Znaczenie ochrony środowiska

Nieomal codziennie poruszany jest temat ochrony środowiska. Media alarmują -ziemia, oceany, morza to jeden wielki śmietnik  z wszechobecnym plastikiem. Jesteśmy  informowani o coraz częstszych przypadkach śmierci ssaków morskich z powodu połknięcia plastykowych opakowań. Przypominam, że opakowania plastikowe podlegają biodegradacji setki lat.

Codziennie słyszymy o bezmyślnym  wycinaniu drzew, które, jak wszyscy wiemy, są płucami ziemi. O wielkich pożarach lasów wywoływanych celowo lub przez nieuwagę.  Stopień zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla, pyłami węglowymi w niektórych krajach przekracza normę nawet o sto i więcej razy(miedzy innymi Polska). 

Zanieczyszczone powietrze nie jest obojętne dla naszego organizmu, wręcz przeciwnie, powodują poważne choroby układu oddechowego, oraz różnego rodzaju alergie.

Opakowania szklane – to już było, czy powróci?

Kika dekad temu napoje np. soki, oranżady, mleko, śmietany, jogurty, kefiry etc. sprzedawano tylko w opakowaniach szklanych. Były one wielokrotnego użytku i podlegały wymianie. Np. żeby kupić mleko bez kaucji, należało przynieść butelkę, to samo dotyczyło piwa i innych napojów. Pamiętam lata, kiedy mleko  rozwożono do klientów i ustawiano pod drzwiami.

Klient musiał wystawić butelkę na wymianę, w przeciwnym razie nie otrzymywał mleka. Istniały punkty skupu opakowań szklanych, w których przyjmowano wyselekcjonowane szkło.  Na ogół to dzieci „dorabiały” sobie do kieszonkowego zbierając je i sprzedając (chyba 1 zł za butelkę). Szkło nie wchłania zapachów, łatwe jest w utrzymaniu czystości i można je wielokrotnie używać.

Co to jest PET?

Z czasem opakowania szklane zostały wyparte przez butelki z politereftalanu etylenu ( PET), potocznie zwane plastikiem. PET nie tylko wykorzystywany jest do produkcji opakowań, ale również do produkcji ubrań, tkanin, folii oraz w medycynie. Od 1979 w Polsce produkuje się odzież sportową z politereftalanu etylenu pod nazwa POLAR. Autorem tej dzianiny jest przedsiębiorstwo POLARTEK. PED charakteryzuje się niską absorpcyjnością wilgoci, nie rozciąga się i nie gniecie, jest odporne na tarcie.

Płatki PET

Płatki PET otrzymuje się z zużytych butelek plastikowych, poddanych recyklingowi. Służą one do produkcji odzieży np. bluz,  ubrań  sportowych, strojów kąpielowych, skarpetek, legginsów itp. Ponadto z płatków PED produkuje się taśmy do pakowania. Są one bardzo wytrzymałe, nie rozciągają się, nie rdzewieją i nie niszczy je wilgoć. Również płatki  wykorzystywane są do produkcji opakowań spożywczych, folii i wielu innych produktów.

Od jakiegoś czasu z recyklingu butelek plastikowych w połączeniu z włóknami bio-celulozowymi (lyocell, tencel) produkuje się ubrania ochronno – robocze. Jedna wyrzucona butelka rozkłada się setki lat, a z 36 przetworzonych, można zrobić jedną bluzę. Dlatego tak duże znaczenie ma sortowanie śmieci. Plastik powinien trafiać do recyklingu.

Czy mikroplastik jest groźny?

Trwa dyskusja, czy mikroplastik jest wchłaniany przez nasz organizm i czy ma szkodliwe działanie dla ludzkiego organizmu. Niedawno przeczytałam, że wodę z butelki plastikowej powinno wypijać się w ciągu 24 godzin i nigdy nie napełniać jej ponownie, nawet po dokładnym wymyciu. PET może uwalniać szkodliwe substancje dla naszego organizmu.

W Gazecie Wyborczej z dnia 30.08 „Mikroplastik mniej groźny, niż sądzono? przeczytałam

„ Według WHO właściwe oczyszczanie ścieków, obejmujące usuwanie odchodów i substancji chemicznych, powinno również usuwać ponad 90% plastiku”. Jednocześnie w artykule zaznacza się, że badania są jeszcze nie reprezentatywne, gdyż zawierają „znaczne luki w danych”.

Nasuwają się pytania:

  • Czy wrócimy do opakowań szklanych?
  • Czy powstaną inne opakowania biodegradowalne i niemające złego wpływu na nasz organizm?
  • Czy dla decydentów perspektywa to rok, pięć lat, czy może pięćdziesiąt?

0