Są ludzie, i wbrew pozorom jest ich bardzo dużo, którzy mają swój ulubiony kubek lub filiżankę. Poranną kawę czy herbatę piją tylko z nich. Kubek mojego dziadka przetrwał II wojnę światową, Powstanie Warszawskie i odkąd sięgam pamięcią, tylko z tego kubka dziadek pił wszystkie napoje.

Czy macie swój ulubiony kubek do herbaty, z którego nikt inny nie może pić? Wszyscy w domu wiedzą, że nie wolno go ruszać.
Może to miły prezent, który z kimś się kojarzy, może sami kupiliście, bo tak się wam spodobał, może tak dobrze pasuje do ręki. Dość, że herbata – to tylko z niego.

Ja mam kilka ulubionych kubków i filiżanek, ale tego „jedynego” nie. Bo szukam takiego, jaki miał mój dziadek.
Nawet jeśli po tylu latach kubek nie wyglądał już jak nowy, dla nas dzieci był piękny. I niedostępny. Wiadomo, że tylko dziadek mógł z niego pić. Nam nie wolno było go nawet dotknąć! Był oczywiście porcelanowy, o niezwykłym wtedy kształcie. Po wojnie produkowano przede wszystkim jakieś najprostsze „fajansy”, wszechobecne na stołówkach i w barach mlecznych. I dlatego kubki traktowano jako niepasujące do salonu. Tam – do herbaty tylko szklanki, a jeżeli ktoś miał to też filiżanki.

Kubek dziadka był bardzo duży (myślę, że półlitrowy), ale jednak delikatny. Z cienkim dużym uszkiem.
Widziałam teraz dużo kubków, które mają podobny kształt i nazywają się „kubkami babuni”.To zupełnie nie to!

Może źle pamiętam, ale kubek dziadka był cieńszy i na pewno nie tak ukwiecony! Miał tylko jakiś delikatny wytłaczany wzór. Kiedyś nie uchodziło, żeby weteran i powstaniec, a nawet „zwyczajny” pan domu pił z kubka w maki, ptaszki i serduszka.
Wtedy były jeszcze takie podziały na wyraźnie męskie i kobiece wzory.

Dziadek pił oczywiście czarną i bardzo mocną herbatę. Wątpię czy herbata zielona była w tamtych czasach powszechnie znana. I raczej traktowano by ją jak „ziółka” dla starych ludzi.

To się na szczęście zmieniło. Zielona herbata jest teraz na pewno znana i popularna, nie tylko wśród młodego pokolenia.
Zawiera m.in. polifenole, silne antyoksydanty, witaminy i mikroelementy.
Pomaga w odchudzaniu (jej składniki redukują tkankę tłuszczową), w zapobieganiu demencji (dzięki polifenolom) i chorobom nowotworowym (przeciwutleniacze chronią przed substancjami rakotwórczymi). Ogranicza wchłanianie cholesterolu, czyli przeciwdziała też miażdżycy.

Czysta zielona herbata nie jest wskazana dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących. Z wyjątkiem Kukichy, która zawiera mało kofeiny i garbników.

Parzenie zależy od gatunku, ale temperatura wody nie może nigdy przekraczać 90 stopni C. Przy wszystkich naszych herbatach podajemy szczegółowe informacje. Napar z pierwszego parzenia można wylać, traktując go jako oczyszczenie herbaty, która jednak nie traci swoich właściwości. Następne krótkie parzenie daje napar pobudzający. Przy kolejnych dłuższych uzyskamy napar relaksujący.

Do picia zielonej i innych herbat polecamy nasze kubki i filiżanki. Może kubek z zabawnymi kotami, a może z pięknym ptakiem stanie się waszym ulubionym kubkiem? Zrobione są z doskonałej jakości porcelany kostnej Bone China i są po prostu bardzo ładne. Dla miłośników malarstwa odpowiednie będą filiżanki i kubki z motywami z obrazów van Gogha, Renoira, Klimta, czy Kandinskiego.
Zapraszamy do sklepu!

0
X

ZGARNIAJ RABATY. ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Poinformujemy Cię, gdy tylko pojawią się dodatkowe rabaty od cen objętych promocją. WARTO korzystać, bo czas na dodatkowe promocje jest bardzo krótki.

Zapisz mnie. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).