Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Indie są siódmym co do wielkości państwem na świecie i jednym z czołowych producentów herbaty.

Całe Indie od połowy  XIX wieku do połowy XX należały do Wielkiej Brytanii. Według danych  historycznych uprawa herbaty w Indiach rozpoczęła się na początku XVIII wieku. Angielscy naukowcy odkryli sposób przeflancowania sadzonek chińskiej herbaty.

W tym samym czasie odkryto krzaki „thea assamica” w regionie Assam. Krzaki assamica i sinnesis były mnóstwo razy krzyżowane i stanowiły podstawę do uprawy herbaty na światową skalę. Łagodny tropikalny klimat, który dominuje w regionie Assam, okazał się idealny do uprawy mocnych, pikantnych herbat.

Z drugiej strony chłodniejsze wyżyny Darjeeling były idealne do uprawy herbaty drobniejszej, bardziej delikatnej z  lekko nutką gałki muszkatołowej. Czarna herbata z górskich płaskowyżów Sikkim przypomina herbatę Darjeeling, ale ma bardziej łagodniejszy smak.

Indyjska herbata Assam

 Assam to prowincja w północno-wschodnich Indiach o tropikalnym klimacie. Otoczona Bangladeszem, Birmą, Bhutanem, Tybetem, Chinami. Jedynym połączeniem z Indiami jest pas ziemi w północno-zachodniej części tej prowincji.

Uprawia się tu około połowy herbat produkowanych w Indiach i jest to największy region uprawy herbaty na świecie. Te mocne i pikantne herbaty dobrze sprawdzają się w przypadku twardej  wody i stanowią podstawę dla kilku klasycznych mieszanek czarnej herbaty.

Rośliny herbaciane są uprawiane w dużych ogrodach herbacianych o powierzchni uprawnej do 1000 hektarów. W Assam jest około 2000 plantacji.

Pierwszy zbiór- połowa kwietnia, późny maj. Herbaty z tego zbioru nie cieszą się popularnością na rynku europejskim. Przeważnie są bardzo aromatycznie, mają lekki kubek  a w smaku są raczej cierpkie.

Drugi zbiór odbywa się na początku czerwca do połowy sierpnia

Herbaty z tego zbioru są  bardzo dobrej jakości. Przeważnie ten zbiór jest eksportowany na rynek europejski. Napar jest bardzo ciemny, ostry i pikantny o bardzo mocnym aromacie

Koneserom herbat, którzy lubią mocny wyrazisty, mocny kubek,  proponuje dwie herbaty czarne z regionu Assam

Mokalbari East (drugi zbiór) ta doskonała herbata produkowana jest od ponad 100 lat. Charakteryzuje się najwyższą jakością o bardzo bogatym korzennym smaku. Można do niej dodać odrobinę cukru trzcinowego albo śmietankę.

Hathikuli z uprawy organicznej. (drugi zbiór) Herbata ta pochodzi z jednej z najlepszych certyfikowanych plantacji organicznych. Charakteryzuje się głębokim kolorem, słodkawo -chlebowym posmakiem. Ulubiona herbata wszystkich koneserów.

Z regionu Darjeeling proponuję: herbatę SOOM ,  herbatę LINGIA ,   herbatę Margaret’s Hope 

Herbaty czarne parzymy w temperaturze 100 st. Celsjusza lub tzw. białym wrzeniu. 

Zakochaj się w herbacie od pierwszego parzenia.

KUBKI, DZBANKI DO HERBATY

  • Promocja! przepiękny porcelanowy dzbanek z sitkiem

    Dzbanek Porcelanowy z zaparzaczem 900 ml

    139.00
  • Promocja! świąteczny kubek z sitkiem

    Kubek Porcelanowy Świąteczny z zaparzaczem Cha Cult 230 ml

    55.00

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *