Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Herbaty z Azji – Tajlandia, Tajwan, Japonia

mar 24, 2020 | HERBATY | 0 komentarzy

Dziś dalszy ciąg o herbatach z Azji:

Tajlandia

To kraj jest położony między Oceanem Indyjskim na zachodzie a Pacyfikiem na wschodzie. Tajlandia na północy graniczy z Birmą, Laosem i Kambodżą, na południu z Malezją. Plantacje herbaty położone są na północy kraju, na wysokościach powyżej 1000 m.

Od lat osiemdziesiątych cieszący się popularnością wśród rodaków król Bhumibo, chcąc zniechęcić rolników i ich rodziny do produkcji opium, zachęca do uprawę herbaty. Rolnicy otrzymali dotacje finansowe i wsparcie agro- techniczne przy zakładaniu plantacji herbat.

Pomoc była na tyle duża, że z produkcji opium przerzucono się na produkcje herbaty. W latach 90 sprowadzono wyselekcjonowane najwyższej klasy krzaki herbaciane z Tajwanu. Tajlandia jest wciąż młodym krajem herbacianym, ale na pewno wkrótce zapisze się trwale na mapie świata uprawy herbat.

Tajwan- Formosa

Wyspa Tajwan odkryli Portugalczycy, podobno, gdy odkrywcy zobaczyli tę wyspę określili ją jako Ilha Formosa” (piękna wyspa). Od 1885 r. nazwa Tajwan (dosłownie „zatoka na taras”) stała się bardziej znana i jest dziś oficjalną nazwą tej wyspy. Podobnie jak w przypadku Sri Lanki / Cejlonu, nazwa Formosa zachowała swoje znaczenie w świecie herbat.

Mówi się, że wyspa zroszona jest krwią. Toczyły się tu ciągłe walki powstańcze między Aborygenami, Chińczykami, Japończykami, Holendrami. Obecnie Tajwan jest prowincją Chin. Ta wyspa dominuje w produkcji światowej sławy herbat Oolong oraz kilku ekskluzywnych herbat zielonych.

Co znaczy Oolong?

Herbata oolong to wyjątkowa herbata, która ma swoje korzenie w Chinach oraz na północno-wschodniej części Tajwanu. Nazwa oolong pochodzi od chińskiego słowa Wu-loung, co oznacza smoka. Dlatego też, herbata ta jest często nazywana „herbatą czarnego smoka” lub po prostu „niebieską herbatą”.

Herbata oolong  Charakteryzuje się ona specyficznym smakiem i aromatem, który jest wynikiem procesu produkcji. W trakcie produkcji herbaty oolong, liście herbaty są najpierw przetwarzane w podobny sposób jak herbaty zielone, następnie są częściowo fermentowane i suszone.

  • Herbata oolong ma wiele korzyści dla zdrowia. Zawiera ona wiele cennych składników, takich jak flawonoidy, polifenole i katechiny, które pomagają w ochronie przed chorobami serca, cukrzycą i nowotworami. Herbata oolong jest również bogata w witaminy i minerały, takie jak witamina A, B, C, E oraz żelazo, miedź i potas.
  • Herbata oolong ma również właściwości antyoksydacyjne, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami i utrzymaniu młodego wyglądu skóry. Dodatkowo, herbata oolong może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi oraz poprawie trawienia.

 

Najwyższej jakości herbaty przede wszystkim są eksportowane do Japonii i USA, niektóre oczywiście docierają do Europy. Mimo, że pierwsze plantacje uprawy herbat powstały dopiero w 1650 r produkcja rozwinęła się bardzo dynamicznie. Promuje ją wielu ekspertów od herbaty.

Najwyższej klasy herbaty Oolong ( w połowie oksydowane) produkuje się w północnych i północno-wschodnich regionach górskich Tajwanu. Prowincja Nantou to główny region uprawy klasycznych herbat Oolong.

W Japonii herbata nie jest oksydowana

Japonia jest jednym z niewielu krajów produkujących herbatę, która ze względu na stały wzrost popytu krajowego zmuszona jest ją importować. Na głównej wyspie Hunshu, a także na mniejszej wyspie Shikoku i Kyushue, prawie wszystkie plantacje tradycyjnie uprawiają zieloną herbatę: herbaty te różnią się znacznie, ale wszystkie mają świeżą, charakterystyczną postać. Główny okres zbiorów trwa od kwietnia do września.

W Japonii herbata nie jest oksydowana. Zaraz po przybyciu do fabryki herbaty liście są gotowane na parze, aby zatrzymać utlenianie przez naturalne enzymy obecne w liściach i utrwalić zielony kolor. W zależności od jakości liście walcuje się ręcznie lub maszynowo. Trzeba też dodać, że Japonia jest producentem najlepszej jakościowo herbaty matcha. Dziś polecam herbatę Bancha (najmniejsza ilość kofeiny) Kukicha

Zakochaj się w herbacie od pierwszego parzenia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *