Sposób mongolski
Podstawowymi składnikami są: herbata zielona cegiełkowa, mąka, masło, sól. W zależności od regionu mleko może być krowie, kozie, owcze, wielbłądzie lub jaka. Masło niekiedy zastępuje się tłuszczem wołowym lub baranim. Do mąki bywa, że dodaje się ryż lub kaszę jaglaną.
Mongołowie najpierw rozcierają herbatę na proszek, następnie do roztartej herbaty (1-3 łyżki) dodają litr zimnej wody. Po zagotowaniu uzupełniają mlekiem ( do 0, 5 litra) i jedną łyżką stopionego masła z mleka wielbłądziego, krowiego lub z mleka jaka. Do takiej mieszanki dodaje się tzw. zasmażkę z masła i mąki oraz pół szklanki kaszy np. jaglanej. Wszystko to gotuje się do momentu aż kasza będzie miękka. Na koniec soli się do smaku i można dodać ziarnko pieprzu na filiżankę.
Sposób kałmucki
Susz herbaty wkłada się do garnka z lekko podgrzaną wodą (1 garść na pół litra wody). Po zagotowaniu dodaje się mleko w proporcji 1 do 4 (jedna porcja herbaty, cztery mleka) i sól do smaku. Taką mieszankę gotuje się przez 10- 15 minut, następnie filtruje się przez sito wykonane z włosia.
Ugotowaną herbatę należy wycisnąć. Czasami do herbaty nie dodaje się wody a jedynie mleko oraz liść laurowy, gałkę muszkatołową, goździki i odrobinę masła. Dodatek do herbaty stanowią suchary z tłustego ciasta.
Sposób Kirgizów i Kazachów
Kirgizi sporządzają swoją herbatę podobnie jak Kałmucy, ale dodają do niej roztopione masło lub łój barani. Mleka wlewa się mniej, około 0, 5 litra na litr wody. Napar uzupełnia się mąkę pszenną pieprzem i solą. Tę tłustą herbatę pije się tylko na gorąco ( nie wiem czy na zimno ktoś by przełknął). Dodatek stanowią bułeczki obsmażone na łoju.
Kazachowie herbatę piją pól na pól zaparzaną lub gotowaną z mlekiem lub śmietaną. Do ogrzanego czajnika wsypują susz wysoko gatunkowej herbaty indyjskiej lub cejlońskiej ( 3- 4 łyżki na litr wody). Zalewają wrzątkiem do wysokości 1/3 lub max 1/2. Po 2, 3 minutach uzupełniają gorącym mlekiem lub stopionym masłem.
Zawartość czajniczka miesza się i przelewają kilka razy z jednego naczynia do drugiego. Następnie napój pozostawiają na 1 do 2 minut. Ogólny czas parzenia herbaty nie powinien przekraczać 4 minut.
Co kraj, a raczej kontynent to obyczaj
Jedni rozkoszują się herbatą z herbatnikiem, inni spożywają tłustą, pożywną herbatę z ogromna ilością tłuszczu. Jedno jest pewne, wszystkie narody świata wiedzą, że herbata ma właściwości prozdrowotne.
0 komentarzy