Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Postanowienia Noworoczne na 2024

sty 13, 2024 | DYWAGACJE PRZY HERBACIE | 0 komentarzy

Postanowienia Noworoczne na 2024

  1. Jak mówią statystyki pierwszym postanowieniem jest rozpoczęcie zdrowego styl życia. Czyli regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i ograniczenie używania substancji szkodliwych, takich jak alkohol czy papierosy.
  2. Następnym dość częstym zamiarem jest poprawienie swoich umiejętności lub zdobycie nowych, np. nauka języków obcych, kursy zainteresowań np. kurs fotografii, czy sięganie częściej po literaturę. Przyrzekamy sobie, że wraz z Nowym Rokiem zachowamy równowagę między pracą a życiem osobistym aby mieć czas na rodzinę, przyjaciół i własne zainteresowania.
  3. Bardzo często na początku roku postanawiamy oszczędzać pieniądze, np. poprzez tworzenie budżetu, planowanie wydatków i ograniczanie zbędnych wydatków.
  4. Niektórzy z nas postanawiają angażować się w wolontariat czyli pomagać potrzebującym. Regularnie oddawać krew lub wpłacać cyklicznie datki na różnego rodzaju fundacje, czy organizacje społeczne.
  5. Prawie wszyscy postanawiamy wypełnić swoje życie nowymi, interesującymi doświadczeniami, takimi jak podróże, poznawanie innych kultur, nauka nowych umiejętności czy robienie rzeczy, które zawsze chcieli zrobić, ale z różnych powodów odkładali na później.
  6. Niektórzy z nas postanawiają w Nowym Roku poradzić sobie ze stresem, na przykład przez praktykowanie technik relaksacyjnych, medytację czy jogę.

Statystyki dotyczące realizacji noworocznych postanowień

Statystyki dotyczące realizacji noworocznych postanowień mogą się różnić w zależności od źródła.
Ogólnie rzecz biorąc, niektóre badania wskazują, że tylko około 20-30% ludzi udaje się utrzymać swoje postanowienia przez cały rok.  W styczniu zapisujemy się na siłownię, gimnastykę taniec towarzyski itp. Zaczynamy inaczej się odżywiać, eliminujemy słodycze, wprowadzamy warzywa, owoce, nie jemy fast foodów i bierzemy zwierzaka ze schroniska.

W następnych miesiącach stopniowo rezygnujemy z ćwiczeń gimnastycznych, z ruchu, wracamy do starych nawyków żywieniowych, zgubimy nadwagę w cieplejszym okresie. A propos nadwagi dowiedziałam się, że cała „Warszawka” jest na zastrzykach hamujących łaknienie. Zasięgnęłam języka u lekarzy (mam takich w rodzinie) okazało się, że te zastrzyki powinny być brane pod kontrolą lekarza, ponieważ skutki uboczne mogą być fatalne dla organizmu (ileś osób trafiło do szpitala z poważnymi powikłaniami).

Co zrobić aby noworoczne postanowienia zrealizować?

Musimy zacząć działać planowo. Zapisz cel a następnie ułóż plan działania z rozpisaniem na dni, miesiące.

Ważne jest aby regularnie monitorować co się zrobiło, a co nie. Z własnego doświadczenia wiem, jak ważna jest systematyczność i dotrzymanie danego sobie słowa.
Dwa lata temu pobrałam aplikacje do nauki języka angielskiego. I przez te dwa lata nie było dnia abym nie przerobiła lekcji. Bywa tak, że nawet przed godziną 23 z niej korzystam, po to aby nie stracić żadnego dnia. Niestety wśród moich znajomych jestem jedyną osobą, która jest tak wytrwała.

Jak zamienić niezdrowy nawyk w zdrowy?

 

Zmiana złego nawyku na dobry wymaga kilku kroków i determinacji. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

  1. Zidentyfikuj, jaki dokładnie jest Twój zły nawyk i zrozum, dlaczego chcesz go zmienić. Wiedza o negatywnych skutkach tego nawyku może Cię zmotywować do działania np. palenie papierosów.
  2. Ustal cele: Określ, jakie cele chciałbyś osiągnąć, zmieniając ten nawyk. Cele powinny być konkretne, mierzalne i osiągalne. Zapisz je i trzymaj się ich.
  3. Znajdź zdrowszą alternatywę: Zastanów się, co możesz zrobić zamiast wykonywania tego złego nawyku. Na przykład, jeśli palisz papierosy, zastąp tę czynność czymś bardziej pozytywnym, np. zaparz w sposób tradycyjny herbatę pu-erh i zrób rytuał z jej picia. Oczywiście może być inna herbata np. czarna, zielona, biała, czy Matcha. Najważniejszy jest rytuał jej parzenia.
  4. Rozłóż nawyk na mniejsze części: Czasami może być łatwiej zmienić nawyk, jeśli podzielimy go na mniejsze etapy. Na przykład, jeśli chcesz schudnąć, możesz zacząć od wprowadzenia ćwiczeń fizycznych przez 15 minut dziennie, a następnie stopniowo zwiększać czas i intensywność treningów. Jezeli chodzi o papierosy to trzeba podjąć radykalną decyzję. Koniec z papierosami, zamiast rannego papierosa zaparzamy herbatę w sposób tradycyjny. Nie muszę chyba nikomu mówić, że herbata na sznurku do rytualnego parzenia nie nadaje się.
  5. Zbuduj wsparcie: Powiedz bliskim osobom o swoim zamiarze zmiany nawyku. Poproś o wsparcie i zrozumienie. Czasami warto również dołączyć do grupy wsparcia lub skorzystać z pomocy trenera lub terapeuty.
  6. Monitoruj postępy: Zapisuj swoje postępy i osiągnięcia. To pomoże Ci zobaczyć, jak daleko już doszedłeś i dodatkowo motywować do kontynuacji.
  7. Bądź cierpliwy i wytrwały: Zmiana nawyku może zająć trochę czasu i wysiłku. Nie poddawaj się po pierwszych niepowodzeniach. Bądź cierpliwy i wytrwały w dążeniu do swoich celów.

Pamiętaj, że każdy jest inny i każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia. Skonsultuj się z profesjonalistą, jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w zmianie danego nawyku czyli de facto zmianie stylu życia.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *