Korzystaj ze słońca – wyjdź na świeże powietrze
„Wiosna! Cieplejszy wieje wiatr. Wiosna! Znów nam ubyło lat” (Skaldowie).
Po ostatniej zimie, (nie) zimie, nastały cieplejsze i dłuższe słoneczne dni. I gdyby nie wojna za miedzą, świat byłby piękny, albo piękniejszy.
Korzystaj więc ze słońca, wyjdź z domu na długi spacer, najlepiej poza miasto i ciesz się każdą chwilą, każdym momentem życia. Promienie słoneczne, jak wiemy, mają dobrotliwe działanie na nasz organizm. Przede wszystkim dostarczają nam w naturalny sposób witaminę D. Korzystnie wpływają również na naszą psychikę, a to dzisiaj jest niezwykle istotne.
Zachęcam do spacerów w ogrodach botanicznych, przenoszą nas jakby na inny kontynent.
A przy tym możemy wdychać do oporu świeże powietrze i skorzystać z darmowej aromaterapii.
Wiosna ma też drugą stronę medalu – przesilenie wiosenne.
Co to jest przesilenie wiosenne ?
Przesilenie wiosenne to nic innego jak równonoc. W tym roku przypada 20 marca. I od tego czasu dzień jest dłuższy niż noc.
Wiosenne przesilenie to okres wiosenny, kiedy to na półkuli północnej trwa proces wydłużania się dnia. Wiosenne przesilenie zazwyczaj przypada na dzień równonocy wiosennej, czyli na 20 lub 21 marca, kiedy to dzień i noc trwają po równo, a następnie dni stają się coraz dłuższe.
Przesilenie wiosenne jest jednym z czterech ważnych momentów astronomicznych, które dzielą rok na cztery pory roku. Wiosenne przesilenie oznacza przejście zimy w wiosnę i symbolizuje odrodzenie natury, kiedy to drzewa zaczynają puszczać liście, a rośliny zaczynają kiełkować.
Wiosenne przesilenie ma również wpływ na organizm człowieka. Wraz z dłuższymi dniami nasz organizm dostaje więcej naturalnego światła, co wpływa na produkcję hormonów, takich jak melatonina i serotonina, które regulują nasz sen i nastrój. Dlatego wiosenne przesilenie może wpłynąć na nasze samopoczucie, poprawiając nastrój i zwiększając energię.
Wiosenne przesilenie to również dobry czas na zaczęcie działań mających na celu poprawę zdrowia i kondycji fizycznej. Dłuższe dni i cieplejsza pogoda zachęcają do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, co wpływa pozytywnie na samopoczucie i kondycję fizyczną. Wiosenne przesilenie to także dobry moment na rozpoczęcie diety bogatej w świeże owoce i warzywa, które dostarczą organizmowi potrzebnych składników odżywczych i witamin.
Wiosenne przesilenie to okres, kiedy natura budzi się do życia, a my sami możemy skorzystać z tego czasu na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia. Dłuższe dni i większa ilość naturalnego światła mają pozytywny wpływ na nasz organizm, dlatego warto wykorzystać ten czas na aktywność fizyczną i zdrowe nawyki żywieniowe.
Jaki wpływ ma przesilenie wiosenne na nasz organizm?
Niestety dość duży. Czujemy się zmęczeni, często zestresowani, niekiedy występują problemy z koncentracją a nawet z pamięcią. Ale też wraz z wiosną podejmujemy różne postanowienia – np. do lata muszę zmieścić się w kostium kąpielowy. Zaczynamy dbać o urodę, czyli spędzamy trochę czasu u kosmetyczki, zmieniamy fryzurę, odświeżamy garderobę etc.
Należy pamiętać, że w tym okresie jesteśmy podatni na różnego rodzaju choroby wirusowe.
Niestety Covid nie odpuszcza, wystarczy sprawdzić ilość zachorowań w Niemczech i w Anglii
Zadbaj o własne zdrowie
W tym czasie, poza wymienionymi wyżej czynnościami związanymi z urodą, warto zadbać również o własne zdrowie.
- Dieta
Przeprowadź dietę oczyszczającą. w Internecie można znaleźć dużo przepisów. Moim zdaniem wystarczy ograniczyć picie dużej ilości kofeiny, alkoholu i napojów słodzonych gazowanych oraz jeść mniej słodyczy, a właściwie całkowicie je wyeliminować.
Jeżeli się odchudzasz (oczywiście najlepiej nie dopuszczaj do nadwagi), to najlepiej pod kontrolą dietetyka, który ustali Ci właściwy rodzaj diety.
Moim zdaniem bardzo dobry jest „przerywany post” ( 16 godzinna przerwa w jedzeniu).
Przykład: ostatni posiłek o 17 a pierwszy o 9. W czasie bez jedzenia możesz pić wodę, kawę, herbatę, ale bez cukru.
Ta dieta wg moich obserwacji, świetnie działa na organizm i nie powoduje „wilczego głodu”.
- Do diety dodaj ruch
Dziś już wiemy, że jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Każdy powinien wybrać to, co lubi np. taniec, pływanie, gimnastyka, joga (moja faworytka) lub spacer, a właściwie chód dość dynamiczny. Nie dość, że człowiek jest zdrowszy to jeszcze uwalniają się endorfiny, czyli potocznie zwane hormony szczęścia.
- Dodaj jeszcze prawidłowy sen
Jest to konieczny warunek do prawidłowego funkcjonowania organizmu, czyli do zdrowia. To właśnie brak snu najbardziej nas osłabia i wycieńcza. Przeczytaj o znaczeniu snu i jak radzić sobie z bezsennością.
I na koniec pij herbaty wiosenne
Wiosenna herbata Cię wzmocni i odstresuje
Jeżeli prowadzisz dietę bezkofeinową to polecam te z małą jej zawartością lub bezkofeinowe.
- Do nich zaliczamy herbaty Rooibos i herbaty owocowe.
Herbaty Rooibos pochodzą z Afryki Południowej. Mają bardzo dużo polifenoli, które są doskonałymi antyoksydantami – usuwają z naszego organizmu nadmiar wolnych rodników.
Co jest też bardzo ważne, herbaty te mogą pić kobiety w ciąży i dzieci.
Przeczytaj: herbata rooibos i jej właściwości .
Jeżeli nie lubisz czystego rooibosu, możesz spróbować z różnymi ingrediencjami, np rooibos jagodowo jogurtowy, rooibos mango truskawka.
Jeżeli potrzebujesz trochę wyciszenia, świetnie się do tego nadaje herbata relaksacyjna rooibos z miodokrzewem.
Następnymi herbatami z nikłą zawartością kofeiny są japońskie: herbata houjicha oraz herbata konacha
- Jeśli nie boisz się kofeiny ( ona tylko w nadmiarze jest szkodliwa), zachęcam do herbat z krzaka camellia sinensis czyli czarnych, zielonych, białych, oolong, żółtych. Przeczytaj herbata i kofeina
Szczególnie polecam herbatę wiosenne przebudzenie. Jest to znakomita mieszanka herbaty białej i zielonej z dodatkami takim jak płatki nagietka, kawałki ananasa, truskawki, mango. Smak wyśmienity.
Nie zapomnij o relaksie
Relaks jest konieczny. Zaparz w sposób tradycyjny jedną z proponowanych herbat wiosennych lub swoją ulubioną i odpłyń – zrelaksuj się . Możesz siedzieć w całkowitej ciszy, zanurzyć się we własnych myślach, wizualizować lub oddać się medytacji.
O sposobach medytacji przy herbacie w bardzo ciekawy sposób napisała Ania Brożyna na swoim blogu „Medytacja z herbatą”.
Zrób z parzenia herbaty nawyk i nigdy nie pij jej w biegu ani w kubku plastikowym.
Pamiętaj – herbata to magia.
0 komentarzy