Jak wyrobić w sobie dobre nawyki?

Nawyk jest to coś, co robisz automatycznie. Dzisiejsze dywagacje przy herbatce poświęcę temu zagadnieniu.

Rano wypijasz w swoim ulubionym kubku herbatę. Stajesz na czerwonym świetle, myjesz rano i wieczorem zęby, oglądasz każdego dnia ulubione programy o tej samej godzinie itp. Większość czynności, które wykonujemy codziennie jest powtarzalna. Niemożliwym jest robieniem każdego dnia  tylko nowych rzeczy.

Są nawyki, które „chronią”  nasze życie i te, które powodują rozleniwienie naszego  mózgu. I to właśnie z nimi należałoby walczyć. Z czasem wpadamy w rutynę. Rutyna bywa dobra i bywa zła ponieważ nie pozwala nam się rozwijać, nasz mózg jest w „uśpieniu”. Joshua Reynold napisał: „Nie ma takiego poświęcenia, na jakie człowiek się nie zdobędzie by  tylko uniknąć wyczerpującego wysiłku myślenia”. Tyle, że od myślenia nie zawsze odstrasza nas związany z nim wysiłek, lecz wnioski, do których moglibyśmy dojść gdybyśmy podjęli trud myślenia.

Mój kuzyn neurolog twierdzi, że aby opóźnić proces starzenia się mózgu musimy go gimnastykować. To jest tak, jak z ciałem – wolniej starzeje się wygimnastykowane, umięśnione.

Co zatem powinniśmy robić?

Jeżeli nie możesz zacząć robić czegoś całkowicie  nowego, np. zmienić zawód, zacząć uczyć się nowego języka etc., to każdego dnia zmieniaj przynajmniej jeden nawyk. Np. myjesz zęby prawą ręką – wymyj lewą. Zmień ulicę, którą codziennie pokonujesz  pieszo. Idziesz na spacer z psem – codziennie wybieraj inną trasę. Staraj się zmieniać rękę przy rutynowych czynnościach, np. pisz lewą ręką. Mózg, mimo, że się trochę zmęczy w przyszłości będzie Ci wdzięczny.

Jak nie popaść w rutynę?

Aby nie wpaść w rutynę warto też zmieniać rodzaj herbaty. Jeżeli do tej pory piliście herbatę czarną spróbujcie zieloną. Najlepiej po posiłku, bo wspomaga trawienie. Czerwona wspomaga odchudzanie. Warto wypić wieczorem herbatę ziołową np. melisę, która pomoże Ci usnąć. Możesz też spróbować herbatę miętową lub z pokrzywy. Dla kobiet w ciąży bardzo dobra jest herbata Rooibos. Są jeszcze herbaty owocowe, które właściwie możesz pić bez ograniczeń np. zamiast kompotu.

Zapraszam do sklepu.

0
X

ZGARNIAJ RABATY. ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Poinformujemy Cię, gdy tylko pojawią się dodatkowe rabaty od cen objętych promocją. WARTO korzystać, bo czas na dodatkowe promocje jest bardzo krótki.

Zapisz mnie. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).