Blog o herbacie, ziołach i nie tylko (dywagacje przy herbacie)

KATEGORIE: DIETA W CIĄŻY / DYWAGACJE PRZY HERBACIE / HERBATY / INSPIRACJE / PRZEPISY / ZADBAJ O SIEBIE

Dzień Babci i Dziadka – co się zmieniło?

sty 26, 2021 | DYWAGACJE PRZY HERBACIE | 0 komentarzy

Babcia i dziadek to jedne z najpiękniejszych słów świata.

Większości z nas słowa te kojarzą się z ciepłem, miłością, oddaniem i cierpliwością.

Znacząca rola dziadków w życiu dziecka


Siedzę sobie przy swojej ulubionej rozgrzewającej herbacie i myślę o swoich dziadkach i ich znaczącej roli w moim życiu. Dziadkowie byli bardzo postępowi, doskonale rozumieli moje problemy, bez względu na to czy były one małe, czy też -w moich oczach- ogromne.

Babcia była kobietą mądrą, bardzo nowoczesną a dziadek miał osobliwe poczucie humoru. Obydwoje przeżyli okupację hitlerowską w Warszawie (był to bardzo ciężki okres w ich życiu). Dziadek walczył w Powstaniu Warszawskim a po jego upadku został wywieziony do jednego z najcięższych obozów nazistowskich do Stutthofu.


Większość swojego życia mieszkali na Pradze, niedaleko fabryki Schichta. Po II wojnie światowej została przemianowana na Fabrykę Mydła i Kosmetyków „Uroda” a później ” Pollena”. Podobno z komina wydobywał się dym o bardzo nieprzyjemny zapachu.

Po latach, kiedy byłam na Szwedzkiej poczułam ten zapach i wróciły bardzo ciepłe wspomnienie. Ostatnio moja przyjaciółka stwierdziła, że uwielbia zapach piernika, ponieważ kojarzy jej się z ciepłym, pełnym miłości domem dziadków.

Dzisiejsi dziadkowie


Dzisiejsi dziadkowie są w znacznej mierze inni niż ich poprzednicy. Po pierwsze dbają o swoje zdrowie tzn. wiedzą, co jeść a czego unikać. Po drugie dbają o swoją formę zarówno fizyczną, jak i umysłową, że nie wspomnę o urodzie. Gros uprawia sporty. Najpopularniejszy to spacer z kijkami, ale nie tylko. W mojej grupie tanecznej są trzy pary dziadków. Dowiedziałam się od Małgosi Sygitowicz (nauczycielka jogi), że 1/3 uczestników zajęć na jodze to seniorzy.

Coraz więcej otwiera się Uniwersytetów III Wieku i jak sama nazwa wskazuje prowadzone są tam zajęcia dla seniorów. Nierzadko też babcia lub dziadek występują w roli cierpliwego nauczyciela i np. uczą wnuki jazdy na nartach, na łyżwach, gry w warcaby, szachy etc. Odkrywają z nimi przyrodę i maja dla nich wiele cierpliwości. Potrafią odpowiedzieć na każde pytanie.

Nigdy nie widziałam żeby dziadkowie rozmawiając z wnukami jednocześnie przeglądali telefon komórkowy, (co rodzicom się często zdarza). I co bardzo istotne – są tolerancyjni. Oni już wiedzą, co jest w życiu ważne, a co nie. Wnuki wraz z urodzeniem stały się najważniejszymi dla nich osobami. Również życie dzieci bez dziadków, szczególnie we wczesnym dzieciństwie, jest niepełne.

Moim zdaniem za kilka lat nie będą potrzebne tabletki antydepresyjne, wystarczy, że w naszym mózgu (może za pomocą najnowszej technologii) będziemy w stanie odszukać wspomnienia ciepłe i pełne miłości. Bo wiadomo, że nic tak nie leczy, jak miłość.

Życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka


Z okazji Dnia Babci i Dziadka, życzę Wam dużo zdrowia ( w tym wieku nie jest to truizm), dużo miłości do wnuków, ale nie zapominajcie o sobie . Bardzo ważne, abyście znali swoją wartość i nigdy nie pozwolili się zepchnąć na margines życia. Żeby wtedy, kiedy Was już nie będzie (będziecie w innym wymiarze) wnukom na wspomnienie o Was robiło się bardzo ciepło na sercu.

Ps. Przypominam, że herbaty maja właściwości prozdrowotne. Usuwają z naszego organizmu nadmiar wolnych rodników. Zapobiegają chorobom układu krwionośnego, nie dopuszczają do namnażania się komórek rakowych. Więcej przeczytasz o herbatach mity i fakty.


Rozmowa z wnukiem

Mój wnuk (5) : babcia dlaczego raper Sokół używa brzydkich słów?

Hm, bo to jest wyraz artystyczny.

A co to jest wyraz artystyczny? Przecież te wyrazy są brzydkie.

No, nie są ładne, ale często artyści, szczególnie raperzy i pisarze chcąc nadać soczystości temu co wyrażają używają brzydkich słów.

A co wyrażają?

Np. nie zgadzają się z rzeczywistością.

A co zabawek nie dostają? W ogóle to ja będę artystą.

Babcia bawimy się !!!

A może razem posłuchamy Sokoła i Fasolki?

Jak urosnę to tu, wejdę na stół.
Stanę na palcach i sięgnę po klucz
Więcej już nikt nie powie mi,
że nie mogę wyjść i otworze drzwi
Jak urosnę to was przez pasy sam
wezmę za rękę tam nie znajdą nas.
I na końcu świata, trzy przystanki stąd.
Zbuduje nasz dom na drzewie

KUBKI, DZBANKI DO HERBATY

  • Promocja! przepiękny porcelanowy dzbanek z sitkiem

    Dzbanek Porcelanowy z zaparzaczem 900 ml

    139.00
  • Promocja! świąteczny kubek z sitkiem

    Kubek Porcelanowy Świąteczny z zaparzaczem Cha Cult 230 ml

    55.00

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *