Herbata liściasta inaczej zwana herbatą sypaną/na wagę

Herbata liściasta (camellia sinensis) – to taka, która nie jest uwięziona w torebkach. Kupując herbatę na wagę możesz łatwo sprawdzić jej jakość. W ocenie pomagają nam nasze zmysły: wzrok, dotyk, zapach, smak. Herbata dobra gatunkowo charakteryzuje się  rozpoznawalnym, wyraźnym smakiem i aromatem. Zanurzone liście w wodzie powinny być śliskie oraz gładkie w dotyku.

Unikaj herbaty liściastej, która jest zbyt rozdrobiona i zawiera dużo drzewiastych fragmentów. Herbata liściasta jest źródłem antyoksydantów, które usuwają z naszego organizmu wolne rodniki – odpowiedzialne za proces starzenia się i za wiele chorób. Wsypując do czajniczka susz herbaty pozwalasz liściom rozwinąć się a tym samym uwolnić aromat i wszystkie właściwości herbat.
Przypominam, że herbata to samo zdrowie.

Herbata ekspresowa (w torebkach)

Herbatę tzw. ekspresową pakuje się w torebki. Wystarczy torebkę wrzucić do kubka lub filiżanki, zalać wodą w odpowiedniej temperaturze i napar gotowy. Kilka lat temu byłam na Sri Lance (Cejlon) na plantacji herbaty, a później w zakładzie, gdzie liście herbaty poddawane były obróbce. Z krzaka camellia sinensis powstaje herbata czarna, zielona, oolong, biała, żółta, matcha. Różnią się miedzy sobą czasem zbiorów i procesem produkcyjnym. Jedne są całkowicie oksydowane, w innych jest przerywana oksydacja a jeszcze inne poddawane są procesowi fermentacji  (pu-erh potocznie zwana czerwoną). W czasie prezentacji dowiedziałam się, że do torebek pakuje się rozdrobnione i zwinięte w małe kulki liście, które nie spełniły wymogów herbaty na wagę.

Wniosek sam się nasuwał –  lepsza jest jakość herbat na wagę.
Ostatnio jednak czytałam, że producenci herbat w torebkach, umieszczają susz coraz lepszej jakości. Najlepszy sposób sprawdzenia, to rozdarcie torebki i zaparzeniu suszu w imbryku. Wtedy będziecie mogli porównać i zobaczyć różnicę w smaku, zapachu i wyglądzie.

Zalety herbaty liściastej:

 • łatwo sprawdzić – prawie natychmiast – jej jakość,
 • liście herbaty uwalniają naturalny aromat, smak i wszystkie właściwości prozdrowotne,
 • w czasie spotkań można stworzyć rytuał zaparzania herbaty oraz delektowania się jej smakiem i zapachem,
 • zaparzanie herbaty w sposób tradycyjny czyli w odpowiednim imbryku i podawanie jej w ładnych filiżankach – jest bardziej szykowne.

Wady herbaty liściastej:

 • przygotowanie naparu z herbaty liściastej wymaga czasu i akcesoriów. Innych wad nie znajduję.

Zalety herbaty ekspresowej:

 • łatwość i szybkość przygotowania naparu (to był podstawowy powód uwięzienia herbaty w torebkach).
  W samolotach, pociągach, barach szybkiej obsługi – wszędzie tam serwuje się herbatę w torebkach.
  Jest to najprostszy sposób, nie wymagający akcesoriów do parzenia herbaty.

Wady herbaty ekspresowej:

 • herbata uwięziona w torebkach może być gorszej jakości. Proponuję  rozciąć torebkę i zaparzyć susz,
 • pozbawiamy się możliwości wykwintnego picia herbaty.

Zakochaj się w herbacie od pierwszego parzenia

 

0

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I ODBIERZ KOD RABATOWY!

Na podany adres e-mail dostaniesz potwierdzenie zapisu i kod rabatowy na zakupy w sklepie dzbanhebraty.pl. Poinformujemy Cię, gdy tylko będą pojawiać się dodatkowe rabaty od cen objętych promocją, czy nowości. WARTO korzystać, bo czas na dodatkowe promocje jest bardzo krótki.

Zapisz mnie. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).