W przeciwieństwie do kawy, która jest wysyłana, jako kawa zielona i otrzymuje ostateczną formę w kraju, do którego jest importowana (sortowanie i palenie), herbata jest przetwarzana w fabrykach w kraju pochodzenia, a następnie eksportowana w ostatecznej formie.

Produkcja Herbat:

Najważniejsze etapy tradycyjnej produkcji herbaty: więdnięcie, walcowanie, oksydacja (w literaturze można znaleźć określenie fermentacja), suszenie i sortowanie.

Więdnięcie

Świeże liście herbaty docierające do fabryki, są ważone, a ich ilość jest rejestrowana. Podczas tego procesu zawartość wilgoci w liściach zmniejsza się do 50%, co czyni je miękkimi i elastycznymi. Więdnięcie odbywa się w specjalnych rynnach albo w torrefiers o długości 25-30 m. Liście są rozłożone na siatkach drucianych i wentylowane. Bywa, że powietrze przepływające przez wentylatory jest podgrzewane, zależy to od wilgotności liści. Proces więdnięcia trwa od 12-18 godzin.

Walcowanie

Zwiędnięte zielone walcuje się w specjalnych do tego przeznaczonych urządzeniach. Składają się one z dwóch dużych, ciężkich metalowych płyt, które obracają się względem siebie. W ten sposób rozbijany jest płyn komórkowy liści herbaty. Następuje proces utleniania, a także uwalniania olejków eterycznych, nadających charakterystyczny zapach i smak herbatom.

Zrolowana herbata zaczyna się utleniać,  jest wprowadzana do pomieszczenia oksydacji. Niektóre nowoczesne fabryki stosują tak zwaną maszynę „rotorvane”, rodzaj niszczarki, w której liście są przesuwane po wolno obracającym się przenośniku ślimakowym w cylindrze, do którego wprowadza się tlen w celu przyspieszenia procesu oksydacji.

Proces oksydacji

Jest to proces utleniania płynów komórkowych, które zostały uwolnione podczas walcowania. Liście herbaty rozkłada się na stołach w warstwach po 10 cm. W nowoczesnych fabrykach nawilża się pomieszczenia poprzez rozpylanie wody z obrotowych wentylatorów.

Podczas utleniania, który zajmuje 2-3 godziny – liście stopniowo zmieniają kolor na miedziano-czerwony. Należy stale monitorować stopień utlenienia ponieważ jakość gotowej herbaty zależy w dużej mierze od prawidłowej oksydacji. Gdy proces utleniania zakończy się, następuje proces suszenia.

Suszenie 

Stosuje się tak zwane suszarki warstwowe zasilane drewnem lub olejem. Początkowa temperatura wynosi 90 st. C i mocno wiąże płyn komórkowy z liśćmi. Pod koniec 20-minutowego suszenia temperatura spada do 40 st. C. a wilgotność do około 6%. Zaparzając herbatę płyn komórkowy, który przykleił się do wysuszonych liści, rozpuszcza się w gorącej wodzie i wytwarza aromatyczny i orzeźwiający napój.

Czarna herbata

Czarna herbata, po procesie suszenia, jest tak zwaną herbatą surową. Jest przesiewana przez różnej wielkości sita dzielące herbatę na następujące gatunki: Leaf Tea herbatę liściastą, Broken Tea – pokruszona herbata, Fannings -tzw zmiotki czyli odsiewy liści, Dust– pył

Produkcja herbaty zielonej

Proces jest ten sam do etapu więdnięcia, później następuje zatrzymanie oksydacji poprzez podgrzewanie za  pomocą pary albo w tzw „pan-fried” czyli podgrzewania w wokach, następnie jest walcowana i suszona.

Produkcja herbaty białej

Herbata biała jest najwcześniej zbierana, kiedy pączki są jeszcze białe (stąd jej nazwa). Poddawana jest tylko procesowi więdnięcia.

Herbata to produkt naturalny, jest trwała poprzez zmniejszenie zawartości wilgoci. Powinna być przechowywany w chłodnym i suchym miejscu. Herbata zachowuje swój pierwotny smak, gdy jest przechowywana w szczelnie zamkniętym pojemniku, z dala od silnie pachnących produktów spożywczych, takich jak np. przyprawy.

Ważne: im mniejszy liść, tym silniejszy napar.

Uwaga: potocznie, czy umownie mówi się, że herbata jest fermentowana. Fermentacja nie zachodzi przy udziale tlenu. Należy zastąpić słowo fermentacja słowem oksydacja, czyli utlenianie. Jedyną herbata fermentowaną jest herbata Pu-erh (potocznie zwana herbatą czerwoną).

Zakochaj się w herbacie od pierwszego parzenia

 

0