Napoje z PRL dzielą się na te bezalkoholowe i alkoholowe.

Do bezalkoholowych zalicza się:

Wodę sodową

W każdym domu, w czasach PRL piło się wodę sodową. Na widocznym miejscu stał syfon z wodą sodową. Po wypiciu wody syfon się wymieniało. Pamiętam do dziś sklep p. Szlizingera przy ulicy Kamiennej na Pradze. Uwielbiałam ten biały sklepik pełen wielkich okrągłych lizaków, pachnącego pieczywa, mleka nalewanego z bańki i syfonów z wodą sodową. Z dzieciństwa pamiętam również oranżadę i nie tylko w butelkach, ale i w proszku. I ta chyba cieszyła się największym powodzeniem u dzieci. Wysypywało się na rękę odrobinę proszku, pozlizywało, a w ustach pieniły się przepyszne słodkawo-kwaśne bąbelki.

Na ulicach stały tzw. saturatory z wodą gazowaną, gdzie można było nabyć za grosze wodę czystą lub z sokiem. Nie było kubków jednorazowych, po wypiciu wody sprzedawca opłukiwał szklankę.

Czas na coca colę

Początkowo władze PRL (Bierut, Gomółka) sprzeciwiali się konsumpcji coca coli, uważając to za przejaw imperialistycznego stylu życia,  niegodnego polskiego obywatela, a przede wszystkim klasy robotniczej. Ówczesna władza często nadużywała tego argumentu, szczególnie wtedy, kiedy czuła się zagrożona. Natomiast my, ludzie młodzi, bardzo chcieliśmy poznać „zgniły zachód”, a przede wszystkim styl życia po drugiej stronie żelaznej kurtyny.

Mimo niesprzyjających uwarunkowań, Coca Cola zaprezentowała się już 1957r. na Targach Poznańskich.

Coca colę – magiczny, upragniony, przez społeczeństwo socjalistyczne,  napój (przejaw wyższego poziomu życia) można było nabyć tylko w Pewexie* za dolary lub bony dolarowe. Innym napojem, k†óry ma również ciekawą historię pojawienia się  w Polsce jest kawa (Kawa z czasów PRL)

Dekada dobrobytu

Jako, że nic nie jest dane na stałe, przyszła pora na dekadę dobrobytu (lata `70). Ta dekada to czasy Edwarda Gierka. Główne hasło towarzysza Gierka brzmiało „pomożecie”, lud odpowiadał „pomożemy”. I tak zaczęła się „modernizacja” Polski , czyli odejście od tej siermiężnej towarzysza Gomółki. Wprowadzono  elementy luksusu (towary z importu) i niebotycznie zadłużono Polskę. W roku 1971 podpisana została umowa  licencyjna na rozlewanie coca coli.
COCA COLA TO JEST TO – widniało hasło wymyślone przez Agnieszkę Osiecką.

W Browarze Warszawskim ruszyła produkcja coca coli. Koncern dostarczał beczki z proszkiem, który łączono z wodą
i przelewano do szklanych butelek. Początkowo butelki coca coli dystrybuowano do delikatesów i sławetnego Supersamu.
Były one odpłatne lub na wymianę. W latach siedemdziesiątych uruchomiono następne rozlewnie miedzy innymi w Browarach Tyskich. Sprzedaż butelek coca coli cieszyła się bardzo dużo popularnością, ale w Peweksie już można było coca cole nabyć w puszkach i to był hit (reguła niedostępności).

Młodzi ludzie kolekcjonowali  puszki po coca coli i innych zachodnich napojach . Wchodzisz do pokoju przyjaciół, a tam na meblościance (wysoki połysk) stosy różnorodnych puszek po napojach nabytych w Pewexie albo przywiezionych z  zagranicy. Serce się ściskało z zazdrości. Puszka z  coca colą lub innym napojem była bardzo pożądanym prezentem. Należy tu dodać, że w szarej polskiej rzeczywistości puszki mieniły się feerią barw. Niewiarygodne, a jednak prawdziwe. W Polsce dopiero w latach `90 wprowadzono produkcję puszek do napojów.

Alkohol w PRL

Głownie piło się wódkę.Ta elegancka, nabywana była w Pewexie, ta korkowana i zalewana lakiem – „siwucha”, w każdym sklepie monopolowym.
W dekadzie po dobrobycie – lata `80,  nagminnie pędziło się bimber. Wódka była tylko na kartki w ograniczonej ilości
i nie zawsze dostępna.

Wino

Piło się z rzadka, głównie robione przemysłem domowym – „gąsior”, owoce, cukier i fermentacja. Można było kupić też węgierskie lub bułgarskie wino – to już była wystawność. Najbardziej popularne polskie wina to tzw. „ siara” – tanie, bardzo niezdrowe. Wina te miały potoczne nazwy, takie jak „Patykiem Pisane” lub „Czar Pegeru”.

Piwo

Cieszyło się też dużym powodzeniem, ale nie miało dobrej renomy. Na ulicach były ustawione pijalnie piwa, czyli tzw. budki, z których przez okienko sprzedawano kufle piwa. Czasami otwierano pseudo piwiarnie, czyli lokal, do którego można było wejść. Taka najsłynniejsza pijalnia w Warszawie znajdowała się przy ulicy Świętokrzyskiej i potocznie zwano ją  „Zlew”.  Co ciekawe, w takich pijalniach, bufetowymi były zawsze kobiety.
Określenie, „a to taki facio spod butki z piwem”, oddaje stosunek społeczeństwa do pijących piwo.

Czy w czasach PRL były luksusowe napoje?

Były szczególnie w tych domach, gdzie ktoś miał rodzinę za granicą lub pracował na placówce dyplomatycznej. Była też grupa „czerwonych pająków” , czyli wysoko postawionych działaczy partyjnych, która miała dostęp do towarów niedostępnych dla przeciętnego konsumenta. Przeciętny obywatel musiał się zadowolić tym, co było w sklepie i co partia (PZPR) zdecydowała, co jest dla niego dobre. Takie to były czasy.

*Pewex – sklep, w którym można było nabyć towary niedostępny na półkach sklepowych za dolary lub bony dolarowe. Pewex, to w czasach PRL synonim luksusu i zazdrości tych, którzy nie  mieli dolarów.

Przeczytaj też:

Herbata z czasów PRL

 

0
X

ZGARNIAJ RABATY. ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Poinformujemy Cię, gdy tylko pojawią się dodatkowe rabaty od cen objętych promocją. WARTO korzystać, bo czas na dodatkowe promocje jest bardzo krótki.

Zapisz mnie. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).