Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Jak długo można przechowywać herbatę?

cze 30, 2020 | HERBATY | 0 komentarzy

Czy herbata się psuje?

Wszystko się psuje, zużywa, traci swoje właściwości. Herbaty z domieszką owocowców, kwiatów mają najkrótszy termin ważności – 1,5 roku. Do nich zaliczamy: herbaty owocowe, herbaty ziołowe i z krzaka camellia z dodatkami (kwiaty, owoce etc.).  Herbaty czyste z krzaka camellia, i rooibos, tak jak zapewnia mnie dystrybutor – 2 lata. 

Co się dzieje po dwóch latach przechowywania herbaty?
Herbata może stracić aromat, może się kruszyć, zmieniać smak z intensywnego na niewyczuwalny, może też być spleśniała. Klient opowiadał mi, że kupił w jakimś sklepie herbatę Earl Grey  (charakteryzuje się ona nie tylko unikalny smakiem ale i zapachem), tymczasem po otworzeniu nie było, ani zapachu, ani smaku. Susz wywietrzał. Herbata Earl Grey z naszego sklepu, po otwarciu opakowania pięknie pachnie i posiada mocno wyczuwalny aromat. którym wręcz można się delektować bergamotka w Earl Grey.

Robiąc gruntowne porządki znalazłam herbatę, która przeleżała 4 lata. Tak ją schowałam, że zapomniałam o jej istnieniu. Po otworzeniu stwierdziłam, ze zarówno smak jak i zapach ma niezmieniony. Po prostu herbata była dobrze przechowywana.

Jak prawidłowo przechowywać herbatę?

Aby herbata nie utraciła swoich właściwości musi być przechowywana w chłodnym i suchym miejscu, z jak najmniejszym dostępem powietrza (mówię o herbatach sypanych na wagę). W naszym sklepie sprzedajemy herbaty w gramaturze od 100g w specjalnych opakowaniach niedopuszczających do zawilgocenia suszu.

Herbatę należy przechowywać w szczelnych pojemnikach, z dala od intensywnych zapachów i światła. Najlepiej w metalowej puszce. Jeśli będziemy tego przestrzegać to herbata nie straci walorów smakowych i dłużej będzie mieć aromat i właściwą jakość, smak.

Warunki w jakich przechowywać należy herbatę?

  • w zaciemnionym miejscu
  • z dala od wilgoci, w chłodnym miejscu

Przechowywanie herbaty w metalowych puszkach

Jeżeli przesypujesz herbatę do specjalnej puszki, czy pojemnika przeznaczonego tylko na herbatę, wsyp tyle suszu, aby w ciągu tygodnia go zużyć. Jeżeli chodzi o herbaty owocowe to tylko przechowujemy ją do 1,5 roku, w przeciwnym razie napar może być z tzw. wkładką (robaki).

 

Czy można jakoś wykorzystać herbatę, która się przeterminowała?

Można i nie można. Po pierwsze, nawet jeżeli herbata będzie miała mniej intensywny aromat i utraci swój smak to nie znaczy, że nadaje się tylko do wyrzucenia. Możesz ją wysypać na ogródek, albo zrobić napar, ostudzić i podlać kwiaty czy krzaki. Jeżeli herbata jest spleśniała, zawilgocona etc. natychmiast ją wyrzuć.

Jeżeli susz jest tylko połamany możesz go zmielić i dodać np. do naleśników, czy tak, jak robi moja koleżanka, dodaje do marynaty. Z herbaty Matcha, z czarnej i zielonej na blogu zamieszczone są przepisy kulinarne. Wejdźcie i zobaczcie inne nasze herbaty świata sklep online.

Podsumowując: O czym należy pamiętać przechowując swoją herbatę?

Przechowuj herbatę w suchym, chłodnym miejscu, nigdy tam, gdzie może nabawić się wilgoci. Staraj się również aby do suszu nie dochodziło powietrze i zapachy np. kuchenne. Najlepiej używać do przechowywania specjalnych, szczelnych pudełkach na herbatę.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *