Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Herbaty przyśpieszające metabolizm

kwi 16, 2019 | HERBATY | 0 komentarzy

 

Co to jest metabolizm?

Mówiąc w uproszczeniu, metabolizm, inaczej przemiana materii, to ciągły proces,  umożliwiający podtrzymywanie funkcji życiowych poprzez pozyskanie energii i składników odżywczych z pożywienia oraz ich wykorzystanie. Powszechnie uważa się, że osoba szczupła ma dobry metabolizm, natomiast tęga słaby. Mówiąc w dużym uproszczeniu: jedna osoba ma skłonności do tycia (ta ze słabym metabolizmem), inna z wysokim metabolizmem może szybciej schudnąć i wolniej tyje.

Każdy człowiek potrzebuje określonej liczby  kalorii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Np. przyjmuje się, że organizm kobiety zdrowej, w średnim wieku potrzebuje 0, 9 kcal na 1 kg masy ciała, na 1 godzinę. Organizm mężczyzna 1 kcal. I tak np. kobieta ważąca 55 kg w wieku 40 lat potrzebuje 1188 kcal na podstawowe funkcjonowanie organizmu (baza). 

Dodatkowe kcal przeznaczone są na  czynności takie jak np. poruszanie się, sprzątanie, bieganie, chodzenie, jeżdżenie rowerem, gimnastyka etc. Jeżeli nie chcesz tyć, to wszystkie kcal przyjęte powyżej bazy powinny być spalone. Mówiąc w uproszczeniu twoja baza kaloryczna to około 1300 kcal, które powinniśmy dostarczyć za pomocą pożywienia swojemu organizmowi.

Dodatkowe kalorie przeznaczone są dla twojej aktywności fizycznej. Im ona jest większa, tym więcej możesz jeść. Znałam osobę, która twierdziła, że u niej z przemianą materii jest bardzo źle. Wierzyłam dopóty, dopóki nie spędziłam z nią kilku dni i nie zobaczyłam, jakie ogromne porcje i desery dostarcza swojemu organizmowi.

Jak obliczyć prawidłową wagę ciała?

Indeks masy ciała -BMI- można obliczyć w bardzo prosty sposób. Trzeba znać swoją PRAWDZIWĄ wagę i swój wzrost. Wagę dzielimy przez wzrost do kwadratu. Masa ciała 60 kg wzrost 1,60 (jeżeli podajesz w centymetrach to podziel przez 100)

60/(1,60)²=23,43

Waga prawidłowa to BMI między 18,5 a 24,9

Poniżej 18, 5 -niedowaga, od 25 do 29, 9 -nadwaga

Powyżej 30  – otyłość.

Czy można przyśpieszyć metabolizm?

Wiadomo, że wraz z wiekiem człowieka zmniejsza się metabolizm. W Internecie można znaleźć bardzo dużo publikacji na temat przyspieszenia metabolizmu. Ja skupię się na herbatach.

Herbata Pu-erh zwana czerwoną, obniża poziom cholesterolu, obniża ciśnienie krwi i zwiększa metabolizm. Ma jeszcze jedną dodatkową zaletę – można ją zaparzać trzy razy. Podczas stosowania diety odchudzającej, zapobiega efektowi jo-jo. Jeśli temat Cię zaciekawił zapraszam do artykułu poruszającego temat herbat i odchudzania

Następną herbatą przyspieszającą metabolizm jest herbata zielona. Herbata ta ma mnóstwo właściwości prozdrowotnych. Herbaty ziołowe przyspieszające metabolizm to Rooibos oraz mieszanki ziołowe zawierające imbir. Czytaj też jakie herbaty wspomagają odchudzanie.

Zapraszam do spróbowania poniższych herbat na poprawę metabolizmu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *