Rytuał picia herbaty w Anglii wczoraj i dziś.

Poprosiłam o rozmowę na temat rytuału picia herbaty w Anglii p. Danę Batt, od dzieciństwa mieszkającą na Wyspach Brytyjskich.

Jaki jest rytuał picia herbaty w Anglii wczoraj i dziś?

Odkąd pamiętam tea time było codziennym rytuałem. Przygotowywanie herbaty to był obrzęd. Najpierw przepłukując wrzątkiem wody ogrzewało się czajniczek. Do tak przygotowanego Teapot wsypywało się susz herbaty i zalewało wodą o temperaturze dostosowanej do jej rodzaju. Czarną w temperaturze. 100 stopni Celsjusza. Następnie w celu utrzymania stałej temperatury na czajniczek nakładano tzw. tea cosy. Herbatę pito zawsze w filiżankach do tego przeznaczonych. Do filiżanki tradycyjnie wlewano najpierw herbatę później dolewano mleko (dotyczy to czarnej herbaty). Do herbaty można było podać ciasteczka, kanapeczki w zależności od pory dnia.

Czy śniadanie popijało się herbatą?

Nie, nigdy. Herbatę tradycyjnie piło się zawsze po posiłku.

Mówisz, że herbatę piło się w filiżankach?

Tylko w filiżankach, jeżeli cukier to ze specjalną łyżeczką w cukiernicy albo szczypczykami do cukru w kostkach.

W Polsce herbatę piło się ze szklanek. Pamiętam czajniczek, do którego mama wsypywała susz herbaty. Zalewała gorącą wodą i to była tzw. esencja. Ta esencja stała cały dzień. Jeżeli ktoś z domowników chciał się napić herbaty to wlewał do szklanki trochę esencji i zalewał gorącą wodą. Taką herbatę piło się tylko w szklankach: do śniadania, kolacji, czy też do słodkości. Szklanki z czasem się zmieniały. Po “musztardówkach” przyszedł czas na cienkie szkło, a z czasem dla wygody dodano ucho.

W Anglii nie znano szklanek do herbaty. Piło się herbatę tylko w filiżankach a dzisiaj także używane są kubki.

W Polsce wyśmiewano pijących herbatę z filiżanki z podniesionym w górę małym palcem. Było to passe, natomiast nie przeszkadzało picie w musztardówkach.

W Anglii właśnie tak się piło herbatę w filiżankach z podniesionym palcem w górę.

Z czasem pojawiła się herbata tzw. tea bag.

W Anglii też jest herbata w torebkach. Nie mniej, jak chcesz się napić dobrej herbaty to wybierasz susz. Dwa lata temu na Sri Lance razem zwiedzałyśmy plantacje, a później fabrykę herbaty. Dowiedziałyśmy się, że do torebek pakowana jest herbata gorszej jakości.

Ponieważ na rynku pojawiło się wiele odmian herbat np. owocowe, zielone, ziołowe– zmieniły się też powody picia herbat np. są herbaty lecznicze. Nie mniej czarną herbatę nadal pije się w sposób tradycyjny.

Dziękuje za wypowiedz i zapraszam do sklepu po świetny wybór herbat

0
X

ZGARNIAJ RABATY. ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Poinformujemy Cię, gdy tylko pojawią się dodatkowe rabaty od cen objętych promocją. WARTO korzystać, bo czas na dodatkowe promocje jest bardzo krótki.

Zapisz mnie. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).