Herbata jest jednym z naszych ulubionych napojów, i coraz częściej jest doceniana przez Polaków. Pod względem spożycia zajmujemy 4 miejsce w UE. Coraz głębsza jest nasza wiedza na temat rodzajów herbat ich właściwości, sposobu picia, sposobu parzenia. Na rynku jest też coraz więcej akcesoriów do herbaty takich jak: kubki, filiżanki, dzbanki, zaparzaczki, termometry etc.
Zieloną, czerwoną a może białą – zobacz jakie herbaty polecamy
W przypadku herbaty czerwonej i zielonej to te gatunki już dawno zyskały uznanie i ugruntowały swoją pozycję. Na rynku występuje różnorodność herbat zielonych. Są z dodatkami i bez. Dodatki nadają im odrębny specyficzny, niepowtarzalny smak. Trzeba tylko popróbować i znaleźć swój własny.
Zawsze należy przestrzegać temperatury zaparzania. W przeciwnym razie napar straci zarówno swoje walory smakowe jak i zdrowotne. Zielona herbata posiada jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy EGCG (galusan epigalokatechiny). Jest on o 100 razy silniejszym antyoksydantem niż witamina C. Hamuje wzrost złego cholesterolu LDL, zapobiega miażdżycy chorobom serca, opóźnia proces starzenia się organizmu. Napar wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków.
Czerwona herbata zawiera związki biologiczne takie jak alkaloidy, flawonoidy, aminokwasy, a także wapń, magnez, żelazo i selen. Czyli jednym słowem samo zdrowie. Wielu klientów kupuje zielona i czerwoną herbatę ze względu na jej właściwości odchudzające. I tu muszę sprostować- herbaty te wspomagają dietę odchudzającą a nie odchudzają. Zasada jest taka- odpowiednia dieta, ruch i herbata. Wtedy efekt jest prawie gwarantowany.
Biała herbata -jedna z najdroższych herbat- jest najmniej przetworzona i najwcześniej zbierana. Poza walorami smakowymi (niezwykle delikatna) posiada wszystkie właściwości zielonej herbaty. Jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Również wykorzystywana jest w przemyśle kosmetycznym.
A co z najpopularniejszą herbatą, czyli z herbatą czarną?
Posiada flawonoidy a najcenniejszymi flawonoidami pochodzącymi z czarnej herbaty są katechiny. Podczas procesu produkcji czarnej herbaty katechiny ulegają utlenianiu i tworzą się teaflawiny. Są one bardzo silnym antyoksydantem, podobnie jak EGCG. Chronią organizm miedzy innymi przed rozwojem miażdżycy i zawałem serca. W skuteczny sposób obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie krwi poprawiając przy tym krążenie. Usprawniają również trawienie. Ileż to razy po obfitym posiłku pijemy herbatę najlepiej gorącą i czarną jak smoła.
Następną grupą są herbaty owocowe
Czyli mieszanki świetnie skomponowanych owoców. Charakteryzują się różnorodnością niuansów smakowych. Nazywam je herbatkami jesiennymi. Przypominają smak lata i mają właściwości takie, jak zawarte w nich owocowe. Bardzo często do takiej mieszanki dodaję odrobinę czarnej herbaty. Niebo dla kubków smakowych.
Odrębną grupą są herbaty ziołowe
Typowo prozdrowotne herbatki. Jedne ukoją nerwy, inne pomogą w trawieniu lub w leczeniu przeziębienia. Jeszcze inne wspomagają dietę odchudzającą, regulują ciśnienie krwi. Są również zalecane kobietom w ciąży gdyż przeciwdziałają nudnościom. Wszystko zależy od składu ziół w nich zawartych.
Ostatnia grupa to herbaty Rooibos
Herbaty te nie zawierają teiny (kofeiny) ani garbników. Charakteryzują się lekko miodowym smakiem i doskonale nadaje się do picia przez kobiety w ciąży, karmiące matki a nawet małe dzieci. Mają właściwości uspokajające i zapobiegające nudnościom oraz, co jest bardzo ważne, zawierają żelazo.
A więc jaką herbatę należy pić? Taką, która Ci bardzo smakuje.
0 komentarzy