Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Czy dzieci mogą pić herbaty?

Dzieci nie powinny pić herbat zawierających teinę, która jak kofeina w kawie, powoduje u nich problemy z koncentracją i zaburzenia snu. Organizm małego dziecka potrzebuje znacznie więcej czasu niż organizm człowieka dorosłego, żeby pozbyć się kofeiny. Do takich herbat zaliczamy herbaty z krzaka camellia sinensic – czarne, zielone, białe, Pu-erh.
Z ostatniej chwili: wyjątek stanowią zielone herbaty z dodatkiem owoców

Jakie herbaty mogą pić dzieci?

Najlepsza jest dla dzieci herbata Rooibos.  Naturalnie słodka, z waniliowym posmakiem, zawiera witaminy i minerały, poprawia trawienie i ułatwia zaśnięcie. Ma same plusy. Dobra jest też mieszanka  z miodokrzewem lub suszonymi owocami.

Żeby przekonać dziecko do jej picia, można ją trochę dosłodzić miodem, syropem klonowym, a w ostateczności odrobiną cukru. To świetna alternatywa dla napojów smakowych, które są zawsze bardzo dosładzane i dla gazowanych. Ale latem można od czasu do czasu  podawać ją na zimno z małą ilością wody gazowanej o neutralnym smaku. Będzie wtedy smakować dziecku jak oranżada.

Inne bardzo polecane herbaty to herbaty owocowe. Można zacząć od takiej, która zawiera w swoim składzie kawałki ulubionych owoców dziecka. Te herbatki są dodatkowo bardzo kolorowe.

Czy dzieci mogą pić herbaty ziołowe?

Dzieci mogą też pić herbaty ziołowe. Ale z zastrzeżeniem dotyczącym wieku i skłonności do alergii.
Niemowlęta mogą pić znany od dawna napar z kopru na problemy z brzuszkiem.

Dziecku w wieku 1-2 lata można już podawać napar z lipy, rumianku i kwiatu pomarańczy.

Powyżej 2 lat – właściwie różne wymienione wyżej herbatki, także ziołowe z mięty, melisy itp. Ale najlepiej upewnić się u lekarza, bo niektóre zioła mogą wywoływać alergię.

Jeżeli już musimy dać dziecku do picia herbatę (camellia sinensis), bo np. nie ma nic innego pod ręką, to trzeba ją zaparzyć dwa razy. Po 30 sekundach napar z pierwszego parzenia wylać (lub wypić samemu) i zaparzyć jeszcze raz. To drugie parzenie sprawi, że herbata będzie zawierać dużo mniej teiny. Jednak całkiem nie da się jej usunąć.

Z ciekawostek

W Brazylii dzieci kawę piją nieomal od urodzenia i nikt się temu nie dziwi. Przypominam, że kawa zawiera więcej kofeiny niż herbata.

Reasumując:

Najbezpieczniejsze są więc dla dzieci są herbaty rooibos, z miodokrzewu i owocowe. Najlepiej z upraw bio, co gwarantuje, że nie zawierają pestycydów.

Zapraszam do naszego sklepu online, poniżej herbaty, które mogą pić dzieci:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *