Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Wojna i jej wpływ na społeczeństwo

mar 8, 2022 | DYWAGACJE PRZY HERBACIE | 0 komentarzy

Czy jeden człowiek może zmienić historię?

Takie pytanie pojawiało się u mnie na wykładach z historii.

Zdania były podzielone. Jedno jest pewne, że wszystko co się dzieje, dobrze czy źle, przypisuje się jednej osobie, jakby zapominając o bazie  popleczników.

Przykłady: potęgę Rosji stworzył Piotr Wielki, Caryca Katarzyna, II Wojnę Światową wywołał Hitler.

Stalin to synonim tyranii lub, dla niektórych Rosjan, bohatera.
Pol Pot – wyrżnął swoich obywateli w Kambodży,
Władimir Putin – niszczy Ukrainę i posługując się najnowszą techniką dezinformacyjną, oszukuje swoje społeczeństwo.

Wymienieni przywódcy na pewno nie działali/działają w pojedynkę. Przede wszystkim całkowicie pozbawieni byli/są  empatii. Tworzyli swój dwór rozdając wszelkiego rodzaju apanaże, stanowiska, a nawet kusząc wielkością, czyli  przejściem  do historii w roli bohatera. Opozycjonistów całkowicie eliminowali. Albo w sposób bezpośredni – zabójstwa, albo wsadzano ich do obozów a i nierzadko rodziny płaciły najwyższą cenne.

 Putin  albo opozycjonistów osadził w łagrach albo zabił na oczach całego świata.

Ludobójcy po II Wojnie Światowej

Niestety, można by wymieniać i wymieniać, od Afryki począwszy, na Rosji skończywszy.

Na mnie największe wrażenie wywarli ludzie, którzy byli świadkami okrucieństwo Pol Pota.

 Będąc w Kambodży poznałam osoby, które za jego rządów straciły całe rodziny, a one same cudem przeżyły. Osoby te pamiętają każdy dzień rządów dyktatora i dokładnie co do sekundy ich zakończenie.

Kambodżanie do dzisiejszego dnia nie mogą zrozumieć, dlaczego ktoś taki jak Pol Pot- absolwent Sorbony chciał zniszczyć swój naród?

Bo miał taką idee fixe?  Nie działał w pojedynkę, miał popleczników, czyli czerwonych khmerów. 

Żołnierze ci zabijali całe rodziny (głównie inteligencję), a ponieważ w pewnym momencie brakowało broni, zabijali motykami.

Reakcja Świata

Czy Świat o tym nie wiedział? Wiedziały o tym największe potęgi, ale po co interweniować? Przecież Kambodża nie ma zasobów, nie jest strefą wpływu itd.
Świat się przyglądał i udawał, że nie widzi.
Czy Pol Pot był osądzony za ludobójstwo? NIE !

Zmarł w odosobnieniu.

 Polecam książkę „Bambusowa klepsydra „ Wiesława Górnickiego.

Czas sprawowania władzy

 Już dawno udowodniono, że w mózgu kogoś, kto sprawuje władzę bez ograniczenia czasowego i fasadowej choćby opozycji, tworzą się zmiany.

Jest nieobliczalny, wydaje mu się, że wszystko może, bo przecież jego dwór cały czas mu czapkuje.
Dlatego też w krajach demokratycznych można sprawować władzę tylko przez dwie kadencje.
Na ogół ta druga  jest ważniejsza, ponieważ osoba będąca u władzy już nie musi tak bardzo  zabiegać o przychylność partii, z której się wywodzi. A przy okazji może w pozytywny sposób zapisać się w historii kraju, czy też Świata.

Władimir Putin „współczesny Justynian”

Od 22 lat rządzi Rosją. Nikt go nie kontroluje, bo pozbył się opozycji. Oponentów zabił, albo wsadził do łagrów. Media są mu całkowicie podporządkowane i, tak jak niektórzy twierdzą,  działają  podprogowo.
Zamarzyła mu się wielka Rosja! Imperium, które nigdzie się nie kończy. Współczesny Justynian (cesarz Bizancjum)!
Niejednokrotnie od lat mówił o tym publicznie. Niestety jego wypowiedzi były lekceważone (ot mrzonki starszego pana). Traktowany był  z pobłażliwością zarówno przez USA jak i Unię Europejską. Dziś wywołał  wojnę przeciwko Ukrainie niszcząc miasta, zabijając ludzi.
Teraz Ukraina, jutro może cała Europa i inne kontynenty, bo Rosja ma być bez granic.

„Na zachodzie bez zmian”- Erich Maria Remarque

Jest taka świetna książka – „Na zachodzie bez zmian”. Autor przedstawia okrucieństwo wojny, Widzimy jak rujnuje ona naszą psychikę i jaką  zostawia traumę, niekiedy nie do pokonania.  Autor proponuje, aby naprzeciw siebie do wojny stanęli nie zwykli ludzie a ci, co ją wywołali.

Moim zdaniem ta książka powinna być obowiązkową lekturą.

Wypowiedzi Ukrainek

 Nadia  nauczycielka

Całe swoje dorosłe życie przyjeżdżałam na wakacje do Polski, ale nie po to aby odpoczywać, a po to, by sprzątać mieszkania, biura, opiekować się chorymi itp. Każde pieniądze inwestowałam w mój rodzinny dom. Rozbudowywałam, modernizowałam tak, aby moja córka z rodziną mogła w nim mieszkać. I co? I musiałam z córką i wnukami i starą  matką uciekać. Uciekłam do Polski, bo ten kraj znam. Zostawiłam cały dobytek, na który tak ciężko harowałam.

Nie wiem co zastanę po powrocie. Czy dom zdemolowany, okradziony, czy w ogóle go nie będzie.
Jeżeli będziemy musieli rozpoczynać nowe życie, to gdzie?

 Dwie Ukrainki: z trójką  małych dzieci i psem.

Nasi mężowie zostali na Ukrainie. Nie wiemy czy ich kiedyś jeszcze zobaczymy. Jesteśmy przerażone. Najmłodszy syn (4 lata) przestał mówić i reagować na bodźce, moczy się w nocy. Jechaliśmy do granicy Polski pięć dni. Nie znamy języka polskiego, nie chcemy być na czyimś utrzymaniu.

Właściwie dlaczego nas to spotyka? Dlatego, że jednemu człowiekowi i jego świcie zamarzyło się imperium?

Solidarni Ukrainie

Większość społeczeństwa zaangażowała się w pomoc. Zbieramy wszystko, co pomoże tym ludziom przetrwać, udostępniamy mieszkania, pokoje, bo to  jest miara człowieczeństwa.

Wypowiedź Zbyszka:

Długo zastanawiałem się, czy opisać co to dla mnie znaczy. Pomimo głosów części znajomych, którzy uważają, że nawet drobne dobre uczynki należy chować pod korcem, bo inaczej będzie to chwaleniem się, lub jak mówi młodzież szpanem dobrocią, postanowiłem jednak to zrobić. Mam nadzieję, że po przeczytaniu nastąpi chwila refleksji,  zastanowienia co jest w życiu (szczególnie „ tłustych kotów „,do których nie należę) ważne i czym  jest solidarność.

Jest druga połowa lutego, a ja nareszcie kończę remont dwupokojowego mieszkania. I nagle dzwoni mój syn z zaskakującą propozycją wynajęcia mieszkania dwóm rodzinom uciekającym z płonącej Ukrainy. Pomyślicie, co za okazja. Można od razu wynająć bez dawania ogłoszeń. Ale nic z tego. W mieszkaniu w ciągu kilku dni zamieszkają dwie kobiety, trójka dzieci i mały piesek,  a czynsz będzie pokrywał mój syn. Co ja będę z tego miał? Spokojny sen i nadal możliwość patrzenia w lustro. Co zrobiłem? W zasadzie nic. Dlatego uważam, że mogę o tym napisać i zachęcić do podobnego zachowania w tym trudnym czasie.

Wojenny szwindel

Tak jak to na wojnie bywa, jedni tracą drudzy się bogacą . Czytamy, że na granicy można było przejść bez kolejki płacąc ukraińskiemu pogranicznikowi 5000$.

 Gazeta Wyborcza napisała że w Warszawie powstała grupa pseudo taksówkowa, która naciąga zdezorientowanych uchodźców.

Trolle rosyjskie też nie próżnują o tym pisze portal spidersweb.pl

Międzynarodowy Dzień Kobiet

W tym dniu życzę wszystkim kobietom i sobie też, abyśmy były dumne ze swoich dzieci. Aby nigdy nie musiałybyśmy martwić się o ich bezpieczeństwo i żebyśmy były zawsze szczęśliwe.

Zaparzam swoją ulubioną herbatę w ulubionym czajniczku i staram się zrelaksować i cieszyć dniem dzisiejszym.

Dziś oferujemy 15% rabat na wszystkie produkty.
Wpisz kod rabatowy: Baby

KUBKI, DZBANKI DO HERBATY

  • Promocja! przepiękny porcelanowy dzbanek z sitkiem

    Dzbanek Porcelanowy z zaparzaczem 900 ml

    139.00
  • Promocja! świąteczny kubek z sitkiem

    Kubek Porcelanowy Świąteczny z zaparzaczem Cha Cult 230 ml

    55.00

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *