Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Czy herbata w torebkach jest szkodliwa?

sty 29, 2019 | HERBATY | 1 komentarz

Jakiej jakości herbata umieszczana jest w torebkach?

Odpowiadając na pytanie, czy herbata w torebkach jest szkodliwa, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Po pierwsze – jakie są to torebki, po drugie – jakiej jakości herbata jest do nich wsypywana i ile kosztuje. Omawiam herbaty w torebkach pochodzące z krzaka Camellia sinensis (białe, zielone, czarne).

Najlepsza herbata, czyli taka, która ma wszystkie właściwości przypisane herbatom, to herbata liściasta. Składa się ona głównie z całych liści. W typowych torebkach płaskich, liście herbaty są rozdrobnione (jeżeli w ogóle są), poza tym jest tam kurz i opiłki. Taką informację uzyskałam na plantacji herbaty na Sri Lance.
W Internecie można znaleźć wyniki badań, w których „pod lupę” wzięto herbaty w torebkach. Zachęcam do zapoznania się z nimi.

Susz w torebkach jest dużo tańszy niż herbaty liściaste. To właśnie po liściach można poznać, jaki jest gatunek herbaty. Przypominam, że każda herbata ma działanie lecznicze. Tam gdzie występuje kurz i opiłki na pewno takiego działania nie ma.

Kiedy wsypujesz liściastą herbatę do np. dzbanka, susz w czasie parzenia ma przestrzeń do wchłaniania wody i rozszerzania się. Woda, swobodnie przepływając przez liście, wyciąga z nich aromat, szeroką gamę witamin, minerałów etc. Natomiast gdy zaparzasz herbatę w torebce, jej przestrzeń ograniczasz do wielkości torebki.

Czy zmienia się jakość herbaty w torebkach?

Kilka lat temu producenci postanowili ulepszyć torebki do herbaty. Zamiast napełniać je pozagatunkową herbatą, wybierają lepsze gatunki. Pakują je w torebki piramidowe lub w plus size. Kupując herbatę umieszczoną w torebkach sprawdź, kto jest producentem i cenę. Ta najtańsza herbata nie ma nic wspólnego z herbatą.

Herbata z zaparzaczki i parzona w tradycyjny sposób.

W sklepach można też dostać różnego rodzaju zaparzaczki, które napełnia się suszem i zanurza w wodzie. Dzięki temu liście herbat rozwijają się bardziej niż w torebkach płaskich, a co za tym idzie powstaje lepszy napar.

Osobiście jestem zwolenniczka parzenia tradycyjnego. Określoną ilość suszu wsypuje do czajniczka, zalewam wodą w odpowiedniej temperaturze parzenia i pozwalam liściom się rozwinąć.

Wtedy wydobywa się z nich cały aromat. Taki napar serwuję w pięknych filiżankach. Jeżeli chcę szybko zaparzyć tylko jeden kubek herbaty korzystam z kubka 3 w jednym. Do zaparzaczki wsypuję susz, następnie zalewam wodą we właściwej temperaturze, przykrywam wieczkiem i czekam aż będzie gotowa (czas parzenia też musi być odpowiedni). Następnie wyjmuję zaparzaczkę i napar herbaty jest gotowy do picia.

Reasumując:

Jeżeli kupujesz herbatę w torebkach, nie kupuj taniej. Patrz na wielkość i kształt torebek oraz gatunek herbaty, a najlepiej zaparzaj ją w tradycyjny sposób.


1 komentarz

  1. Theo

    Warto byloby wspomniec o najwazniejszym przeciwskazaniu odn.torebek,a mianowicie o toksycznych chemikaliach znajdujacych sie we wiekszosci tych torebek,ktore to wlasnie potem wypija sie w herbatkach 🙁

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *