Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Przesilenie wiosenne – jak je przetrwać i zacząć działać?

mar 9, 2021 | HERBATY | 0 komentarzy

Przesilenie wiosenne – skąd czerpać siły?

Wiosna cieplejszy wieje wiatr
Wiosna znów nam ubyło lat
Wiosna, wiosna wkoło rozkwitły bzy
Śpiewa skowronek nad nami
Drzewa strzeliły pąkami
Wszystko kwitnie wkoło i ja i ty
.

Skaldowie- Wszystko kwitnie wkoło

Przesilenie wiosenne to czas, w którym dni stają się coraz dłuższe, a noce krótsze. Jest to okres, w którym natura budzi się do życia po zimowym śnie. Jednak dla niektórych ludzi przesilenie wiosenne może być trudnym czasem. Często towarzyszą mu objawy takie jak zmęczenie, drażliwość, problemy ze snem, brak energii i motywacji.

Jak więc przetrwać przesilenie wiosenne i zacząć działać?

Zbliża się wiosna a wraz z nią wszystko rozkwita. Do życia budzi się przyroda, rośnie entuzjazm. Z jednej strony chcemy być czynni , z drugiej czujemy zmęczenie. Tak działa na nas przesilenie wiosenne. Uważajcie na „wewnętrznego lenia” , który stara się zaprzyjaźnić z naszymi słabościami. Musimy przemóc się i zacząć działać. Ale skąd czerpać siły do działania?

Przede wszystkim, warto zacząć od uważnego obserwowania swojego organizmu i reakcji na zmieniające się warunki atmosferyczne. Przesilenie wiosenne może wpływać na naszą psychikę, ale także na kondycję fizyczną. Dlatego warto zadbać o zdrowy styl życia, który pomoże nam przetrwać ten czas.

  • odpowiednie odżywianie. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ilość i jakość spożywanych posiłków. W diecie powinny przeważać produkty bogate w witaminy, składniki mineralne i błonnik. Ważne jest, aby w diecie pojawiły się owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, ryby oraz mięso drobiowe i indycze.
  • aktywność fizyczna. Warto zacząć od krótkich spacerów na świeżym powietrzu, które pozwolą nam naładować baterie i dostarczyć organizmowi potrzebnej dawki tlenu. Następnie można rozważyć bardziej intensywną aktywność, np. bieganie, jazdę na rowerze, pływanie czy siłownię. Ważne jest jednak, aby wybierać taką formę aktywności, która będzie dla nas przyjemna i nieprzyjemna praca.
  • sen. Warto zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu. Należy pamiętać, że sen jest niezwykle ważnym elementem naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego warto dbać o regularny rytm snu i wybierać dla siebie odpowiednie warunki do wypoczynku, takie jak wygodne łóżko, cicha i ciemna sypialnia.
  • zarządzanie stresem. Stres jest nieunikniony, ale warto nauczyć się, jak radzić sobie z jego negatywnymi skutkami. Można np. zastosować techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga, czy nawet proste ćwiczenia oddechowe.
  • Mieć cel i go realizować. Przesilenie wiosenne to nie tylko czas trudności, ale także czas nowych możliwości i perspektyw. Warto wykorzystać ten czas, aby zacząć działać i realizować swoje cele. Możemy np. rozpocząć naukę nowego języka, zacząć uprawiać nowy sport, czy podejmować się nowych wyzwań zawodowych. Ważne jest, aby wyznaczyć sobie cele, które będą motywować nas do działania i umożliwią rozwój.

Jak małymi krokami dojść do celu? 

Trzeba wyjść ze swojej strefy komfortu. Będąc w niej nic nie zmienimy ponieważ ciężko postawić przed sobą nowe wyzwania i działać na pełnych obrotach. Wychodząc ze strefy komfortu zmieniamy swoje nawyki, przyzwyczajenia. Idziemy naprzód, pobudzamy swoją kreatywność, przestawiamy mózg na wyższe obroty.  

W badaniach naukowych nad mózgiem u sportowców sprawdzano, jak ich ciało reaguje na wysiłek fizyczny. Okazało się że umysł w momencie jak ciało jest zmęczone wysyła sygnały – jesteśmy wyczerpani i powinniśmy odpocząć. Mózg nie jest zaprogramowany, by wyciskać z nas siódme poty.

Dawno stwierdzono, że mózg jest leniwy, trudno mu zmieniać przekonania, przyzwyczajenia itp. Nie wszyscy potrafią się tak zmotywować i działać na najwyższych obrotach. Pomóc mogą np. afirmacje, nagrania motywacyjne etc. Niektórzy z was twierdzą, że to nie działa, ale jest wręcz przeciwnie. Nastawienie afirmatywne oraz powtarzanie pozytywnych, zachęcających do działania tekstów przynosi pomoc w walce z rozleniwieniem, z ospałością – inaczej mówiąc z próżniactwem.

Wiosna – czas działań i nowych możliwości

Chcesz poznać świat, coś w nim zmienić? Nie chcesz stać w miejscu? Być może zastanawiasz się nad zmianą pracy? Po prostu zmień swoje zachowania. Wiosna to najlepszy czas na działanie. Jesienią i zimą, gdy dzień jest krótszy i ponury, brak życiodajnego słońca, trudniej nam się zebrać do wszelkiej aktywności.  

Jakie herbaty na dobry sen?

Najlepszym pomysłem będzie herbata Rooibos. Można ja podać zarówno osobie starszej jak i dzieciom. Nie zawiera kofeiny, jest idealna na wieczór.

Osoby, które maja problem z zaśnięciem warto by wieczorem piły melisę lub mieszanki ziołowe z lawenda, miętą.

Sen jest niezwykle ważnym elementem naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Właściwy sen pozwala na regenerację organizmu i poprawia ogólne samopoczucie. Jednym ze sposobów na poprawienie jakości snu jest picie herbat, które mają właściwości uspokajające i relaksujące.

W tym artykule przedstawimy kilka herbat, które pomogą Ci zasnąć i zregenerować się podczas snu.

  • Herbata z rumianku Rumianek to kolejna roślina o właściwościach uspokajających. Zawiera substancje, które działają na receptory w mózgu, uspokajając układ nerwowy i redukując napięcie. Herbata z rumianku działa kojąco na organizm i łagodzi objawy stresu. Dlatego warto wypić filiżankę herbaty z rumianku przed snem, aby zrelaksować się i zasnąć.
  • Herbata z melisy Melisa to roślina o właściwościach uspokajających i relaksujących. Zawiera olejki eteryczne, które działają kojąco na układ nerwowy i poprawiają nastrój. Herbata z melisy działa uspokajająco na organizm, łagodzi stres i napięcie, co przekłada się na lepszą jakość snu. Jeśli masz problemy ze snem lub jesteś zdenerwowany, warto wypić filiżankę herbaty z melisy przed snem.
  • Herbata z mięty Mięta to roślina o właściwościach uspokajających, ale także pobudzających układ trawienny. Dlatego herbatę z mięty warto pić po ciężkim posiłku, aby ułatwić trawienie. Jednocześnie, herbata z mięty działa relaksująco na organizm, łagodzi objawy napięcia i stresu, co przekłada się na lepszy sen. Dlatego warto wypić filiżankę herbaty z mięty przed snem, aby zrelaksować się i zasnąć spokojnie.
  • Herbata z lawendy Lawenda to roślina o silnych właściwościach uspokajających. Zawiera olejki eteryczne, które działają na układ nerwowy, łagodząc stres i napięcie. Herbata z lawendy działa kojąco na organizm, poprawia nastrój i pomaga zasnąć. Dlatego warto wypić filiżankę herbaty z lawendy przed snem, aby zrelaksować się i mieć spokojny sen.
  • Herbata z cynamonem Cynamon to przyprawa o właściwościach uspokajających i antyoksydacyjnych. Zawiera substancje, które działają na układ nerwowy i poprawiają nastrój. Herbata z cynamonem działa relaksująco na organizm

Planuj i przyj do przodu 

Zaplanuj co chcesz zmienić. Najlepiej swoje pomysły i cele spisz na kartce, wtedy łatwiej unaocznić i opracować dokładnie działanie. 

Działaj krok po kroku. Ważne by robić codziennie małe czynności, wówczas nie odczujemy dużego zmęczenia.

Dużo czasu tracimy bezpowrotnie na przeglądanie social mediów, czy oglądanie seriali w TV. Warto ustalić ile czasu dziennie będziemy poświęcać na tego typu rozrywkę i należy ją ograniczyć do niezbędnego minimum. W pewnym momencie zorientujecie się jak dużo macie wolnego czasu, który możecie lepiej spożytkować.

A więc do dzieła – róbcie to co Was interesuje, po troszeczku i systematycznie. Z czasem zauważycie rezultaty. 

Hasło na dziś. Udoskonalaj swoje życie, nie stój w miejscu, pomoże Ci w tym filiżanka Twojej ulubionej herbaty.  

Podsumowując, przesilenie wiosenne może być trudnym okresem dla niektórych osób, ale warto pamiętać, że z odpowiednią opieką nad sobą i swoim zdrowiem można go przetrwać i zacząć działać. Warto zwrócić uwagę na swoje potrzeby, dbać o odpowiednią dietę, sen, aktywność fizyczną i radzenie sobie ze stresem. To wszystko pomoże nam wzmocnić odporność i zachować dobry nastrój w tym trudnym, ale jednocześnie pełnym możliwości czasie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *