Zaznacz stronę

Pić czy nie pić (herbatę) – oto jest pytanie.

W Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej  filiżanka z kawą i herbatą obecna jest jako jedno z zaleceń żywieniowych dla populacji polskiej, opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.

Zalety picia herbaty? Jaką herbatę pić?

Moim zdaniem należy zdecydować degustująć, a więc należy spróbować herbaty z każdego jej gatunku ( zielonej, czerwonej, czarnej, białej, owocowej, ziołowej oraz Rooibos). Można też łączyć różne smaki,  np. w naszym sklepie znajdziesz mieszanki herbat białej, zielonej, czarnej. Można też samemu połączyć herbatę owocową z herbatą czarną.  Bardzo dobra jest mieszanka herbaty z trawą cytrynową. Ja osobiście czystą czarną herbatę mieszam z herbatami owocowymi,  np. Bora Bora. I sama decyduję o intensywności smaku. Jest grupa herbatek ziołowych, które pełnią funkcję wspomagającą leczenie: np. melisa uspokaja, herbata z mięty ma  zbawienny wpływ na prawidłowe trawienie, pracę jelit oraz usuwa toksyny z organizmu. Herbatka relaksacyjna  i miętowa wspierają nasz układ nerwowy,

Rooibosy .

Oddzielną grupą są herbaty Rooibos, które wspomagają odchudzanie. Mieszanki Rooibos sprawiają, że każda ma inny smak i trochę inne właściwości. Ale generalnie można powiedzieć, że Rooibos wspomaga trawienie i dietę odchudzającą. Ważna sprawą jest sposób parzenia. Każdy rodzaj herbaty ma inną temperaturę parzenia oraz długość parzenia. Poza tym dobrze wiedzieć, co to jest białe parzenie.

Dlatego należy zawsze czytać informację znajdującą się na opakowaniu lub w opisie herbaty na naszej stronie. Niektóre herbaty można zaparzać nawet trzy razy (czerwoną, zieloną) i tutaj też warto poeksperymentować, gdyż każde kolejne parzenie daje inny smak naparu. I jeszcze kluczowa sprawa – jakość herbaty. Byłam na plantacji herbat (Sri Lanka) i dowiedziałam się nie tylko jak uzyskuje się herbatę zieloną, czarną, białą etc, ale jak ważna jest jakość herbaty. Dlatego zawsze należy pić herbatę najwyższej jakości.

W czym pić herbatę?

Moim zdaniem najlepiej w pięknych porcelanowych kubkach lub filiżankach. A jeszcze lepiej w kubku z zaparzaczką i przykrywką. Jeżeli nie masz takiego kubka, to za radą Anglików, ogrzewaj swój kubek różnego rodzaju sweterkami. Sweterki powinny być ozdobne, czyli coś dla oka i zdrowia. Mam nadzieję, że zachęciłam wszystkich do picia herbaty.

 

0
X