Polacy uwielbiają kawę i wypijają średnio 2 kubki dziennie tego aromatycznego napoju. Okazuje się jednak, że kawa nie tylko nas pobudza, lecz posiada dobroczynne właściwości, które wpływają na poprawę naszego samopoczucia oraz długowieczności. Dzięki temu ziarna kawy są tak wysoce cenione w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.

Dobroczynne właściwości kawy

Kawa wzmacnia organizm

Nie od dziś wiadomo, że kawa to fantastyczne panaceum na nieprzespaną noc. Kofeina oraz wartościowe substancje zawarte w ziarnach kawy, wspomagają m.in. wzrost włosów, jednocześnie ograniczając ich wypadanie. Mocniejsze włosy i codzienna dawka energii do działania – to tylko nieliczne z dobroczynnych właściwości tego aromatycznego napoju. Na uwagę zasługuje fakt, iż kawa może mieć wpływ na częstotliwość ataków alergii i astmy, co znacznie wpływa na poprawę komfortu życia wielu z nas.

Kawa poprawia pamięć i koncentrację

Kofeina ukryta w ziarnach kawy wspaniale oddziałuje na nasz układ nerwowy. Pobudza nasz umysł, lecz także zwiększa się pamięć krótkotrwała. To właśnie dlatego wiele osób sięga po kawę z samego rana – kiedy czują, że muszą się rozbudzić przed dniem pracy, bądź w środku dnia, gdy spowalnia praca mózgu a zmęczenie daje o sobie znać. Należy jednak pamiętać o tym, by nie wypijać zbyt dużych ilości kawy w ciągu dnia. Dwie filiżanki powinny zaspokoić potrzeby nawet najbardziej zapracowanych osób!

Kawa zmniejsza ryzyko chorób

Naukowcy z całego świata wciąż prowadzą badania nad właściwościami kawy. Dowiedziono, że napój ten pity regularnie, może w pewien sposób wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na takie choroby jak Alzheimer, czy Parkinson. Wszystko to dzięki kofeinie i antyoksydantom zawartym w ziarnach kawy. Zatem nie pozostaje nam nic innego jak życzyć smacznego!


0