Hej zwolnij, dokąd tak pędzisz i po co tak pędzisz?

Zaparz swoją ulubiona herbatę (pamiętaj o rytuale parzenia herbaty) i usiądź, zrelaksuj się i milcz. Żyjemy w głośnym wręcz hałaśliwym świecie. Kilka minut milczenia zresetuje Twój mózg, a przede wszystkim pomoże mu odpocząć.

Dlaczego milczenie, medytacja sprzyjają Twojemu zdrowiu ?

Badanie opublikowane na łamach Proceedings of the National Academy of Science pozwoliło na zaobserwowanie nasilonego wzrostu mózgu w obrębie hipokampa u osób dorosłych, które 3 razy w tygodniu po 40 minut spacerowały w milczeniu po parku.

Co to jest hipokamp ?

Hipokamp znajduje się w mózgu w części skroniowej (po jednej i po drugiej stronie). Jego rolą jest przenoszenie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Dzięki temu uczymy się, zdobywamy doświadczenia i zapamiętujemy. Niestety w niektórych chorobach np. Alzhaimera, hipokamp podlega stopniowej degradacji.

Codzienna medytacja, siedzenie w ciszy może przyczyniać się do powstania nowych komórek nerwowych w hipokampie – tak twierdzą jogini i nie tylko.

Cisza przeciwdziała stresowi

W magazynie Sprawny Umysł witalne ciało nr 42/2021 w artykule “Milczenie jest złotem” napisano:

Jak wiadomo hałas wykazuje wiele niekorzystnych działań na mózg. Może spowodować wzrost stężenia hormonów stresu, aktywując odpowiedzialne za to ciało migdałowate.
W roku 2006 naukowcy na łamach magazynu Heart odkryli, że wystarczyło tylko 2 minuty ciszy, aby zniwelować ten efekt.

Ponadto całkowita cisza wydaje się o wiele lepiej działać niż uspokajająca, relaksująca muzyka. Efekt ten opiera się zarówno na spadku ciśnienia krwi, jak i na zmianach ukrwienia.

Cisza a bezsenność

Bardzo ważne jest, aby zasypiać w całkowitej ciszy, ponieważ wszelkie bodźce zewnętrzne mogą nas pobudzać, co nie sprzyja dobremu snu. Zaczynamy cierpieć (tak cierpieć) na bezsenność, a jak wiadomo jest ona przyczyną gorszej pracy mózgu. Człowiek, który niedosypia przestaje dobrze funkcjonować i co ważne – traci odporność, a dzisiaj jest ona bardzo ważna. Więcej na temat przeczytasz: jak radzić sobie z bezsennością

Cisza wyostrza zmysły

“Milczenie jest złotem” -w magazynie Sprawny Umysł witalne ciało nr 42 (grudzień)/2021czytamy:

W klasztorach chrześcijańskich oraz w innych religiach od stuleci propaguje się siłę ciszy, zabraniając czasowego mówienia, czytania, pisania, czy nawet kontaktu wzrokowego.

W celach badawczych neurobiolodzy przeprowadzili pewien eksperyment. Odkryli wówczas, że zakaz mówienia wyostrza zdolność do postrzegania innymi zmysłami. W czasie tego badania naukowcy uprawiali medytację vipassana, czyli rodzaj medytacji buddyjskiej rozpoczynającej się od technik oddechowych, a następnie przechodzący przez widzenie, słyszenie, odczuwanie myśli i emocji.

Wizaualizacja marzeń

Przede wszystkim wprowadź nawyk z parzenia i picia herbaty. Usiądź z filiżanką swojej ulubionej herbaty i zrelaksuj się, 15 minut tylko dla Ciebie.

Możesz dodatkowo obrazować to czego pragniesz. Jeżeli chcesz, aby się spełniło, musisz regularnie wizualizować swoje marzenie. Uwierz swojej podświadomości (nie ma rzeczy niemożliwych).

Wyobraź sobie swój cel wszystkimi zmysłami np. przeprowadzasz wywiad z jakąś znaną osobistością lub z Tobą przeprowadzany jest wywiad, weź w rękę filiżankę z herbatę , zobacz studio, poczuj zapach, poczuj szczęście, które Cię wypełnia- bo przecież spełniają się Twoje marzenia.

I na koniec : zakochaj się w herbacie od pierwszego parzenia

0
Share via
Copy link