Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Zielona herbata właściwości – zdrowa i smaczna

lut 7, 2022 | HERBATY | 1 komentarz

Wiele osób lubi pić herbatę. Ten napój jest nie tylko sposobem na ugaszenie pragnienia, ale także częścią spotkań towarzyskich. W różnych kulturach picie herbaty stało się prawdziwym rytuałem.

Zdrowotne właściwości zielonej herbaty

Zielona herbata cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to przede wszystkim z jej działania prozdrowotnego, które zostało potwierdzone przez liczne badania naukowe. Substancje znajdujące się w zielonej herbacie mają pozytywny wpływ między innymi na działanie mózgu, a także układu trawiennego. Dzięki bardzo dużej zawartości antyoksydantów zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów.

Przeciwutleniacze sprawiają także, że zielona herbata jest naturalnym sposobem na spowolnienie procesów starzenia się. Dotyczy to także skóry, zwłaszcza efektów fotostarzenia, ponieważ herbata bardzo skutecznie chroni przed niekorzystnymi skutkami działania promieniowania UV.

Zielona herbata może być także bardzo smacznym napojem. Wystarczy wiedzieć w jaki sposób należy ją prawidłowo parzyć. Przede wszystkim nie można tego robić zbyt długo, ponieważ napar nabierze nieprzyjemnego, gorzkawego posmaku. Dzięki prawidłowemu przygotowaniu napar będzie miał dużo bardziej delikatny smak, a jego picie będzie prawdziwą przyjemnością. Warto spróbować zielonej herbaty z imbirem, wspomaga odchudzanie i smakuje niesamowicie. Zdecydowanie herbata zielona na odchudzanie. 

Dlaczego zielonej herbaty nie zalewać wrzątkiem?

Zielona herbata zalana wrzątkiem traci swoje właściwości prozdrowotne, natomiast nie spowoduje to żadnych szkodliwych działań. Przeczytałam w literaturze francuskiej, ze przy przeziębieniach można wyjątkowo zalać zieloną herbatę wrzątkiem, ale tylko jeden kubek.

Zielona herbata różni się od innych herbat, zawiera większą ilość katechin i polifenoli niż inne herbaty.

Zalewanie zielonej herbaty wrzątkiem może prowadzić do nadmiernego rozpuszczenia się związków chemicznych, co może prowadzić do zmiany smaku i aromatu herbaty oraz zmniejszenia wartości odżywczych.

Dlatego zaleca się zaparzenie zielonej herbaty w wodzie o temperaturze około 70-80°C, co pozwoli na zachowanie naturalnego smaku i właściwości zdrowotnych. Woda o takiej temperaturze jest wystarczająco gorąca, aby uwolnić składniki aktywne, ale nie na tyle, aby zniszczyć ich wartość odżywczą.

Ile dziennie można wypić herbaty zielonej?

Nie ma ograniczeń. Wszystko zależy od Ciebie, znam osoby, które po 7 filiżankach czują się znakomicie i takie, którym wystarczą dwie. Pamiętajmy, że zielona herbata również zawiera kofeinę, jedna więcej np. zielona herbata Matcha i Sencha a najmniej Bancha. Musisz obserwować swój organizm. W literaturze spotkałam się ze stwierdzeniem, że zieloną herbatę można pic do 4 filiżanek dziennie. Ale zarówno Japończycy jak i Chińczycy wypijają dużo więcej.

KUBKI, DZBANKI DO HERBATY

  • szklana butelka na wodę w silikonowym rękawie, ze słomką i znacznikiem ilości wypitego napoju

    Butelka podróżna Szklana na wodę 900ml

    149.00
  • butelka na wodę lub herbate z zaparzaczem. Doskonała do biura, na wycieczki etc

    Butelka szklana z zaparzaczem do herbaty 1000 ml

    129.00

1 komentarz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *