Wokół herbaty pojawiło się dużo mitów. Spróbuję je rozwiać przedstawiając fakty.

Czy herbata zielona to najzdrowsza z herbat?

Odpowiedź: Mit

Musimy pamiętać, że każda herbata (zielona, czarna, biała, żółta, Pu-erh, Oolong,  Sencha, Matcha) pochodzą z tego samego krzaka camellia. Różni je czas zbiorów i sposób przetwarzania.

Wszystkie herbaty posiadają polifenole, które „wymiatają” z naszego organizmu nadmiar  wolnych rodników odpowiedzialnych za wiele chorób i… starzenie się. Herbata zielona posiada jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy-  EGCG.  Sekretem działania prozdrowotnego herbat, jak to często bywa, pozostaje wysoka jakość suszu.

 

Czy herbata czarna jest najmniej zdrowa?

Odpowiedź: Mit

Absolutnie się z tym nie zgadzam. Tak jak herbata zielona posiada EGCG, tak w czarna herbacie na skutek pełnej oksydacji występują  Teaflawiny. Mają porównywalne właściwości prozdrowotne do EGCG. Herbata czarna ma więcej kofeiny i mniej L-teaniny (łagodzi działanie kofeiny).

Przypominam: kofeina w nadmiarze jest szkodliwa, może powodować niepokój, kłopoty ze snem. Kofeina w małych dawkach (a takie zawiera herbata) ma działanie prozdrowotne m. innymi poprawia pamięć. Przy zaburzeniach układu pokarmowego nie ma lepszego lekarstwa jak mocna czarna herbata.

Pamiętajmy, że lekarstwo w za dużych dawkach może zatruć, w zalecanych leczy. Wybór herbaty powinien zależeć od naszych preferencji smakowych.

 

Czy herbata jest środkiem odchudzającym?

Odpowiedź: Mit

Herbata nie jest środkiem odchudzającym. Ona może przyspieszyć metabolizm, ale nie odchudzać. Bez diety i wysiłku fizycznego (na dzień dzisiejszy) nie schudniemy. Do herbat wspomagających odchudzanie należą przede wszystkim herbaty Pu-erh potocznie zwane „ spalaczami tłuszczu” oraz herbaty zielone, które również przyspieszają metabolizm.

Czy dzieci mogą pić herbatę?

Odpowiedź: Mit i fakt

Nie zaleca się pić herbat (Camellia Sinensis)  dzieciom do 10 roku życia ze względu na zawartość kofeiny. Ostatnio przeczytałam, że w Brazylii dzieci nieomal od urodzenia piją kawę. Skoro tak jest, to widocznie kofeina nie wpływa negatywnie na ich organizm.

Najlepsze dla dzieci są herbaty Rooibos, owocowe, niektóre ziołowe oraz zielone z dodatkiem owoców. Jeżeli dziecko jest przeziębione można mu podać filiżankę gorącej herbaty osłodzonej konfiturą lub miodem, szczególnie przy leczeniu dróg oddechowych. Nie ma przeszkód, żeby wzorem PRL zaparzyć esencje i mocno ją rozcieńczyć.

Dzieci nie zawsze lubią gorzki smak herbaty, dlatego można ją dosłodzić -zamiast białym cukrem- syropem, sokiem, miodem lub konfiturami. Musimy pamiętać, że miód w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza traci swoje właściwości prozdrowotne i staje się tylko słodzikiem.

Czy herbata wypłukuje elektrolity?

Odpowiedź: Mit

Kofeina oraz taniny (garbniki ) działają lekko moczopędnie, co niewątpliwie zwiększa wydalanie elektrolitów, ale ich ubytek jest naprawdę niewielki. Badanie społeczeństw, których herbata jest napojem narodowym (Chiny, Japonia) nie wykryły niedoborów pierwiastków na skutek spożywania większej ilości herbaty.

Czy herbatę można spożywać tylko jako napój?

Odpowiedź: Mit

Jest to nieprawda. Mongołowie gotują susz herbaty z mlekiem, mąką lub  kaszą, do tego dodają tłuszcz wołowy lub  barani, albo masło. Taką mieszankę przyprawiają do smaku solą i pieprzem.

Kirgizi piją herbatę z mlekiem lub śmietaną uzupełniając mąką i łojem baranim. Co kraj to obyczaj. Jedni piją herbatę z imbryka z dodatkiem herbatniczka, inni z dodatkiem łoju i śmietany.

Pamiętajmy, że herbata jest znana od nieomal 5000 lat i zawsze była uważana za roślinę zdrowotną.

Czy Herbata bio/organiczna jest zdrowsza od herbaty bez tej etykiety?

Odpowiedź: Fakt

 

Czy Herbata to dobry środek na przeziębienie?

Odpowiedź: Fakt

Prawdą jest, że każda herbata posiada właściwości przeciwzapalne i wspomaga organizm w leczeniu górnych dróg oddechowych. Do tego jest smacznym „poprawiaczem” nastroju.

Herbaty powinno się pić 20 minut po posiłku

Do niedawna tak się uważało. Ostatnio przeczytałam książkę “Jelita wiedzą lepiej”.  Autor Michael Mosley twierdzi, że do posiłków można pić tylko trzy napoje: kawę, herbatę i wodę.

Pamiętajmy – herbata jest rośliną leczniczą. W regionach, w których  ludzie dożywają 100 lat i więcej, jest powszechny zwyczaj picia herbaty. Aby zachować zdrowie – jedna filiżanka dziennie to obowiązek.

Moim zdaniem najlepsze herbaty to  tzw. herbaty sypane. Można zamówić herbatę na wagę, zaczynając już od 50 g. Herbatę  sypaną  zaparzamy bezpośrednio w imbryku lub w tzw. zaparzaczce. Ważne jest, aby liście miały przestrzeń do rozwinięcie się, wtedy herbata zachowuje wszystkie swoje właściwości i co bardzo ważne- aromat. Ważna jest też właściwa temperatura parzenia herbaty. Zielone, białe parzymy w temperaturze 70-80 st. Celsjusza, czarne w 100 st. Celsjusza lub w tzw białym wrzeniu.

Czy Kobiety w ciąży mogą pić herbaty?

Odpowiedź: Fakt z ograniczeniami

Zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że można pić będąc w ciąży, inni, że nie. Chodzi o teinę (jest to ten sam związek chemiczny, co kofeina w kawie) oraz garbniki. Herbata ma małą zawartość teiny (w porównaniu z kawą). Moim zdaniem trzeba obserwować swój organizm. Jeżeli po wypiciu herbaty czujesz się dobrze, to nie zaszkodzi filiżanka zielonej herbaty najlepiej np herbata kukicha lub z dodatkiem owoców np. mieszanka herbaty białej i zielonej “wiosenne przebudzenie”  , tym bardziej, że w zielonej jest dużo l-teaniny,. (związek, który łagodzi działanie kofeiny).

Polecam herbaty owocowe,  herbaty Rooibos, oraz herbaty zielone, herbaty białe.
Nie polecałabym herbaty Matcha. Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciąże.

Poniżej herbaty, które mogą pić kobiety w ciąży:


0
Share via
Copy link