Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Nawyk to coś, co robisz automatycznie

wrz 25, 2018 | DYWAGACJE PRZY HERBACIE | 0 komentarzy

Jak wyrobić w sobie dobre nawyki?

Nawyk jest to coś, co robisz automatycznie. Dzisiejsze dywagacje przy herbatce poświęcę temu zagadnieniu.

Rano wypijasz w swoim ulubionym kubku herbatę. Stajesz na czerwonym świetle, myjesz rano i wieczorem zęby, oglądasz każdego dnia ulubione programy o tej samej godzinie itp. Większość czynności, które wykonujemy codziennie jest powtarzalna. Niemożliwym jest robieniem każdego dnia  tylko nowych rzeczy.

Są nawyki, które „chronią”  nasze życie i te, które powodują rozleniwienie naszego  mózgu. I to właśnie z nimi należałoby walczyć. Z czasem wpadamy w rutynę. Rutyna bywa dobra i bywa zła ponieważ nie pozwala nam się rozwijać, nasz mózg jest w „uśpieniu”. Joshua Reynold napisał: „Nie ma takiego poświęcenia, na jakie człowiek się nie zdobędzie by  tylko uniknąć wyczerpującego wysiłku myślenia”.

Tyle, że od myślenia nie zawsze odstrasza nas związany z nim wysiłek, lecz wnioski, do których moglibyśmy dojść gdybyśmy podjęli trud myślenia.

Mój kuzyn neurolog twierdzi, że aby opóźnić proces starzenia się mózgu musimy go gimnastykować. To jest tak, jak z ciałem – wolniej starzeje się wygimnastykowane, umięśnione.

Jak powiedział kiedyś Bill Gates, że codzienną czynnością jaką wykonuje każdego wieczoru jest czytanie książki – wieczorna rutyna. Jak mówi jest to część jego procesu zasypiania. Komórka, laptop nie istnieją wtedy.

Co zatem powinniśmy robić, by starzeć się wolniej?

Jeżeli nie możesz zacząć robić czegoś całkowicie  nowego, np. zmienić zawód, zacząć uczyć się nowego języka etc., to każdego dnia zmieniaj przynajmniej jeden nawyk. Np. myjesz zęby prawą ręką – wymyj lewą. Zmień ulicę, którą codziennie pokonujesz pieszo. Idziesz na spacer z psem – codziennie wybieraj inną trasę. Staraj się zmieniać rękę przy rutynowych czynnościach, np. pisz lewą ręką. Mózg, mimo, że się trochę zmęczy w przyszłości będzie Ci wdzięczny.

Jak nie popaść w rutynę?

Aby nie wpaść w rutynę warto też zmieniać rodzaj herbaty. Jeżeli do tej pory piliście herbatę czarną spróbujcie zieloną. Najlepiej po posiłku, bo wspomaga trawienie. Czerwona herbata wspomaga odchudzanie. Warto wypić wieczorem herbatę ziołową np. melisę, która pomoże Ci usnąć. Możesz też spróbować herbatę miętową lub z pokrzywy. Dla kobiet w ciąży bardzo dobra jest herbata Rooibos. Są jeszcze herbaty owocowe, które właściwie możesz pić bez ograniczeń np. zamiast kompotu.

Kiedy pić zieloną herbatę rano czy wieczorem?

Herbata zielona zawiera kofeinę, więc zdecydowanie nie polecam pić jej wieczorem tylko rano. Niektórzy zamiast pić rano kawę piją herbatę zieloną lub białą bo ma sporo kofeiny i zastępuje im kawę.

Zarówno herbata zielona i czarna wykonane są z tych samych świeżych liści i zawierają bardzo podobną ilość kofeiny.


KUBKI, DZBANKI DO HERBATY

  • szklana butelka na wodę w silikonowym rękawie, ze słomką i znacznikiem ilości wypitego napoju

    Butelka podróżna Szklana na wodę 900ml

    149.00
  • butelka na wodę lub herbate z zaparzaczem. Doskonała do biura, na wycieczki etc

    Butelka szklana z zaparzaczem do herbaty 1000 ml

    129.00

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *