Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Zaprosiłam do rozmowy Małgorzatę Sygitowicz– psycholożkę, nauczycielkę jogi, członkinię Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju. Trenerkę kinezjologii edukacyjnej, autorkę i trenerkę jogi dla dzieci. Małgosia prowadzi autorskie warsztaty z zakresu wiedzy psychologicznej, za jej zgodą publikuję adres mailowy: msygitowicz17@wp.pl

Z tego wywiadu dowiesz się między innymi:

  • Co to jest samokontrola umysłu i jakie ma znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego?
  • Jakie znaczenie mają ćwiczenia jogi (asany)?
  • Jakie zmiany zachodzą w naszym mózgu, gdy ćwiczysz jogę?

Joanna Michałowska: Małgosiu zadam Ci może niedyskretne pytanie, bo związane z Twoim wiekiem. Wiem ile masz lat, wiem też, że wyglądasz dużo, dużo młodziej. Powiedz mi, co robisz, aby móc tak dobrze funkcjonować i cieszyć się życiem. Jak Ty to robisz?

Małgorzata Sygitowicz: Dziękuje bardzo za komplement, myślę, że metoda jest bardzo prosta. Po pierwsze sposób myślenia i patrzenia na świat i oczywiście na siebie samą. Wiemy, że jakość naszych myśli kreuje całe nasze życie. Świat jest taki, jakim go postrzegamy. Myśli mają wibracje, które wywołują u nas różne emocje. Pod wpływem emocji i uczucia działamy. Działanie staje się nawykiem, nawyk – charakterem, a charakter naszym przeznaczeniem.

Często mówisz na swoich zajęciach o samokontroli umysłu, czy mogłabyś przybliżyć ten temat?

Małgorzata Sygitowicz: ważna jest samokontrola umysłu. Jest taka książka „Anielskie słowa”, zawsze tę książkę polecam wszystkim, a zwłaszcza tym osobom, które ignorują moc słów i ich wpływ na stan naszego umysłu i naszego zdrowia.

Następną ważną umiejętnością jest akceptacja siebie i sytuacji, w której się znajdujesz. Wszystko, co do nas przychodzi jest dla nas zawsze pouczającym doświadczeniem, jakaś lekcja, która na ten moment jest nam potrzebna. Możesz jej wtedy nie rozumieć, ale patrząc na to później z czasowym dystansem, zaczynasz już wiedzieć, że dzięki temu niechcianemu w przeszłości wydarzeniu stałeś się innym lepszym, bardziej świadomym człowiekiem.

Ta wiara, że nic w życiu nie jest kwestią przypadku sprawia, że życie każdego z nas jest fascynującą przygodą. I jak coś do nas przychodzi, to zamiast myśleć „ojej, dlaczego to mi się właśnie przytrafiło”, pomyśl, czego ważnego i wartościowego ta sytuacja ma mnie nauczyć. Takie podejście do życia pomaga żyć w zgodzie z samym sobą.

Jakie ma znaczenie zdolność do wybaczania sobie i innym?

Małgorzata Sygitowicz: inną szalenie ważną a może najważniejszą zaletą każdego człowieka jest zdolność do wybaczania sobie i innym. Przeszłość minęła i nie jesteś w stanie jej zmienić, przyszłości nie znasz, więc przestań się o nią martwić. Znasz tylko teraźniejszą chwilę i o tę teraźniejszą chwilę zadbaj, bo ona tworzy twoją przyszłość. Pamiętaj ta teraźniejsza chwila jest ważna dla każdego z nas.

Wybaczajmy wszystkim wszystko. Odpuszczajmy żale, pretensje i inne destrukcyjne uczucia, a wtedy będziemy zdrowsi na duchu i ciele. Zaniechajmy w sobie chęci odwetu, czy zemsty na kimś, kto nas zranił. Bo trzymanie tego „w sobie” to tak jakbyś z ogniska rękoma wybierał/a żar i chcesz nim rzucić w tę osobę, która ciebie zraniła, a tak naprawdę parzysz i ranisz siebie. Czy naprawdę tego chcesz?

Czyli należy akceptować siebie i innych takimi jakimi są?

Małgorzata Sygitowicz: przecież nikogo na siłę nie jesteś w stanie zmienić. Ale za to możesz zmienić siebie poprzez zmianę swojego myślenia, odczuwania i zachowania. Zawsze miej dobre nastawienie do siebie, ludzi i sytuacji.

Unikaj destrukcyjnego krytykowania siebie i innych, bo kiedy oceniasz siebie i innych to wówczas twój umysł traci spokój i równowagę. A przecież najważniejszą wartością dla człowieka jest spokój ducha. Jeśli go posiadasz to wszystko inne: pieniądze, praca, pozycja społeczna, zdrowie, miłość mogą się zrealizować. O tym wszystkim mówię na swoich zajęciach z jogi.

Specjaliści mówią, że ruch to samo zdrowie, czy faktycznie tak jest?

Małgorzata Sygitowicz: nikt już nie kwestionuje, że ruch to samo zdrowie. Każda aktywność ruchowa, która sprawia, że stajemy się bardziej rozluźnieni i zrelaksowani jest dobra zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Jak i czy Joga wpływa na nasze zdrowie?

Małgorzata Sygitowicz: ma coś unikalnego w sobie, czego zawsze mi brakowało w innych aktywnościach ruchowych. Wiele lat temu odkryłam, że joga to również gimnastyka mózgu, bo każda asana- (pozycja jogi) aktywizuje układ nerwowy. Poprzez ruch w ciele, wpływamy na lepszą pracę naszego mózgu.

Badania naukowe stwierdziły, że u osób medytujących i praktykujących uważność – właśnie ona towarzyszy przy każdorazowym budowaniu pozycji ( asany)- zwiększa się ilość substancji szarej w mózgu, co oznacza grubszą korę mózgową w trzech kluczowych obszarach:
w korze przedczołowej, dzięki czemu bardziej kontrolujemy swoje emocje, lepiej planujemy i organizujemy, aktywizuje się myślenie przyczynowo skutkowe,
wyspa, ( zaliczana do kresomózgowia)- jest źródłem naszych emocji i empatii. Tu mieści się nasza intuicja, to dzięki niej możemy zrozumieć zachowania innych osób,
Hipokamp – pamięć długoterminowa, wytwarza nowe komórki nerwowe przez całe życie. Odpowiada za orientację przestrzenną.

Podczas praktykowania asan nasz mózg wytwarza naturalne białka (neurotroficzny czynnik wzrostu), dzięki nim nasze neurony stale są odżywiane. Pozwala też zachować starsze neurony i produkować nowe.

Podczas ćwiczeń jogi samoistnie wydziela się dopamina (daje nam motywację do działania i satysfakcję), serotonina (dobry nastrój i samopoczucie, pozytywne myślenie o przyszłości- naturalny prozak).

Noradrenalina daje skupienie i koncentrację (zastępuje lek Ritalin). Również poprzez ćwiczenia możemy w swoim organiźmie zwiększyć poziom substancji szczęścia – endorfiny, dzięki temu w naturalny sposób możemy wzmocnić swój system odpornościowy. Gorąco polecam wam jogę.

Małgosiu, gdzie prowadzisz zajęcia z jogi i samokontroli umysłu?

Małgorzata Sygitowicz: w kilku miejscach w Warszawie, organizuję też wyjazdy weekendowe i wakacyjne pod hasłem „ joga z przyjaciółmi”. Na zajęcia na wyjazdy weekendowe przyjeżdżają ludzie z całej Polski a nawet i z Irlandii.
Zapraszam serdecznie.

Dziękuję za rozmowę.


0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *