Coraz częściej mówi się o śnie, a właściwie o jego braku. Dziś poprosiłam o wypowiedź dr nauk medycznych Szymona Jurgę – jak radzić sobie z bezsennością?.
Dr n. med. Szymon Jurga jest kierownikiem klinicznego oddziału neurologicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze oraz adiunktem Katedry Chorób Układu Nerwowego Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.Zajmuje się diagnostyką zaburzeń snu.
Joanna Michałowska : Czy mógłbyś powiedzieć jaka jest zależność między snem a zdrowiem?
Dr Szymon Jurga
Coraz więcej dowodów wskazuje na wzajemne zależności pomiędzy snem a zdrowiem. Zaburzenia snu przyczyniają się do rozwoju wielu schorzeń ogólnych lub pogorszenia ich przebiegu, choroby te z kolei wpływają na jakość snu. Wiążą się one z zaburzeniami funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, zaburzeniami rytmu serca, czy udarem.
W jednym z badań japońscy badacze udowodnili, że osoby, które śpią mniej niż 5 godzin na dobę, są 3- krotnie bardziej narażone na ryzyko zawału serca. Wykazano także, że nieprawidłowości w oddychaniu podczas snu zwiększają ryzyko choroby niedokrwiennej serca i udaru.
Zaburzenia oddychania podczas snu wykazują także związek z nadciśnieniem tętniczym, zastoinową niewydolnością krążenia i chorobą niedokrwienną serca. Występują często u chorych na cukrzycę, którzy częściej niż inni pacjenci skarżą się na bezsenność i nadmierną senność w ciągu dnia. Zaburzenia oddychania podczas snu są silnie skorelowane z otyłością u osób z cukrzycą.Zaburzenia snu wpływają na istotne pogorszenie funkcji poznawczych: pamięci i koncentracji. Bezsenność , która jest najczęstszą postacią zaburzeń snu, może być początkiem depresji.
Wiem, że jeżeli bezsenność staje się chorobą trzeba ją leczyć i niezbędna jest wizyta u specjalisty, ale czy są jakieś domowe sposoby na umiarkowaną bezsenność?
dr Szymon Jurga
Niefarmakologiczne leczenie bezsenności to behawioralne metody, które koncentrują się na normalizacji rytmu okołodobowego i homeostazy snu.
Pierwszym krokiem w terapii behawioralnej jest wprowadzenie właściwej higieny snu:
– wstawaj o tej samej porze każdego dnia, niezależnie od tego, o której godzinie położyłeś się spać,
– staraj się kłaść do łóżka o stałej porze,
– unikaj drzemek w ciągu dnia,
– używaj łóżka tylko do spania i seksu,
– wskazana niska temperatura i ciemność w sypialni,
– jeżeli nie zaśniesz w ciągu 20 min, wstań z łóżka, przejdź do innego pokoju i zajmij się czymś odprężającym np. czytaniem
wróć do łóżka, kiedy znowu poczujesz się senny,
– ćwicz regularnie, najlepiej późnym popołudniem, ale nie w ciągu 2 h przed zaśnięciem,
– nie sprawdzaj godziny w nocy ( patrzenie na zegar może wywoływać lęk przed bezsennością),
– unikaj kofeiny i nikotyny na co najmniej 6 h przed porą snu,
– pij alkohol tylko w umiarkowanych ilościach i unikaj jego spożycia na co najmniej 4 godziny przed zaśnięciem.
Ogólnie rzecz biorąc niefarmakologiczne metody leczenia bezsenności są ukierunkowane na promowanie prawidłowego regularnego wzorca snu: obniżanie nadmiernego pobudzenia w łóżku, korygowania negatywnych skojarzeń ( np. skojarzenia przebywania w łóżku z lękiem przed bezsennością).
Warto przeczytać również inny artykuł na temat sposobów na dobry sen.
Dziękuję bardzo za rozmowę.
0 komentarzy