Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Kiedy wypada dzień ojca w Polsce?

W Polsce, każdego roku obchodzony jest Dzień Ojca 23 czerwca. W tym roku przypadła na piątek.
Co więcej, w tym samym dniu obchodzony jest również Dzień Wędkarza. Niezwykłe jest to, że w 2023 roku Dzień Ojca pokrył się dokładnie z zakończeniem roku szkolnego. Dla młodych entuzjastów wędkarstwa może to być interesującą wskazówką, jak celebrować ten szczególny dzień poświęcony naszym ojcom.

Kiedy narodził się dzień ojca w Polsce?

Od przeszło pięćdziesięciu lat Dzień Taty jest obchodzony u nas z ogromną radością i uznaniem. To właśnie w 1965 roku w Polsce odbył się pierwszy oficjalny Dzień Ojca. Od tego czasu to wyjątkowe święto zyskało wyjątkowe znaczenie dla wszystkich rodzin. To okazja, aby docenić naszych ojców i podziękować im za ich trud i miłość, które nam ofiarowują. Przez te wszystkie lata Dzień Taty stał się piękną tradycją, dającą możliwość wyrażenia naszej wdzięczności i oddania hołdu tym, którzy pełnią rolę ojców w naszym życiu.

Historia powstania dnia ojca?

Powstał on jako odpowiedź na ogromny sukces obchodów Dnia Matki, które miały miejsce wcześniej w Stanach Zjednoczonych. Pomysłodawczynią obchodów Dnia Ojca była Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej, który samotnie wychowywał ją i jej rodzeństwo po śmierci żony.

Pierwsze obchody Dnia Ojca miały miejsce w 1910 roku w mieście Spokane, w stanie Waszyngton. Sonora Smart Dodd zainspirowana postawą swojego ojca postanowiła upamiętnić ojców i docenić ich trud w trosce o rodzinę. Dopiero jednak kilkadziesiąt lat później, w 1972 roku, Dzień Ojca został oficjalnie ustanowiony przez prezydenta Richarda Nixona.

Od tamtej pory obchody Dnia Ojca rozprzestrzeniły się na wiele krajów na całym świecie, w różnych datach i formach.

Rola ojca w życiu dziecka

Ojciec odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu osobowości dziecka i przyszłego dorosłego człowieka.

  1. Tożsamość płciowa. Poprzez swoje zachowanie, wartości i postawy, ojciec ma bardzo duży wpływ na tożsamość płciową.
  2. Bezpieczeństwo i stabilność. Ojciec dostarcza dziecku poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Jego obecność daje dziecku pewność, że jest ktoś, na kogo może polegać w trudnych sytuacjach. Dobry ojciec pomaga dziecku budować pewność siebie i uczy go radzenia sobie z różnymi wyzwaniami.
  3. Rozwój emocjonalny. Aktywne zaangażowanie ojca w życie dziecka ma pozytywny wpływ na jego rozwój emocjonalny. Ojciec może pomóc dziecku w wyrażaniu emocji, rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i budowaniu zdrowych relacji.
  4. Relacje społeczne. Ojciec wprowadza dziecko w świat, ucząc je zasad i norm społecznych. Poprzez wspólne interakcje, ojciec pomaga dziecku rozwijać umiejętności społeczne, takie jak współpraca, kompromis, empatia i szacunek dla innych.
  5. Rola wychowawcza: Ojciec ma ważną rolę w wychowywaniu dziecka, ustanawianiu granic, ucząc je odpowiedzialności i samodyscypliny. Jego obecność i konsekwencja w stosowaniu zasad pomagają dziecku rozwijać zdrowe nawyki i wartości.
  6. Ojciec ma ogromne zadanie w wychowaniu córki. To On pokazuje jej, jak powinien zachowywać się mężczyzna. Córka bardzo często wybierając chłopaka szuka prototypu taty.

7. Wspólne aktywności: Ojciec powinien angażować się w różne wspólne aktywności z dzieckiem, takie jak
zabawa, sport, podróże czy nauka. Te wspólne doświadczenia budują więź między ojcem a
dzieckiem, umożliwiając wzajemne zrozumienie i tworzenie wspomnień.

Moje refleksje

Nie tak dawno uważano, że jak ojca zabraknie to dziecko jest pół sierotą. Natomiast, gdy umiera matka to dziecko jest pełną sierotą. Dziś ten pogląd radykalnie się zmienił. Sady przyznają opiekę nad dziećmi ojcom (kiedyś było to nie do pomyślenia). Inna sprawa, że z czasem świadomość mężczyzn, jak ważną pełnią rolę
w życiu dziecka, wzrosła i dalej rośnie. Jeszcze paręnaście lat temu rzadko widywało się mężczyzn z wózkiem (bo to było takie niemęskie). Mój syn miał to szczęście, że “wybrałam” “mu tatę odbiegającego od panujących wówczas norm. Nigdy nie kąpałam dziecka- bo mogłabym go utopić (byłam za chuda aby utrzymać dziecko). Bardzo często tata chodził z synem na kontrolne badania. Kiedyś przyszedł oburzony zachowaniem lekarki,
bo jak mogła go zapytać, czy wie, co dziecko jada. Wie bo przecież jest ojcem. Wizyty u dentysty to była jego domena. Cały czas aktywnie uczestniczył w wychowaniu syna. Dziś patrzę z dumą na to jak są zżyci. I widzę jak mój syn powiela zachowania ojca w stosunku do swojego dziecka.

Ja miałam ojca starych zasad z pewnymi wyjątkami. Nigdy mnie nie uderzył (w tamtym czasie był chlubnym wyjątkiem).

Miał niespotykana łatwość nawiązywania kontaktów i tego od niego się uczyłam.

Miał też swoje wady – kochał kobiety a one jego. Czy miało to wpływ na moje dzieciństwo? Na pewno tak, ale to już inna bajka.

Zakończenie

Życzę wszystkim ojcom, tatusiom, tatkom aby byli dumni ze swoich dzieci i aby dbali o swoje zdrowie.

Przypominam, ze tatusiowie lubią (jak wykazały statystyki) herbatę czarną. My polecamy herbatę, która swoim smakiem przypomina zapach palnego cygara jest to czarna herbata wędzona

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *