Prezenty istnieją nieomal od początku istnienia ludzkości


Mogą być wręczane z okazji – np. uroczystości ślubnej, imienin (dziś rzadko obchodzonych), urodzin, dnia kobiet, babci i dziadka, Świąt Bożego Narodzenia itp.

Upominek możemy wręczyć również bez okazji. Po prostu mamy ochotę nim kogoś obdarzyć i jest to niezbity dowód, że darzymy daną osobę sympatią.

Prezenty w Europie i nie tylko


W Europie prezenty podaje się ładnie zapakowane. Zwraca się uwagę na to, aby opakowanie było biodegradowalne.
W innych częściach świata są pewne różnice w sposobie wręczania prezentów i ich pakowania. Np. w Wietnamie nie owija się upominków w czarny papier, ponieważ ten kolor kojarzy się nie z elegancją, a ze śmiercią. Najwłaściwszy kolor to żółty albo różowy.

W Polsce odwiedzając kogoś przynosimy butelkę alkoholu, dobrą herbatę na prezent, kwiaty dla pani domu, czekoladki itp. W Wietnamie podobnie: czekoladki, likier, owoce.

W naszym kraju otwiera się upominek przy gościu, wyrażając zadowolenie i podziękowanie. W Wietnamie niekoniecznie. Można odmówić przyjęcia prezentu, jeżeli obdarowywany uważa, że jest zbyt drogi. „Obdarowujący musi być cierpliwy i przekonywujący aż w końcu prezent zostanie przyjęty”. W tym kraju upominkami głównie obdarzają się rodziny i nie jest ważne, czy jest to drobiazg, czy coś kosztowniejszego. Ważna jest pamięć.


Prezenty z wdzięczności

Bywa, że obdarowujemy kogoś w ramach rewanżu lub bez okazji prezentem drogim. Osoba obdarowywana czuje, że ma obowiązek się zrewanżować (reguła wzajemności).

Jeżeli nie może narasta w niej frustracja, która często przeradza się w nienawiść. Nieodwzajemniona wdzięczność dusi. Nienawiść doprowadza do zerwania kontaktów, nie tylko osobistych, ale i np. biznesowych. Pamiętaj, że obdarowywując kogoś ( nie tylko rzeczami) musisz wiedzieć, czy stać tę osobę na rewanż.
Zawsze pozwalaj na spłacenie długu wdzięczności.


Kobiety kochają diamenty tak śpiewała Marilyn MonroeCo innego, kiedy relacje są bardzo bliskie np. żona z przyjemnością przyjmie od męża diamenty – jak śpiewała Marilyn Monroe – „diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety”. Obecnie uważam, że najlepszym przyjacielem kobiety jest dobra zmywarka. Kobieta w zamian nie musi kupować zegarka Rolexa, ale np. wodę Old Spice. Wręczając z uśmiechem powie, że i tak on wszystko ma, ale tej wody na pewno nie.


Cienka linia między prezentem, a łapówką


W latach 90 ubiegłego wieku w Warszawie istniał sklep z drogimi zegarkami. Osoba, czy też firma, która chciała się zrewanżować za pomoc w załatwieniu „jakiegoś interesiku”, nabywała w tym sklepie elegancki zegarek w cenie stosownej do wagi sprawy. Persona obdarowana mogła go zwrócić do sklepu po odliczeniu ustalonego z góry procentu.

I taka karuzela trwała przez dobrych parę lat. Parafrazując Andrzeja Mleczkę, „Jaka łapówka panie kierowniku?
I darczyńca zadowolony i obdarowany zadowolony i interes się kręci”.


Wyłudzanie prezentów


Moja przyjaciółka poznała na Facebooku mężczyznę, który przedstawił się, jako inżynier, pracujący na platformie wiertniczej w Kanadzie. Facet był bardzo dowcipny, miał duże poczuciem humoru i świetnie znał angielski.

Korespondencja trwała. Poprosił ją nawet, aby pomogła mu kupić dom w pobliżu jej miejsca zamieszkania.
Poleciła mu dobre biuro pośrednictwa nieruchomości i nadal byli w kontakcie. Lampka alarmowa zapaliła się, kiedy usłyszała, że on się w niej zakochał i śni o niej w dzień i nocy.

Po tym miłosnym wyznaniu poprosił ją o pożyczkę ponieważ „jest okazja zrobić dobry interes i oboje na tym zyskają”. Odmówiła polecając banki. Korespondencja się urwała. Po jakimś czasie rzeczony pan poinformował ją, że jest w Afryce (chyba w Nigerii) i zgubił kartę kredytową. Nie ma, czym zapłacić za hotel i błaga aby mu pożyczyła 500 funtów.

Przyjaciółka ponownie okazała się nieczułą na potrzeby drugiego człowieka (taką jej wydał opinię). Zaproponowała, -biorąc pod uwagę tamtejszy gorący klimat- aby przenocował pod gwiaździstym niebem.


Podsumowując:

Wręczaj osobom lubianym prezenty z okazji i bez okazji. Herbata będzie idealnym pomysłem ponieważ herbata jest prezentem niezobowiązującym, czyli nie wymaga rewanżu. Jest jeszcze grupa osób, którym nie wiadomo co kupić bo wszystko mają i tu w sukurs przychodzi zestaw herbat. Ważne jest, by była to herbata wysokogatunkowa, najlepiej liściasta. Zdecydowanie nie polecam zwykłej herbaty ekspresowej kupionej w sklepie spożywczym. O herbatach w torebkach warto poczytać w artykule, który napisałam jakiś czas temu:

Herbaty na wagę czy w torebkach – jakie kupować i dlaczego?

Herbaty na wagę czy w torebkach – jakie kupować i dlaczego?Jeżeli nie masz pewności jaki zestaw skomponować to skontaktuj się z nami drogą mailową lub telefoniczną- Pomożemy Ci stworzyć prezent wybierając herbatę lub zestaw herbat.0