Zaznacz stronę

Czy picie herbaty w ciąży jest wskazane  dla przyszłych mam i czy nie będzie szkodziło dziecku?

To zależy od rodzaju herbaty jaką wybierzemy. Niewskazane są herbaty czerwone Pu-Erh i niektóre ziołowe.

Jaką herbatę pić w czasie ciąży?

Czarna herbata a ciąża

Herbata czarna zawiera teinę (odpowiednik kofeiny w kawie), podnoszącą tętno i ciśnienie krwi. Zawiera również garbniki , które  w dużych ilościach mogą  zakłócić przyswajanie witamin.  Zbyt częste picie czarnej herbaty może też spowodować utratę mikroelementów i kwasu foliowego. Jedna czy dwie filiżanki czarnej, dobrej gatunkowo herbaty  nie zaszkodzi,  najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem. Dobrze jest też pić herbatę między posiłkami, godzinę przed lub po, żeby uniknąć wypłukiwania przez nią ważnych dla organizmu składników jedzenia.

Herbata zielona  a ciąża

Herbata zielona również zawiera teinę.  Podobnie jak herbata czarna, ogranicza przyswajanie kwasu foliowego niezwykle istotnego dla zdrowia dziecka. Zielona herbata ma jednak bardzo dużo właściwości prozdrowotnych. Można więc wybrać taką,  która zawiera mało teiny, np. Kukicha.  Albo mieszanki zielonej herbaty z owocami.  Najlepiej ,  tak jak przy czarnej herbacie,  zachować umiar  i  skonsultować się z lekarzem.

Herbata Rooibos  szczególnie polecana.

Jest to napar z liści czerwonokrzewu – rośliny niespokrewnionej z krzewem herbacianym.  Herbata Rooibos nie zawiera teiny ani garbników. Charakteryzuje się lekko miodowym smakiem  i doskonale nadaje się do picia przez przyszłe mamy. Ma właściwości uspokajające i zapobiegające mdłościom oraz, co jest bardzo ważne, zawiera żelazo. Można ją pić w dużych ilościach, właściwie bez ograniczeń. A dzięki jej właściwościom uspakajającym można ją pić nawet wieczorem .

Herbaty ziołowe  to mieszanka ziół o różnych właściwościach. Bardzo dobrze działa  herbata  mająca w składzie pokrzywę, która obniża ciśnienie, jest moczopędna oraz zawiera żelazo i wapń. Herbata z imbirem łagodzi nudności, tak częste w ciąży. Oba te składniki zawiera np. Yoga Tea.  Polecana jest też melisa, znana ze swoich właściwości uspokajających, co ułatwia zasypianie.

Natomiast należy unikać herbat, w których skład wchodzą następujące zioła:  aloes, lubczyk ogrodowy, bylica zwyczajna, mięta pieprzowa, krwawnik pospolity, arcydzięgiel, żeń-szeń, dziurawiec, senes.

Chcę tu jeszcze wspomnieć o liściach maliny. Liście, nie owoce, od setek lat zalecane były kobietom w ciąży. Zawierają cenne składniki (witaminy, kwas foliowy, magnez, potas, żelazo) i ułatwiają poród. Napar z liści malin tonizuje i wzmacnia  macicę oraz mięśnie miednicy. Zwiększa też zdolność macicy do skurczów. I dlatego opinie o piciu tego naparu od początku ciąży są sprzeczne.

W jednym się zgadzają – w ostatnich 3, 4 tygodniach można pić kilka filiżanek tego naparu, właśnie po to, żeby ułatwić sobie poród i powrót macicy do stanu sprzed ciąży. Myślę, że nasza ziołowa herbata relaksacyjna może być pita już w pierwszym trymestrze, bo zawiera w sumie niewiele liści malin (dla smaku), które z pozostałymi składnikami dają kompozycję sprzyjającą relaksowi.

Herbaty owocowe, czyli kompozycje różnych suszonych owoców i przypraw, mogą być zarówno smacznymi napojami jak i deserem. Zjadane na sucho świetnie zastępują słodycze. Oczywiście, jak we wszystkim, wskazany jest umiar.

0
X