Co to jest ochrona środowiska?

Wypoczywam na upragnionym urlopie, popijam moją ulubioną mieszankę herbat* i rozmyślam o znaczeniu ochrony środowiska. Temat na czasie? Tak. Politycy, naukowcy i zwykli ludzie zastanawiają się, jak do reszty nie zniszczyć naszej planety. Co powinniśmy zrobić, aby chronić środowisko? Czy rządzący mają świadomość powagi obecnej sytuacji i co czynią aby ją poprawić. Co czynią naukowcy, a co zwykli obywatele? Czasami ochronę środowiska nazywamy ekologią.
„Ekologia w uproszczeniu jest nauką o porządku i nieporządku w przyrodzie oraz o konsekwencjach wynikających z tego porządku i nieporządku dla istnienia biosfery i człowieka” – Wikipedia. W potocznym znaczeniu, ale nie naukowym, ekologia to ochrona środowiska.

Wszyscy, którzy chronią środowisko, przede wszystkim go nie niszczą.

Media ciągle podają informację o bezsensownym wycinaniu lasów, zanieczyszczaniu plastikiem mórz i oceanów, zanieczyszczaniu powietrza przez substancje szkodliwe dla zdrowia np. dwutlenek węgla, tlenek azotu, pyły węglowe etc. W dużych miastach powietrze jest tak skażone, że niejednokrotnie zaleca się dzieciom i osobom starszym pozostać w domach.

Ochrona środowiska w małych miejscowościach.

W tym roku spędziłam urlop w niezwykle urokliwym miejscu na Kaszubach w Hamer Młynie. Kaszuby to kraina lasów i jezior, usytuowana na pagórkowatym ternie. Hamer Młyn jest to malutka osada – kilka gospodarstw. Gdziekolwiek nie spojrzysz to lasy z przewagą iglastych. O tej porze (druga połowa sierpnia) „wysypało” grzyby, a jeszcze więcej grzybiarzy. Niestety, jedyne, które potrafię zidentyfikować to kurki. Na pozostałych się nie znam, a więc ich nie szukam. Nie rywalizuję z miłośnikami zbierania grzybów. Konkurencja wśród grzybiarzy jest bardzo duża. Urodzajne miejsca posiadają rangę tajemnicy państwowej. Cytuję fanatyka runa leśnego „nikt z gęby pary nie puści o miejscu urodzajnym”. Nigdy nie przypuszczałam, że można być tak zazdrosnym o grzyba. Fakt, nigdy nie pasjonowało mnie “grzybiarstwo”.

Hamer Młyn zabytkowy młyn

to cisza, czyste powietrze, gospodarstwa rolne prowadzone z zachowaniem zasad ochrony środowiska. Drób nie jest dożywiany antybiotykami, kogut budzi mieszkańców o brzasku i nikt nie ma mu tego za złe. Krowy pasą się na pastwisku. Kury, kaczki, gęsi chodzą swobodnie. Psy nie są uwiązane na łańcuchach, a koty robią co chcą. Nie muszę nadmieniać,
że każde gospodarstwo selekcjonuje śmiecie.

W Hamer Młynie jest skansen – bardzo stary dom,

młyn na wodę liczący sobie 100 lat i tartak. Nowe domy zbudowane i budowane są z poszanowaniem otoczenia. Harmonijnie wplatają się w istniejące zabudowy. Budulcem jest cegła rozbiórkowa, kamień, deski oraz tzw. „maślaki’(wyrabiane ręcznie pustki betonowe). Wnętrza domów wykończone są w nietypowy sposób -zupełny brak płyty gipsowej. Ściany są nietynkowane. Widzimy cegłę, kamień i drewno. Meble kupowane są z odzysku. W dalszej i bliższej okolicy znajdują się hangary ze “starociami”. Można tam nabyć przepiękne stare meble, liczące nawet 100 lat, wykonane z solidnego drewna. Obok hangarów powstały zakłady renowacyjne. Spod rąk renowatora wychodzą cudne, unikatowe egzemplarze. Stare meble otrzymują nowe życie.

W hangarach można również kupić ciekawe obrazy, piękną porcelanę i przeróżne zegary. „Starocie” są mniej więcej pięciokrotnie tańsze niż na Warszawskim Kole, nie mówiąc o Desie.

Czy mieszkańcy Hamer Młyna chronią środowisko?

Tak ludzie tam żyją z poszanowaniem wszelkich zasad ochrony środowiska i  mają czyste, idealne powietrze.
Niezapomniane krajobrazy na długo zostają w pamięci.

*Moja ulubiona mieszanka herbat to połączenie czarnej herbaty Mokalbari East z herbatą owocową Granat Jagoda.
Na litr naparu wsypuję 1 łyżeczkę czarnej herbaty Mokalbari East i 3 łyżeczki herbaty owocowej.
Najpierw zaparzam herbatę czarną w imbryku – 3 minuty temp.100 st. Celsjusza, oddzielnie przez 10 minut zaparzam herbatę owocową w temperaturze 100 st. Celsjusza. Do zaparzonej herbaty owocowej dodaję esencję czarnej. Można ją pić zimną i gorącą. Zimna chłodzi, gorąca rozgrzewa.

 

 

0
X

ZGARNIAJ RABATY. ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Poinformujemy Cię, gdy tylko pojawią się dodatkowe rabaty od cen objętych promocją. WARTO korzystać, bo czas na dodatkowe promocje jest bardzo krótki.

Zapisz mnie. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).