Herbata to jeden z najbardziej ukochanych przez Polaków napojów. Rytuał parzenia i picia herbaty przywędrował do nas z Rosji.
Jednak większość naszych ulubionych i wysokojakościowych herbat pochodzi z Azji- głównie Chin, Japonii, Indii,
Sri Lanki, Wietnamu, Malezji, czy Indonezji oraz Afryki (Kenia, Ruanda). Wśród rodzajów herbat wyróżniamy herbaty z krzaka camellia sinensis są to herbaty: czarne, zielone, białe, pu-erh – potocznie zwana czerwoną, oolong, matcha,
Następny podział to herbaty owocowe, które są mieszankami suszonych owoców np. marzyciela.
Ostatnia grupa to herbaty ziołowe np. rooibos, melisa, lawenda, konopne, yerba mate etc.
Mogą też występować mieszanki różnych ziół np. na uspokojenie, zdrowy sen, czy świetną figurę.
Czasem zapominamy o tym, że każda z tych herbat charakteryzuje się odpowiednim sposobem i czasem zaparzania, tak, by wydobyć z herbacianych liści jak najlepszy smak, aromat oraz uaktywnić dobroczynne właściwości herbaty, które tak wspaniale wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.
Poznaj zasady parzenia różnych gatunków herbat. Jak prawidłowo to robić?
HERBATA CZARNA
Herbata czarna, np. Pettiagalla, czy English Breakfast- powinna być parzona w temperaturze 98-100 st. C.
przez 3 do 5 minut. Ilość suszu: 4-5 łyżeczek na 1 litr naparu. Można zatem zalać listki herbaty niemal od razu po zagotowaniu się wody w czajniku. Na ogół zaparza się herbatę w czajniczku albo używa się sitka (zaparzaczki)
Herbata zielona
Herbata zielona powinna być parzona w temperaturze 65- 80 stopni Celsjusza przez około 1-3 minuty.
Ilość suszu na 1 litr naparu to 3 do 5 łyżeczek. W celu uzyskania właściwej temperatury wody, należy odczekać około 8- 10 minut od momentu zagotowania się wody w czajniku lub kupić czajnik z kontrolowaną temperaturą.
Ten sam susz parzymy do 3 razy.
Herbata parzona na wzór wschodni: parzymy herbatę 30-45 sekund , używamy dwa razy więcej suszu i dwa razy mniej wody. (4-5 g na 100 ml wody). Ten sam susz parzymy od 3 do 8 razy w gaiwanach lub małych czajniczkach, podajemy w czarkach.
Herbata oolong
Herbata Oolong powinna być parzona w temperaturze 80 – 90 stopni Celsjusza przez około 1- 3 minuty.
Ilość suszu na 1 l wody 4 – 5 łyżeczek. Warto więc odczekać 5 minut od momentu zagotowania się wody, by zalać nasz świeży, herbaciany napar.
Metoda wschodnia: temperatura parzenia 80 – 90st. C. Stosujemy tu tzw. budzenie herbaty, czyli zalewamy ją na
5-10 sekund i wylewamy wodę (liście pozostawiamy) następnie ponownie zalewamy wodą i parzymy przez około 10- 20 sekund.
Ilość parzeń: od 3 do 8.
Ilość suszu: 4-5 g na 100 ml wody.
Herbata Pu-erh
Herbatę pu-erh (potocznie zwaną czerwoną ) parzymy w temperaturze 100 st. C. przez 1 do 5 minut.
Ilość suszu na 1 litr wody 4-5 łyżeczek. Ten sam susz można zaparzać do 3 razy.
Na wzór wschodni . Przy tej herbacie stosuje się tzw. budzenie, czyli zalewamy susz na 5-10 sekund wodą w temp. 100 st. C. po czym wylewamy wodę oczywiście pozostawiając susz, następnie zaczynamy właściwe parzenia czyli przez 10 -20 sekund.
Ilość parzeń tego samego suszu; 5 – 7
Ilość suszu: średnio 3-6 g suszu na 100 ml
Herbata matcha
Herbata Matcha powinna być parzona w specjalnie przygotowanym do tego naczyniu.
Do czarki (matchawan) wlewamy wodę o temperaturze 70- 80 stopni Celsjusza. Następnie dodajemy płaską łyżeczkę herbaty Matcha. Kolejnym krokiem będzie mieszanie naparu za pomocą tradycyjnej, bambusowej miotełki Chasen. Należy mieszać szybko do całkowitego rozpuszczenia proszku. Na wierzchu powinna pozostać spieniona warstwa,
a konsystencja herbaty Matcha winna być kremowa.
Jeżeli nie masz miotełki i czarki możesz użyć kubka i spieniacza do mleka.
Herbata biała
Herbata biała jest najmniej przetworzona herbatą.
Herbata biała powinna być parzona w temperaturze 75 – 80 st. Celsjusza przez około 1- 3 minuty.
Ilość suszu na 1 l wody 4 – 5 łyżeczek. Warto więc odczekać 5 minut od momentu zagotowania się wody, by zalać nasz świeży, herbaciany napar.
Ilość parzeń 1- 2
Metoda wschodnia: temperatura parzenia 80 st. C. Stosujemy tu budzenie herbaty, czyli zalewamy ją na 5 -10 sekund i wylewamy wodę (liście pozostawiamy) następnie ponownie zalewamy wodą i parzymy przez około 10- 20 sekund.
Ilość parzeń: 3 -5
Ilość suszu: 4-5 g na 100 ml wody.
Herbata rooibos
Parzenie czerwonej herbaty rooibos odbywa się w temperaturze 100 st. C. przez około 8-10 minut. Wystarczy zalać listki rooibosu gorącą wodą, zaraz po jej zagotowaniu.
Ilość parzeń: 1
ilość suszu: 4-5 łyżeczek
Herbata owocowa
Herbaty owocowe zaparzamy w temperaturze 100 st. C. przez około 10 minut.
Każda herbata posiada różne ilości na 1 l. naparu , na ogół jest to 5,6 łyżeczek.
Herbata ziołowa
Ziołowe herbaty najlepiej smakują jeśli zostaną zaparzone w temperaturze 100 stopni Celsjusza przez około 5- 10 minut- w zależności od preferencji herbacianego smakosza. Ilość suszu zależy od rodzaju herbaty.
YERBA MATE
Yerba Mate może być parzona na kilka sposobów. Zalana zimną wodą ( 2-3 zalania liści herbacianych), pobudzi nasz organizm i nada nam energii do działania. Z kolei Yerba parzona w temperaturze około 70- 80 stopni Celsjusza będzie posiadać dużą dawkę kofeiny, która solidnie nas pobudzi. Smak będzie zdecydowanie mocniejszy, przechodzący w gorzki.
Zakończenie
Jak prawidłowo zaparzyć herbatę ? Musisz pamiętać o właściwej temperaturze parzenia, ilości suszu i czasu parzenia. Ale czy herbaty z krzaka camellia sinensis zaparza się tylko w wysokich temperaturach? Otóż nie.
Można przygotować Cold brew i herbatę na lodzie . Odsyłam do wpisu czym ugasić pragnienie w upalne dni?
Ps. Budzenie herbaty polega na zalaniu suszu gorąca wodą i po 10 sekundach wylaniu wody. Herbaty, które powinno się budzić to pu-erh, oolong i biała.
0 komentarzy