Herbata zielona to najzdrowsza herbata

Mit

Musimy pamiętać, że każda herbata (zielona, czarna, biała, Pu-erh, Oolong,  Sencha, Matcha) pochodzą z tego samego krzaka camellia sinensis. Różni je czas zbiorów i sposób przetwarzania. Wszystkie herbaty posiadają polifenole, które „wymiatają” z naszego organizmu wolne rodniki odpowiedzialne za wiele chorób i starzenie się organizmu. Herbata zielona posiada pochodną katechiny EGCG, która ma bardzo duże właściwości prozdrowotne.  Sekretem działania prozdrowotnego, jak to często bywa, pozostaje wysoka jakość suszu.

Herbata czarna jest najmniej zdrowa

MIT

Absolutnie się z tym nie zgadzam. Tak jak herbata zielona posiada EGCG, tak w czarna herbacie na skutek pełnej oksydacji występują  Teaflawiny. Mają porównywalne właściwości prozdrowotne do EGCG. Herbata czarna ma więcej kofeiny i mniej L-teaniny (łagodzi działanie kofeiny). Przypominam: kofeina w nadmiarze jest szkodliwa, może powodować niepokój, kłopoty ze snem. Kofeina w małych dawkach (a takie zawiera herbata) ma działanie prozdrowotne m. innymi poprawia pamięć. Przy zaburzeniach układu pokarmowego nie ma lepszego lekarstwa jak mocna czarna herbata.
Pamiętajmy- lekarstwo w za dużych dawkach może zatruć, w zalecanych leczy.
Wybór herbaty powinien zależeć od naszych preferencji smakowych.

Herbata jest środkiem odchudzającym

MIT

Herbata nie jest środkiem odchudzającym. Ona może przyspieszyć metabolizm, ale nie odchudzać. Bez diety i wysiłku fizycznego (na dzień dzisiejszy) nie schudniemy. Do herbat wspomagających odchudzanie należą przede wszystkim herbaty Pu-erh potocznie zwane „ spalaczami tłuszczu” oraz herbaty zielone, które również przyspieszają metabolizm.

Dzieci nie mogą pić herbaty.

MIT I FAKT

Nie zaleca się pić herbat (camellia sinensis)  przez dzieci do 10 roku życia ze względu na zawartość kofeiny. Ostatnio przeczytałam, że w Brazylii dzieci nieomal od urodzenia piją kawę. Skoro tak jest, to widocznie kofeina nie wpływa negatywnie na ich organizm. Najlepsze dla dzieci są herbaty Rooibos, owocowe, niektóre ziołowe oraz zielone z dodatkiem owoców. Jeżeli dziecko jest przeziębione można mu podać mu filiżankę gorącej herbaty osłodzonej konfiturą lub miodem, szczególnie przy leczeniu dróg oddechowych. Można też wzorem PRL zaparzyć esencje i mocno ją rozcieńczyć. Dzieci nie zawsze lubią gorzki smak herbaty, dlatego można ją dosłodzić -zamiast białym cukrem- syropem, sokiem, miodem lub konfiturami. Musimy pamiętać, że miód w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza traci swoje właściwości prozdrowotne i staje się tylko słodzikiem.

Herbata wypłukuje elektrolity

MIT

Kofeina oraz taniny (garbniki ) działają lekko moczopędnie, co niewątpliwie zwiększa wydalanie elektrolitów, ale ich ubytek jest naprawdę niewielki. Badanie społeczeństw, których herbata jest napojem narodowym (Chiny, Japonia) nie wykryły niedoborów pierwiastków na skutek spożywania większej ilości herbaty.

Herbatę można spożywać tylko jako napój

MIT

Jest to nieprawda. Mongołowie gotują susz herbaty z mlekiem, mąką lub  kaszą, do tego dodają tłuszcz wołowy lub  barani albo masło. Taką mieszankę przyprawiają do smaku solą i pieprzem.
Kirgizi piją herbatę z mlekiem lub śmietaną uzupełniając mąką i łojem baranim.
Co kraj to obyczaj. Jedni piją herbatę z imbryka z dodatkiem herbatniczka, inni z dodatkiem łoju i śmietany.
Pamiętajmy, że herbata jest znana od nieomal 5000 lat i zawsze była uważana za roślinę zdrowotną.

Herbata bio/organiczna jest zdrowsza od herbaty bez znaczka.

FAKT

Tak powinno być..

Herbata to dobry środek na przeziębienie.

FAKT

Prawdą jest, że każda herbata posiada właściwości przeciwzapalne i wspomaga organizm w leczeniu górnych dróg oddechowych. Do tego jest smacznym „poprawiaczem” nastroju.

Kobiety w ciąży nie mogą pić herbaty

MIT z ograniczeniami

Zdania są podzielone. Jedni twierdzą, ze można pić będąc w ciąży, inni, że nie. Chodzi o teinę (jest to ten sam związek chemiczny, co kofeina w kawie) i garbniki. Herbata ma małą zawartość teiny (w porównaniu z kawą). Moim zdaniem trzeba obserwować swój organizm. Jeżeli po wypiciu herbaty czujesz się dobrze, to nie zaszkodzi filiżanka zielonej herbaty najlepiej z dodatkiem owoców, tym bardziej, że w zielonej jest dużo l-teaniny,. (związek, który łagodzi działanie kofeiny).
Polecam herbaty owocowe, Rooibos, Lapacho oraz niektóre ziołowe.
Nie polecałabym herbaty Matcha.
Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciąże.

Pamiętajmy – herbata jest rośliną leczniczą

Moim zdaniem najlepsze herbaty to  tzw. herbaty sypane. Można zmówić herbatę na wagę, zaczynając już od 5 dkg. Herbatę  sypaną  można zaparzać bezpośrednio w imbryku lub w tzw. zaparzaczce. Ważne jest aby liście miały przestrzeń do rozwinięcie się. Wtedy herbata zachowuje wszystkie swoje właściwości i co bardzo ważne- aromat.

0
X

ZGARNIAJ RABATY. ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER!

Poinformujemy Cię, gdy tylko pojawią się dodatkowe rabaty od cen objętych promocją. WARTO korzystać, bo czas na dodatkowe promocje jest bardzo krótki.

Zapisz mnie. (Możesz zrezygnować w dowolnym momencie).