, należało przynieść butelkę, to samo dotyczyło piwa i innych napojów. Pamiętam lata, kiedy mleko  rozwożono do klientów i ustawiano pod drzwiami.

Klient musiał wystawić butelkę na wymianę, w przeciwnym razie nie otrzymywał mleka. Istniały punkty skupu opakowań szklanych, w których przyjmowano wyselekcjonowane szkło.  Na ogół to dzieci “dorabiały” sobie do kieszonkowego zbierając je i sprzedając (chyba 1 zł za butelkę). Szkło nie wchłania zapachów, łatwe jest w utrzymaniu czystości i można je wielokrotnie używać.

Co to jest PET?

Z czasem opakowania szklane zostały wyparte przez butelki z politereftalanu etylenu ( PET), potocznie zwane plastikiem. PET nie tylko wykorzystywany jest do produkcji opakowań, ale również do produkcji ubrań, tkanin, folii oraz w medycynie. Od 1979 w Polsce produkuje się odzież sportową z politereftalanu etylenu pod nazwa POLAR. Autorem tej dzianiny jest przedsiębiorstwo POLARTEK. PED charakteryzuje się niską absorpcyjnością wilgoci, nie rozciąga się i nie gniecie, jest odporne na tarcie.

Czy mikroplastik jest szkodliwy dla zdrowia czlowieka?

Badania wskazują, że mikroplastik może być szkodliwy dla zdrowia ludzkiego, choć dokładne skutki jego ekspozycji nie są jeszcze w pełni zrozumiałe.

Mikroplastik to drobne fragmenty plastikowych odpadów, które mają mniej niż 5 milimetrów długości. Mogą być pochodzenia naturalnego, takie jak włókna bawełny, ale zazwyczaj powstają z rozpadających się plastikowych przedmiotów, takich jak butelki, torebki, opakowania i ubrania.

Mikroplastik może dostawać się do organizmu człowieka poprzez spożywanie zanieczyszczonej żywności, wody lub powietrza, a także poprzez kontakt skóry. Odkładając się w tkankach organizmu, mikroplastik może powodować stany zapalne, uszkadzać narządy wewnętrzne i wpływać na funkcje układu hormonalnego.

Należy podkreślić, że obecnie trudno jest dokładnie oszacować wpływ mikroplastiku na zdrowie człowieka, ponieważ wciąż trwają badania i nie ma jeszcze jednoznacznych wyników. Jednakże, ze względu na ryzyko związane z ekspozycją na mikroplastik, zaleca się zmniejszanie produkcji i użycia plastikowych przedmiotów, recykling oraz kontrolowanie zanieczyszczenia środowiska, aby zmniejszyć jego ilość w środowisku i minimalizować ryzyko związane z jego ekspozycją.

Płatki PET

Płatki PET otrzymuje się z zużytych butelek plastikowych, poddanych recyklingowi. Służą one do produkcji odzieży np. bluz,  ubrań  sportowych, strojów kąpielowych, skarpetek, legginsów itp. Ponadto z płatków PED produkuje się taśmy do pakowania. Są one bardzo wytrzymałe, nie rozciągają się, nie rdzewieją i nie niszczy je wilgoć. Również płatki  wykorzystywane są do produkcji opakowań spożywczych, folii i wielu innych produktów.

Od jakiegoś czasu z recyklingu butelek plastikowych w połączeniu z włóknami bio-celulozowymi (lyocell, tencel) produkuje się ubrania ochronno – robocze. Jedna wyrzucona butelka rozkłada się setki lat, a z 36 przetworzonych, można zrobić jedną bluzę. Dlatego tak duże znaczenie ma sortowanie śmieci. Plastik powinien trafiać do recyklingu.

Czy mikroplastik jest groźny?

Trwa dyskusja, czy mikroplastik jest wchłaniany przez nasz organizm i czy ma szkodliwe działanie dla ludzkiego organizmu. Niedawno przeczytałam, że wodę z butelki plastikowej powinno wypijać się w ciągu 24 godzin i nigdy nie napełniać jej ponownie, nawet po dokładnym wymyciu. PET może uwalniać szkodliwe substancje dla naszego organizmu.

W Gazecie Wyborczej z dnia 30.08 „Mikroplastik mniej groźny, niż sądzono? przeczytałam

„ Według WHO właściwe oczyszczanie ścieków, obejmujące usuwanie odchodów i substancji chemicznych, powinno również usuwać ponad 90% plastiku”. Jednocześnie w artykule zaznacza się, że badania są jeszcze nie reprezentatywne, gdyż zawierają „znaczne luki w danych”.

Nasuwają się pytania:

  • Czy wrócimy do opakowań szklanych?
  • Czy powstaną inne opakowania biodegradowalne i niemające złego wpływu na nasz organizm?
  • Czy dla decydentów perspektywa to rok, pięć lat, czy może pięćdziesiąt?

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *