Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Parę słów o Świętach Bożego Narodzenia

gru 17, 2019 | DYWAGACJE PRZY HERBACIE | 0 komentarzy

Znów Święta

Jak ten czas szybko płynie. Wydaje mi się, że z wiekiem coraz szybciej. Mija rok – jak dzień i znów Boże Narodzenie. Rozpoczął się szał zakupów. Prezenty,  prezenty i znów prezenty. A gdyby tak zwolnić i kupić wszystkim symboliczne upominki, na przykład paczuszki różnych rodzajów herbat i koniecznie książki.

Jedzenie ograniczyć tylko do kilku potraw i zapomnieć o dwunastu (12- od liczby apostołów). Moim zdaniem jest to możliwe i tak też robię. Przecież najważniejsza jest ta niepowtarzalna, magiczna atmosfera i to, że jesteśmy razem.
A swoją drogą Wigilie obchodzi się tylko w kilku krajach. Oprócz Polski to jeszcze na Litwie, Słowacji  i wśród Polonii rozsianej na całym świecie.
No cóż, to miedzy innymi tradycja (ma bardzo dużą siłę oddziaływania) różni jeden naród od drugiego.

Święta w PRL 

Nie wszyscy pamiętają jak wyglądały świąteczne zakupy w czasach, gdy naszym krajem rządzili pierwsi sekretarze KC (lata PRL). To było zdobywanie lub załatwianie (poprzez różnego rodzaju „wziątki”) towaru i oczywiście ogromne kolejki.

W latach 80 wprowadzono karki na żywność, a zatem  o świętach należało myśleć już jesienią. Robiło się zakupy  na zapas (niezastąpionym meblem -prawie w każdym domu-były duże zamrażarki),  żeby na świątecznym stole nic rodzinie nie brakowało. I nareszcie wielka uczta, a później wieki post, bo niebawem znów święta. To były czasy!  Oby nigdy nie wróciły.

Czasy się zmieniły, a niektórzy z nas  nadal kojarzą ten świąteczny czas z wielkim ucztowaniem (nawyk)

Dziadkowie i rodzice już myślą jak dogodzić dzieciom i wnukom, bo to głównie na nich ciąży obowiązek wyprawienia kolacji wigilijnej, a jeszcze jest pierwszy i drugi dzień świąt. I jak tu przeżyć!

Święta to czas spotkań z rodziną i znajomymi, czas rozmów i wspólnego bycia razem. Wiem, że z rodziną bywa różnie. Tematy rozmów często  co roku się powtarzają i te nietaktowne pytanie ( kiedy stały związek, co z dziećmi, czy już nie pora na nie, jak długo można żyć na kocią łapę itp. Itd.).

W zanadrzu jest jeszcze polityka i polski kościół z jego zdeprawowanymi urzędnikami. A może przy świątecznym stole nie poruszać newralgicznych tematów a zamiast tego wspólnie pośpiewać przepiękne kolędy. Do stołu świątecznego siadają dzisiaj wszyscy: wierzący, niewierzący, praktykujący i niepraktykujący. Święta stały się tradycją i to jest piękne. Pielęgnujmy ich magię.

Rozwój techniki spowodował to, że głownie korzystamy z komunikatorów internetowych.
Przez Facebooka, messengera, whatsAppa, instagram składamy sobie życzenia. Zanika komunikacja werbalna. Może od czasu do czasu warto z kimś porozmawiać bezpośrednio. Ja ze swoja przyjaciółką, która przeprowadziła się z Anglii do Irlandii rozmawiam przynajmniej dwa razy w tygodniu – czasami godzinami.

Święta święta i po świętach

Czy chcemy, czy nie to większość z nas jest z lekka przejedzonych, bo jak tu nie spróbować w wieczerzę Wigilijną przepysznych pierogów, karpia specjalnie przygotowanego, zupy grzybowej z kluseczkami, czy ciasta drożdżowego.
A w pierwszy i drugi dzień świąt przepysznego bigosu, mięsiwa no i wspaniałych wypieków babć i mam.
Po takich obfitościach polecam herbatę czarną na wagę, albo czerwoną Pu-erh, która to pomoże strawić nadmiar jedzenia i trochę przyspieszyć metabolizm  i oczywiście długi spacer, lub taniec.


KUBKI, DZBANKI DO HERBATY

  • Promocja! przepiękny porcelanowy dzbanek z sitkiem

    Dzbanek Porcelanowy z zaparzaczem 900 ml

    139.00
  • Promocja! świąteczny kubek z sitkiem

    Kubek Porcelanowy Świąteczny z zaparzaczem Cha Cult 230 ml

    55.00

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *