Jaka powinna być woda do parzenia herbaty?
Herbatę powinniśmy parzyć we właściwej temperaturze. Przypominam: zielona, biała, oolong w temperaturze 70- 80 st.C. , czarna, owocowa, ziołowa, Rooibos w temperaturze 100 st.C. Parząc herbatę nigdy nie podgrzewamy drugi raz tej samej wody, zawsze musi być to herbata parzona pierwszą wodą, dlatego też nalewaj do czajnika tyle ile wypijesz.
Pić kranówkę, czy nie?
Znalazłam mnóstwo informacji na ten temat. Woda z kranu jest zdatna do picia, nie trzeba kupować wody źródlanej, tym bardziej w plastikowych butelkach. Woda z kranu zawiera magnez i wapń i inne minerały. Przegotowana traci te związki. Trwają badania, jaki wpływ ma na nasz organizm mikroplastik zawarty w napojach sprzedawanych w butelkach plastikowych.
Jeżeli do zaparzania kawy, czy herbaty użyjesz wody filtrowanej aromat będzie bardziej intensywny. Jeżeli korzystasz z dzbanka filtrującego wodę, przechowuj go zawsze w lodówce. Szkodliwe drobnoustroje tylko czekają na to, aby się rozmnożyć.
Co zrobić z fusami po herbacie?
Nigdy nie wyrzucaj do kanalizacji, najlepiej zalać je zimną wodą i potraktować jako nawóz, czyli możesz wylać na grządki, trawę, czy na rabaty. Pokrzywą natomiast możesz podlewać wszystkie kwiaty – świetny nawóz, sama wypróbowałam.
Ile wody powinniśmy pić w ciągu dnia i czy herbata zastępuje wodę?
Człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów dziennie. Nie musi to być czysta woda, mogą być to kompoty, herbaty owocowe, Rooibos, zupy, galaretki. Co do herbaty z krzaka camellia ( czarna, zielona, biała, oolong) zdania są podzielone, jedni uważają, że herbata może wysuszać inni, że wręcz przeciwnie. Moim zdaniem kubek czy filiżanka herbaty dziennie jest obowiązkowa.
Sprawdź jakie kubki warto kupić do picia herbaty, na co zwracać uwagę? Herbata posiada bardzo dużo antyoksydantów, które usuwają z naszego organizmu nadmiar wolnych rodników. Przypominam: wg chińskiego sposobu parzenia herbaty, susz zielonej herbaty można parzyć kilka razy.
Konsekwencje niedoboru i nadmiaru wody
Konsekwencje niedoboru mogą być bardzo poważne, szczególnie w upalne dni, począwszy od złego samopoczucia, zasłabnięcia, ataku serca itp.
Zbyt duża ilość wody przede wszystkim tej, w której jest zawarta mała ilość elektrolitów może doprowadzić m.inymi do osłabienia, spadku ciśnienia krwi, spadku wagi ciała itp. Mam znajomego, który odchudzał się wypijając 5 litrów wody dziennie. Niestety nie skończyło się to dla niego dobrze. Zbyt duże obciążenie dla nerek i całego organizmu.
Czy wodę należy oszczędzać?
Tak i jeszcze raz tak.
Wody jest coraz mniej. Między innymi, dlatego, że jest bardzo mało opadów w formie „kapuśniaczka” (woda przechodzi stopniowo do gleby) a coraz więcej ulewnych deszczy, których ziemia nie jest w stanie od razu wchłonąć. W konsekwencji mamy podtopienia i powodzie. Brak wody to nie tylko brak deszczu, ale i jej gigantyczne zużycie przy ciągle rosnącej produkcji. Czy wiecie, że wyprodukowanie 1 kg mięsa wymaga około 16 tysięcy litrów wody, bawełny od 2000 do 7000 litrów, natomiast do produkcji kilograma czekolady zużywamy 24 000 litrów wody
Jak możemy oszczędzać wodę?
Przykłady:
- nie myj zębów przy lecącym strumieniu wody,
- na krany załóż perlatory,
- myj się pod prysznicem,
- zmywarka jest dużo oszczędniejsza niż tradycyjne zmywanie,.
- pralkę uruchamiaj, kiedy zapełnisz cały bęben.
I na koniec, jeżeli jest to możliwe, kupuj mniej ubrań, a jeżeli już, to z drugiej ręki lub wymieniaj się z innymi.
0 komentarzy