Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Rytuał picia herbaty w Anglii wczoraj i dziś

paź 2, 2018 | HERBATY, DYWAGACJE PRZY HERBACIE | 0 komentarzy

Poprosiłam o rozmowę na temat rytuału picia herbaty w Anglii p. Danę Batt, od dzieciństwa mieszkającą na Wyspach Brytyjskich.

Jaki był a jaki jest obecnie rytuał picia herbaty w Anglii? 

Odkąd pamiętam tea time- czas na herbatę było codziennym rytuałem. Przygotowywanie herbaty to była ceremonia. Najpierw przepłukując wrzątkiem wody ogrzewało się czajniczek. Do tak przygotowanego Teapot wsypywało się susz herbaty i zalewało wodą o temperaturze dostosowanej do jej rodzaju. Czarną w temperaturze. 100 stopni Celsjusza. Następnie w celu utrzymania stałej temperatury na czajniczek nakładano tzw. tea cosy. Herbatę pito zawsze w filiżankach do tego przeznaczonych.

Do filiżanki tradycyjnie wlewano najpierw herbatę później dolewano mleko (dotyczy to czarnej herbaty). Do herbaty można było podać ciasteczka, kanapeczki w zależności od pory dnia. Ten sposób zaparzania i picia herbaty stosowali głownie rdzenni Anglicy. W obecnej chwili jest dużo napływowych Anglików i oni wprowadzają swój sposób zaparzania herbaty-głównie zanurzanie gotowych torebek we wrzątku.

Tradycja five o’clock w Anglii

Czyli tzw. tea time w Anglii przypada na godziny popołudniowe. Nie chodzi tylko o herbatę o godzinie 17:00 czli 5 pm. Czas na spożycie herbaty w Anglii przypada na czas miedzie 3:30 pm (15:30) do godziny 5 pm (17:00). Stąd określenie jej jako five o’clock. Do popołudniowego zwyczaju picia herbaty podawano również przekąskę w postaci ciastek, lekkich kanapek.

Z czasem tradycja picia herbaty w ten sposób, zaczęła się rozwijać i stała się eleganckim posiłkiem, serwowanym w pięknych, porcelanowych serwisach.

Typowy afternoon tea składa się z herbaty, ciastek, kawałków ciasta, serników oraz kanapek z różnymi pastami, np. z tuńczyka, łososia lub jajek. Dodatkowo, często serwowane są owoce lub koktajle owocowe.

Afternoon tea to nie tylko kulinarna uczta, ale również okazja do spotkania się z przyjaciółmi czy rodziną, w eleganckiej i spokojnej atmosferze. To także szansa, by poczuć się jak w czasach wiktoriańskich, kiedy to herbata była symbolem klasy i elegancji.

Dzisiaj, afternoon tea jest popularny na całym świecie, szczególnie w hotelach luksusowych i ekskluzywnych restauracjach. Warto spróbować tego tradycyjnego angielskiego posiłku podczas wizyty w Wielkiej Brytanii, by poczuć niepowtarzalny klimat i smak angielskiej kultury.

Herbata po angielsku

Herbata to nie tylko napój, ale prawdziwy symbol brytyjskiej kultury. Brytyjska herbata często podawana z dodatkiem mleka, z ciasteczkami. Mimo że zaczynała jako luksus dla bogatych, obecnie każdy Brytyjczyk spożywa około 2 kg herbaty rocznie, a herbaciana tradycja trwa nadal. Oczywiście, najsłynniejszy jest afternoon tea, który stał się prawdziwym rytuałem i towarzyszy wieczornym spotkaniom.

Czy do śniadanie podawano herbatę?

Nie, nigdy. Herbatę tradycyjnie piło się zawsze po posiłku. Wyjątek stanowi herbata english breakfast.
Mówisz, że herbatę piło się w filiżankach?
Tylko w filiżankach, jeżeli cukier to ze specjalną łyżeczką w cukiernicy, albo szczypczykami do cukru w kostkach.

W Polsce herbatę piło się ze szklanek. Pamiętam czajniczek, do którego mama wsypywała susz herbaty. Zalewała gorącą wodą i to była tzw. esencja. Ta esencja stała cały dzień. Jeżeli ktoś z domowników chciał się napić herbaty to wlewał do szklanki trochę esencji i zalewał gorącą wodą. Taką herbatę piło się tylko w szklankach: do śniadania, kolacji, czy też do słodkości. Szklanki z czasem się zmieniały. Po „musztardówkach” przyszedł czas na cienkie szkło, a z czasem dla wygody dodano ucho.
W Anglii nie znano szklanek do herbaty. Piło się herbatę tylko w filiżankach a dzisiaj także używane są kubki

W Polsce wyśmiewano pijących herbatę z filiżanki z podniesionym w górę małym palcem. Było to passe, natomiast nie przeszkadzało picie w musztardówkach.

W Anglii właśnie tak się piło herbatę w filiżankach z podniesionym palcem w górę.

Z czasem pojawiła się herbata tzw. tea bag

W Anglii też jest herbata w torebkach. Nie mniej, jak chcesz się napić dobrej herbaty to wybierasz herbatę sypaną. Dwa lata temu na Sri Lance razem zwiedzałyśmy plantacje, a później fabrykę herbaty. Dowiedziałyśmy się, że do torebek pakowana jest herbata gorszej jakości.

Ponieważ na rynku pojawiło się wiele odmian herbat np. owocowe, zielone, ziołowe– zmieniły się też powody picia herbat np. są herbaty lecznicze. Nie mniej czarną herbatę nadal pije się w sposób tradycyjny.

 


0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *