Zaznacz stronę

Według przeprowadzanych badań, najczęściej sięgamy po czarną herbatę. Pijemy ją do śniadania, do kolacji, przy spotkaniach towarzyskich w domach, w kawiarniach, herbaciarniach. Często też herbatę traktujemy jak lekarstwo na niestrawność, przejedzenie etc.

Proces produkcji herbaty.

Herbata uprawiana jest na plantacjach herbacianych i zbierana jest w stosownym czasie na ogół mechanicznie. Będąc na Sri Lance odwiedziłam plantację, gdzie liście herbaty zbierane były ręcznie przez kobiety (mężczyźni nadzorowali pracę). Czas zbioru jest różny. Głównie zależy od klimatu, w jakim uprawiana jest herbata. Z tego samego krzaka uzyskujemy herbatę czarną, czerwoną, zieloną i białą. Każda z tych herbat  ma inny proces produkcji, np. inny proces fermentacji, suszenia. W produkcji herbaty czarnej wyróżniamy cztery etapy: więdnięcie liści,  skręcanie, fermentację i suszenie.

Jakie właściwości ma czarna herbata?

Napar z czarnej herbaty zawiera  flawonoidy. Mają one właściwości antyoksydacyjne, czyli wymiatają z naszego organizmu wolne rodniki tlenowe. Wolne rodniki są przyczyną wielu chorób i to między innymi przez nie nasz organizm się starzeje. Najcenniejszymi flawonoidami pochodzącymi z czarnej herbaty są katechiny. Chronią one organizm przed rozwojem miażdżycy, zawałem serca, obniżają poziom cholesterolu i regulują ciśnienie krwi. Napar z czarnej herbaty pobudza również wydzielanie soków trawiennych,  a więc przyczynia się do poprawy trawienia. Dodatkowo herbata ma właściwości pobudzające, czyli stawiające nas do pionu albo uspokajające, a to zależy od czasu parzenia.

W procesie parzenia naparu najpierw wydziela się teina, która ma właściwości pobudzające, natomiast tania, która osłabia działanie teiny, uwalnia się po 3-5 minutach. Po tym czasie napar ma właściwości uspokajające.

Herbata długo parzona ma gorzki smak, a to za sprawą dużej ilości garbnika znajdującego sie w herbacie. Większą mocą charakteryzują się odmiany wysokogatunkowe, gdyż w suszu jest więcej młodych liści. Właściwości czarnej herbaty zaczął doceniać przemysł kosmetyczny. Powstają linie kosmetyków na bazie naparu z herbaty. Są to kosmetyki przeciwstarzeniowe.

Czy czarną herbatę można pić w dowolnych ilościach?

Najczęściej sięgamy po czarną herbatę. Ale,  tak jak we wszystkim,  należy zachować umiar. Czarna herbata pita w nadmiarze może powodować drżenie rąk, bezsenność, zbytnie pobudzenie. W takim razie ile możemy wypić filiżanek czarnej herbaty? Moim zdaniem tyle filiżanek, aby nie występowały działania uboczne. I pamiętajmy – sięgamy po herbatę najwyższej jakości,  np. oferowaną w naszym sklepie.

 

 

0
X